Rīta Panorāma

Zoom intervija ar iluzionisti Daci Pecolli

Rīta Panorāma

Saruna ar "Latvijas Valsts ceļi" pārstāvi Annu Kononovu

Izstrādā LR Satversmes zinātniskos komentārus

Satversmes zinātniskie komentāri – skaidrībai valdībām, parlamentiem un tiesām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai gan Latvijas Republikas Satversme ir gana īsa un konkrēta, patiesībā juristu aprindās valda daudz un dažādi viedokļi, kā katru no Satversmes pantiem ir iespējams interpretēt. Lai atvieglotu parlamentu, valdību un tiesu darbu, ļaujot raitāk pieņemt lēmumus, daudzās valstīs konstitūcijām tiek izstrādāti zinātniskie komentāri. Pērn šādi komentāri izstrādāti arī Latvijas Satversmei, un par to pētniekiem piešķirta Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinība.  

Aptuveni 100 savas nozares eksperti pabeiguši vairāk ekā 10 gadus ilgušu zinātnisku darbu tiesību zinātnē, strādājot pie  Latvijas Republikas Satversmes ievada, nodaļu ievadrakstu un visu 116 pantu zinātnisko komentāru izstrādes.

Tiesību zinātņu pētniecības institūta valdes priekšsēdētājs Ringolds Balodis norādīja, ka “mūsu Satversme ir ļoti lakoniska, lai gan laika gaitā ar grozījumiem mēs viņu esam papildinājuši aptuveni par vienu trešo daļu. Tajā pašā laikā daudzi jēdzieni, vārdi, termini prasās pēc skaidrojuma”.

“Vienkāršs cilvēks, izlasot Satversmi, sacīs, ka visu saprot. Bet patiesībā ir ļoti grūti saprast kaut vai pirmos piecus vārdus, kas ir pirmajā Satversmes pantā,” sacīja Balodis.

Šeit talkā nāk ekspertu komentāri par katru Satversmes pantu. Šādi komentāri ir izplatīta lieta daudzās pasaules valstīs, un tie dod lielāku skaidrību valdībām, parlamentiem un tiesām savā darbā un mazina iespējas šīm institūcijām interpretēt Satversmes pantus katram pa savam.

“Ja mēs salīdzinām Satversmes komentārus ar aisbergu, tad Satversme ir aisberga augšpuse. Komentāri ir aisberga pārējā daļa, kas ir paslēpta zem ūdens, bet tagad ir izvilkta ārā un dota kopējai apskatei, un uz šīs bāzes tālāk varēs attīstīties Latvijas tiesību zinātne. Skatīties komentāros vajag tādā brīdī, kad pietrūkst padoma, kad ir nepieciešams ātri, operatīvi pieņemt sarežģītus tiesību politikas lēmumus Satversmes kontekstā. Tad nav laika dziļai pētniecībai,” skaidroja Ringolds Balodis.

Apkopoto ekspertu zinātniskie komentāri par Latvijas Satversmi izdoti sešos sējumos.

“Domāju, ka tā ir grāmata, kuru diez vai kāds varēs tuvākajos 10–20 gados atkārtot. Ja pirms komentāru izdošanas bieži vien skanēja viedoklis, ka ir nepieciešams uzrakstīt jaunu Satversmi un tad viss būs labi, tad šobrīd, ieskatoties Satversmes komentāros, šādi aicinājumi ir apklusuši. Ir pilnīgi skaidrs, ka ir iespējams šo Satversmi uzlabot un darboties šīs Satversmes ietvaros.

Jaunas konstitūcijas mūs neglābs, mūs glābs jauna, kvalitatīva politika,” uzsvēra Balodis.

Latvijas Satversmes komentāri esot unikāli ar savu dziļumu un apjomu. Tie ir kā zinātnisks izziņas avots un kalpo gan kā mācību, gan kā izziņas līdzeklis.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti