Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Labdarības koncertā atbalsta arī pieaugušos

Daļēji nogruvusi Saulkrastu Baltā kāpa

Saulkrastos daļēji nogruvusi Baltā kāpa

Vairāku gadu garumā, realizējot dažādus projektus, Saulkrastu novada pašvaldība mēģina rast risinājumus, kā saglabāt un aizsargāt dabas pieminekli – Balto kāpu. Taču vai ik gadu nākas secināt, ka ar dabu nav iespējams cīnīties. Stipro vēju un erozijas ietekmē kāpa pirms dažām dienām daļēji nogruvusi, un tagad jālemj, kā to saglabāt.

Ja vēl pirms dažiem mēnēšiem, zīmīgajā 18.augustā, Baltajā kāpā gredzenus mija vairāki pāri, tad šodien uz 18 metrus augsto kāpu paveras šāda aina - daļa no tās ir sagruvusi, un sabrukusi arī Baltās kāpas laipa.

"Šī laipa konkrētajā brīdī ir nobrukusi pati. Tā tika izskalota pēdējā vētrā, kad pirms kāda mēneša bija neliels pūtiens Saulkrastos, un mēs to bijām norobežojuši. Diemžēl tā ir, ka pati ir nogāzusies. Šeit vairs neko izdarīt nevar, tā savu ir nokalpojusi. Mēs to esam uzlikuši par pašvaldības naudu 2013.gadā, katru gadu drusciņ vēl piestutējuši, bet šeit, kā redzam, neko vairāk piestutēt arī nebūs iespējams," stāsta Saulkrastu novada pašvaldības īpašumu apsaimniekošanas speciālists Artis Blankenbergs.

Baltās kāpas eroziju pamatā veicina jūra, un pavasaros to pastiprina arī nelielā Inčupe.

Jau pirms pieciem gadiem speciālisti novēroja, ka Inčupe arvien redzamāk tuvojas Baltajai kāpai, un šobrīd upīti no tās šķir vien daži centimetri. Gadu gaitā Balto kāpu ietekmējusi arī pārmērīga antropogēnā slodze, jo šo dabas objektu ik gadu apmeklē vairāki tūkstoši cilvēku.

"Tā jau brūk no apakšas, nevis no augšas. Tā kā nu cilvēks tur, protams, arī [ietekmē]. Kā redzam, tagad ir atkal sazīmētas sirsniņas un dažādi uzraksti, tas ir cilvēks, bet tas ir mazāk, nekā tā ir daba pati. Šeit ir ļoti līdzens reljefs, un viļņi, sitoties pret krastu, tātad arī to dara. Inčupe mums ietiepīgi nāk pretēji pārējām upēm," norāda Blankenbergs.

Labiekārtojot Baltās kāpas infrastruktūru, nākamgad tiks realizēts "Interreg" Igaunijas - Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekts. Tas paredz izveidot laipu vairāku metru garumā, lai dabas objekts būtu ērti pieejams visiem apmeklētājiem.

"Mēs neatstāsim šo rajonu bez pieejas cilvēkiem ar kustību traucējumiem, arī bērniem ar vecākiem. Būs Bērzu ielas galā noeja jauna, tātad šeit pa augšu varēs aiziet un tur varēs noiet brīvi jūrmalā, tā kā pašreiz diemžēl ir neērtības," klāsta Blankenbergs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt