Secinājums pēc konflikta Brocēnos – pagale viena nedeg

Saspīlējums starp Brocēnu novada pašvaldību un kultūras nama direktori Zandu Strogonovu, kuru atlaida pēc nespējas iedegt ugunskuru Lāčplēša dienā, ilga aptuveni gadu. Šajā laikā notikusi gan tiesāšanās, gan domes priekšsēdētāja maiņa, bet kultūras nams konkursa kārtībā ticis pie jaunas vadītājas. Tagad starp konfliktējošajām pusēm ir noslēgts mierizlīgums - Strogonova saglabājusi vietu kultūras namā, taču ne vairs kā direktore, bet gan kā režisore.

Pērn Lāčplēša dienā Brocēnos notika lāpu gājiens, kura beigās toreizējam domes priekšsēdētājam Arvīdam Mēteram aiz kultūras nama vajadzēja iedegt ugunskuru, taču tas neizdevās, jo sagādātā malka bija mitra un nepiemērota.

„Par ugunskuru stāsts ir tāds, ka piektdienas vakarā jau pēc darba laika beigām SIA „Brocēnu ceļš" valdes priekšsēdētājs Oļegs Aharkovs noķer uz ceļa kaut kur mūsu saimnieku un pasaka, ka viņš atvedīs malku un viņam jāsakrauj ugunskurs. Tie baļķi vispār bija trīsmetrīgi.. Es to ugunskuru vēlāk apskatījos - viņš bija sakrauts ļoti glīti, bet mums šeit nav gateris," notikumus atstāstīja Strogonova, norādot, ka malka nebija derīga - tā bija mitra.

Tomēr jaunā domes priekšsēdētāja Solvita Dūklava uzskata, ka konflikts bija ieildzis pirms Lāčplēša dienas pasākuma - jau pirms tam no kultūras centra vadības bijusi augstprātīga attieksme.

„Visa pamatā ir nekomunicēšanās ar cilvēkiem, nerunāšana, problēmu nerisināšana, tikai vienkārši vainojot kādu citu," norādīja Dūklava, kura konflikta laikā bija kultūras komitejas vadītāja un arī Mētera partijas biedre. „Pagale nekad viena nedeg. Vaina ir ne tikai pašvaldībā, bet arī pašos darbiniekos."

Kultūras darbinieces esot aicinātas apzināties arī savu atbildību notikušajā un izbeigt šo strīdu. „Bet viņas uzskatīja, ka viņas ir pārākas par visiem, viņas to nedarīs, jutās ļoti apvainotas, būtībā viņu uzvedība bija tik ļoti briesmīga, ka nepārtraukti viņas uz domi nenāca, jo viss tika rakstīts caur papīru. Kompromisa nebija," sacīja domes priekšsēdētāja, vienlaikus atzīstot, ka domes lēmums atlaist Strogonovu no amata bijis sasteigts un pašvaldībai tiesā nebūtu bijis izredžu uzvarēt.

Dienu pēc pasākuma Mēters uz domi izsaucis Strogonovu un vēl divas darbinieces, uz galda nometot trīs baltas lapas atlūguma rakstīšanai. Kultūras darbinieces to atteicās darīt, un tad arī maisam gals bija vaļā - dome atlaida direktori un abas darbinieces.

Strogonova gan direktores amatu nezaudēja, jo arodbiedrība nepiekrita viņas atlaišanai.

„Es nekad dzīvē neesmu atlaista no šejienes. Es esmu arodbiedrības biedrs. Latvijas Kultūras darbinieku arodbiedrību federācija nesaskatīja pārkāpumus manā darbībā, un viņi nepiekrita manai atbrīvošanai no amata. Nevar atlaist no amata vienkārši tāpat. Arodbiedrība ir tiesiskā aizsardzība, lai tikai tāpēc, ka kādam nepatīk mans deguns, mani nevarētu atlaist no darba," norādīja Strogonova.

Taču dome mainīja kultūras nama nolikumu, direktora amata vietu aizstājot ar vadītāja amata vietu, kuru konkursa rezultātā ieguva Liena Zommere. Strogonovai pēc ilgstošas slimošanas un atvaļinājuma oktobrī atgriežoties kultūras namā pat izveidojusies absurda situācija - kultūras namam bija gan direktore, gan vadītāja.

Vasarā pašvaldību vēlēšanās mainījās domes vadība, un Mēters zaudēja mēra krēslu. Jaunais domes sasaukums Solvitas Dūklavas vadībā piedāvāja Strogonovai trīs variantus - turpināt tiesāties, izmaksāt kompensāciju un aiziet no kultūras nama vai arī pieņemt režisores vietu.

Domes sēdē 20.novembrī vairākums deputātu bez diskusijām nolēma izveidot kultūras centrā režisora amata vietu. Pret šo lēmumu balsoja Mēters un viņa partijas biedre Inga Dreija-Uzule, bet partijas biedrs Jānis Sergejenko atturējās. Mierizlīgums 22.novembrī apstiprināts arī tiesā.

Mēters pēc domes sēdes savu lēmumu pamatoja īsi: „Principā es negribētu viņu vispār redzēt kultūras centrā, jo to, ko viņa tur darīja, pārvēršot to par privāto kantorīti -, tāpēc jau šī epopeja sākās. Šī dome izlēma savādāk."

Savu rīcību Mēters nenožēlo. Savukārt Strogonova, atbildot uz Mētera teikto, pauž pārliecību, ka šis konflikts viņam maksājis mēra vietu: "Es ļoti labi saprotu, kāpēc viņš mani šeit negrib redzēt - viņa ļoti pārliecinošā vieta domes vadītāja amatā arī viņam nepalika. Ja nebūtu sācies viss šis, viņš vēl joprojām būtu domes priekšsēdētājs. Viņš mani šeit negrib redzēt ne jau darba sakarā, bet tīri cilvēciski personisku apsvērumu dēļ."

Brocēnu kultūras un izglītības centru joprojām vada Liena Zommere, kura iepriekš darbojās ēdināšanas biznesā. Savukārt domes mācība no notikušā, pēc Dūklavas vārdiem, ir kā latviešu teicienā - septiņreiz nomērī, vienreiz nogriez.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt