Satversmes tiesa turpina vētīt normu par izglītību latviešu valodā augstskolās un bērnudārzos

Lai gan Satversmes tiesa jau secinājusi, ka pāreja uz izglītību valsts valodā privātajās izglītības iestādēs atbilst Satversmei, tā turpina vētīt, vai valsts pamatlikumam atbilst arī norma par izglītības ieguvi valsts valodā augstskolās un bērnudārzos.

“Mums lietas turpinās saistībā ar valsts valodas kā mūsu demokrātijas vienu no stūrakmeņiem nostiprināšanas reformu. Mums ir lieta sagatavošanā gan par valodu augstskolās, gan par valodu bērnudārzos. Gala rezultātā tiesa būs izgājusi cauri visam izglītības procesam,” žurnālistiem pastāstīja Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele.

Tiesā bija vērsušies gan 20 deputāti no 12. Saeimas, gan arī privātajās izglītības iestādēs izglītību iegūstošo bērnu vecāki. Viņi par Satversmei neatbilstošu uzskata likumdevēja noteikto, ka izglītība privātajās izglītības iestādēs būs jāapgūst valsts valodā. Pieteicēji tiesai norādīja, ka tāds nosacījums pārkāpj starptautiskas normas, pazemina mazākumtautību pārstāvju izglītības kvalitāti, kā arī diskriminē cittautiešus.

Taču Satversmes tiesa atzina, ka norma, kas nosaka izglītības ieguves valodu privātajās izglītības iestādēs, ir atbilstoša Satversmei. Tiesa spriedusi, ka valsts atzītai izglītības ieguvei var noteikt ierobežojumu, ka tas darāms tikai valsts valodā.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele.
00:00 / 01:11
Lejuplādēt

“Valstij no sabiedrības kopējā labuma viedokļa ir tiesības noteikt vienotu izglītības standartu. Ja ģimenes izvēlas izglītoties privātajās izglītības iestādēs, bet, no otras puses, vēlas iegūt valstī akceptētu izglītību, tad šeit parādās nepieciešamību izpildīt tās prasības, kuras nosaka valsts attiecībā uz izglītības standartu. Demokrātisku valsti un sabiedrību, un spēcīgāku demokrātiskāku debati par aktuāliem jautājumiem mūsu sabiedrība veido valsts valodā,” skaidroja Ziemele.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti