Panorāma

Eksperts: Vējonim jāatsauc Gobzema kandidatūra

Panorāma

Potenciālais Junkera pēctecis ekskluzīvā intervijā LTV

Aizliegumu vai atļauju paudīs e-veselībā

Savu gribu par orgānu izmantošanu pēc nāves varēs paust e-veselības sistēmā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pēc diviem gadiem savu gribu par orgānu izmantošanu pēc nāves ikviens varēs paust, izmantojot e-veselības sistēmu. Tas, tuviniekam aizejot, atvieglos piederīgo ciešanas un ārstu darbu. Saeimā topošie likuma grozījumi daudz precīzāk noteiks audu un orgānu transplantācijas kārtību un iesaistīto atbildību.

Pēc trīs stundu ilga darba transplantologs un reanimatologs iznāk nevis no operāciju zāles, bet no Saeimas. Diskusijās top likuma grozījumi, kas atvieglos darbu ārstiem un dzīvi ikvienam, kurš gatavs paust savu viedokli par orgānu izmantošanu. Kamēr tas notiek tikai uzrakstot iesniegumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, ar kuru liedz vai atļauj orgānus izmantot, cilvēki attieksmi pauž kūtri.

Līdz šim gadam 1047 personas ir atļāvušas, bet 1132 personas aizliegušas savu audu, orgānu un ķermeņa izmantošanu pēc nāves Ja pēc diviem gadiem to pašu varēs izdarīt e-veselībā, orgānu ziedotāju skaits noteikti pieaugs.

Tomēr ir ierosināts viens kriminālprocess par orgānu izņemšanu, nesaskaņojot to ar aizgājēja tuviniekiem. Mirušā vīrieša mamma pauž, ka nebūtu liegusi tos izmantot, bet viņu aizskāris fakts, ka par dēlam izņemtiem orgāniem uzzinājusi tikai no autopsijas. Topošie likuma grozījumi neatcels tuvāko radu aptaujāšanu. Taču – ja atzīme par orgānu izņemšanu dzīves laikā nebūs izdarīta un tuvinieki aizgājēja gribu nezinās, tad juridiski tiks uzskatīts, ka mirušais piekritis šādam ziedojumam.

Turpmāk Ārstniecības iestādei arī būs pienākums informēt tuvākos klātesošos piederīgos par ķermeņa, audu un orgānu izmantošanu pēc nāves. Ārsti atzīst, ka katrs kriminālprocess nozīmē zaudētas sirdis, nieres un aknas, jo citi mediķi baidās ziņot par potenciālajiem donoriem. Pat ja reanimācijā atrodas cilvēks, kuru glābt vairs nevar, mediķi daudz kūtrāk informē transplantologus.

Mediķi novērojuši, ka sabiedrība pagaidām vairāk koncentrējas uz “nē” teikšanu, aizmirstot, ka katrs var kļūt ne vien par donoru, bet arī recepientu jeb saņēmēju. Proti, kad tikai nieres vai sirds pārstādīšana var glābt paša vai tuva cilvēka dzīvību. Par to ir jādomā, pirms atļaut vai aizliegt savu orgānu un audu izmantošanu pēc nāves. Tāpat likums paredz, ka savu  iepriekš izteikto gribu varēs mainīt.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti