Dienas ziņas

Kara laika mantojums joprojām bīstams

Dienas ziņas

Kara laika mantojums joprojām bīstams

Sedā top ekspozīcija par padomju laiku Latvijā

Sedā top ekspozīcija par padomju laiku Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Celta pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados kūdras fabrikas strādnieku vajadzībām, Sedas pilsētiņa līdz mūsdienām saglabājusies kā eksotisks tā laika arhitektūras un kultūras piemineklis. Tāpēc pašlaik Sedā tiek veidota ekspozīcija, kas stāstīs par dzīvi Latvijā padomju gados. 

Strenču novada pašvaldības īpašumā nonākusi padomju laika priekšmetu un liecību kolekcija, un nu tiek spriests, kā to labāk eksponēt, attēlojot arī Sedas vēsturi, kas līdz šim maz pētīta.   

Vairāk nekā trīs tūkstošus dažādu padomju laika priekšmetu lielo kolekciju savas dzīves laikā bija savācis vēsturnieks Aldis Zaikovskis, un kad tā nonāca Strenču novada pašvaldības īpašumā, bija jāplāno, kā to rādīt plašākai sabiedrībai. Realizējot vairākus projektus, iekārtotas telpas, iegādātas vitrīnas, piesaistīti vēstures speciālisti.

“Pelt vai slavēt, bet tas vēstures posms nav izdzēšams no mūsu Latvijas vēstures, un tāpat kā mēs kaut kur atjaunojam pilis, muižas, cildinot kaut kādus laikus, baronus un tamlīdzīgi, vai tiešām mums ir šis kultūras mantojums sliktāks…” spriež  biedrības “Cerības pakāpiens” valdes locekle Iveta Ence.

Vēsturniece Indra Vīlistere stāsta, ka, līdzdarbojoties ekspozīcijas izveidē, brīžiem atļaujas pasapņot, kā būtu, ja pietiktu resursu laika zoba skarto māju rekonstrukcijai un visas pilsētiņas pārvēršanai par muzeju.

“Tu brauc iekšā, tev apkārt ir 50. gadu mājas, pretim ir skolas ēka, kas arī ir tajā pašā laikā [celta], tu iebrauc centrālajā laukumā, paskaties uz vienu pusi, tālumā redzi tādas pašas mājas, kultūras centru, uz otru pusi arī kaut ko līdzīgu redzi... “ klāsta Vīlistere.

Tāpēc padomju laika kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijas izveidei vajadzētu kļūt par pirmo soli, lai piesaistītu Sedai tūristu uzmanību. Tāpat par savu dzīvesvietu nu daudz vairāk varēs uzzināt vietējie iedzīvotāji, jo tiks atspoguļota arī pilsētas vēsture. Līdz šim gan bijusi sajūta, ka te dzīvojošie par to maz interesējas.

“Lokālās identitātes un lepnuma iegūšana, tā ir ļoti svarīga. Un tas muzejs vai izstāžu zāle  varētu būt kā viens no posmiņiem. Vēl jo vairāk - te atnākt pašiem ir interesanti, un otra lieta, ja vēl citi brauc skatīties, nu tad  laikam te kaut kas ir…” piebilst Vīlistere.

Lai ilustrētu dzīvi, kāda savulaik valdīja Sedā, iecerēts iekārtot arī to gadu tradīcijās ieturētu kūdras fabrikas direktora kabinetu, iespējams, arī veikala vai dzīvokļa fragmentu. Ekspozīcijas izveidi, kā arī pētniecības darbu plānots pabeigt decembrī.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti