Rīta Panorāma

Borels Krievijā pārrunās Navaļnija jautājumu

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Valdi Lūriņu

Intervija ar Sanitu Osipovu

Satversmes tiesas priekšsēdētāja: Arī ārkārtējā situācijā brīvības ierobežojumi ir jāizsver

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ārkārtas stāvoklī valstij ir lielāka rīcības brīvība, un Satversme to pieļauj, bet arī ārkārtas stāvoklī Satversme turpina darboties, brīvības ierobežošana ir jāizsver, intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” sacīja Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētāja Sanita Osipova.

Viņa atklāja, ka konstitucionālās sūdzības, kas saistītas ar ierobežojumiem Covid-19 dēļ, nu jau ir skaitāmas vairākos desmitos.  

Jau ir iztiesāta pirmā lieta, kur bija apvienotas vairāku juridisku personu konstitucionālās sūdzības par azartspēļu ierobežojumiem, kas pandēmijas laikā ierobežoja azartspēles ne tikai klātienē, bet arī internetā, un ko ST atzina par neatbilstošu Satversmei.

Osipova skaidroja, ka, no vienas puses, ST atzina – Covid-19 pandēmijas laikā  bija pamats ierobežot azartspēles klātienē, bet ierobežojumi spēlēm internetā vidē nav saistīti ar pandēmiju.

Nosakot ierobežojumus, valstij nevajadzētu iejaukties, nevajadzētu kļūt par aizbildni, kurš labāk zina, kā cilvēkiem labāk izlietot savu naudu un laiku, norādīja Osipova.

“Tas, ko mēs pateicām par interaktīvajām azartspēlēm, – ka te valstij nevajadzētu iejaukties, ka tas nav saistīts ar pandēmiju, – to mēs varētu attiecināt arī uz daudziem citiem ierobežojumiem, kas varbūt nav tieši saistīti ar pandēmijas ierobežošanu,” sacīja ST priekšsēdētāja.    

Viņa norādīja, ka ar to ST uzsvēra, ka turpmāk, nosakot ierobežojumus, valdībai un Saeimai tas ir jāvērtē.

ST priekšsēdētājas vietnieks Aldis Laviņš
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

To, ka Satversmes tiesai šogad būs jāvērtē ar Covid-19 pandēmijas ierobežojumiem saistīti jautājumi, konferencē norādīja ST priekšsēdētājas vietnieks Aldis Laviņš: "Aktualitāte šajā gadā būs noteikti saistīta arī ar dažādu ierobežojumu izvērtēšanu. Tie ir tie ierobežojumi, kas ir noteikti saistībā ar vīrusa izplatības ierobežošanu. No pieteikumiem Satversmes tiesā es redzu, ka šī lieta netiek izprasta un doma ir, ka uzreiz ir jāvēršas Satversmes tiesā. Bet, ja šie ierobežojumi tiek noteikti saistoša likuma formā, tad bez šaubām tā būs vispirms Satversmes tiesa, kurai šādi ierobežojumi būs jāvērtē."

Osipova arī stāstīja, ka iepriekšējās 2008.–2010. gadu finanšu krīzes pieredze liecina, ka visvairāk konstitucionālo sūdzību pieteikumu tiesa saņem gada līdz divu gadu laikā  pēc krīzes, un pēdējās lietas izskata pat piecus gadus pēc tās.   

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt. Tādēļ ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 7. februārim, un līdz tam spēkā ir stingri ierobežojumi, kā arī "mājsēde" nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā. Ārkārtējo situāciju plāno pagarināt līdz 6. aprīlim.

Par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā. Pašlaik šis radītājs ir vairāk nekā divas reizes augstāks.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti