Dienas ziņas

Zibens trāpījis audzētavas priedē

Dienas ziņas

Neredz iespēju strādās ar premjeru bez pielaides

Sausuma dēļ lauciniekiem akās trūkst ūdens

Sausuma dēļ lauciniekiem akās trūkst ūdens

Tā kā šis gads Latvijā ir viens no sausākajiem meteoroloģisko novērojumu vēsturē, ziņas par izžuvušām akām un zemu ūdens līmeni tajās saņemtas no visiem Latvijas reģioniem. Tagad, kad āra gaisa temperatūra pazeminās, lauciniekiem sagādāt ūdeni ir vēl grūtāk.

Līvānu novada Sutru pagasta iedzīvotājs, piemājas saimniecības “Strautiņi” īpašnieks Andris Skutelis komentē, ka pagājušogad ūdens bija par daudz, bet šogad tā trūkst. Akā ūdens ir, bet ļoti maz. “Parasti jau ir tā, ka normāli var piesmelt ūdeni, nesmeļas duļķains ūdens, jo šobrīd ūdens daudzums ir apmēram (..) pusmetrs. Smeļot ar spaini, sanāk tā, ka paceļas duļķis no grunts, nākošās reizes jau jānogaida laiciņš,” stāsta Skutelis.

Ar esošo ūdens daudzumu ģimenei knapi pietiek pašu vajadzībām, bet ūdens nepieciešams arī mājlopiem. Līdzīga situācija ir arī citās lauku sētās, kur nav dziļurbuma. Tiek izmantotas visas ūdens iegūšanas iespējas, arī no kūstošajām lāstekām. Lopu dzirdināšanai un citiem saimnieciskajiem darbiem ūdens tiek sūknēts arī no dīķiem vai upēm.

“Man deviņi kubli ūdens, bet bija viens, mazāk zem viena. Tā tik savām vajadzībām lietojam. Lopiem viss iet tikai no dīķa,” stāsta piemājas saimniecības “Linumi” īpašnieks Norberts Pudāns.

Vietējās pagastu pārvaldēs pēc palīdzības līdz šim gan neviens nav vērsies, bet nepieciešamības gadījumā gan Jēkabpils novada, gan Līvānu novada pašvaldība meklētu veidus, kā sniegt atbalstu. Vienlaikus pašvaldībās uzsver, ka tām nav tādas tehnikas, ar ko ūdeni nogādāt līdz saimniecībām. Jēkabpils novada pašvaldība piedāvā iespēju iegādāties dzeramo ūdeni, bet tad lauciniekiem pašiem ar saviem traukiem jābrauc pēc tā. Savukārt Līvānu novada pašvaldība gatava meklēt tehniku, lai nodrošinātu dzeramā ūdens piegādi.

Lauku konsultanti kā labāko risinājumu iesaka ierīkot dziļurbumu, bet ne visi to var atļauties.

“Viņi, atlicinot naudu no tām pašām Eiropas subsīdijām vai ieņēmumiem no lauksaimnieciskās ražošanas, sakrājot. Tas nav lētais prieks ierīkot dziļurbumu, bet uz priekšdienām varētu prognozēt un mēģināt ierīkot to dziļurbumu, lai būtu ūdens nodrošinājums. Arī skatīties uz priekšdienām, konsultēties un interesēties, varbūt būs iespējami pēc Jaunā gada arī projekti kādi,” stāsta Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra Preiļu biroja lauku attīstības konsultante Ilga Ušacka.

Dziļurbums gan būtu risinājums tikai uz nākamajiem gadiem, bet šobrīd grodu aku īpašnieki ir atkarīgi no laika apstākļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt