Panorāma

Piedāvā bezmaksas privātstundas

Panorāma

Stjuarte: pēdējie reisi bija stresa pilni

Vai augstskolās jāmācās tikai latviešu valodā?

Satversmes tiesa sāk izskatīt lietu par mācībām augstskolās tikai latviski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ne vien skolēniem, bet arī studentiem jāmācās tikai valsts valodā - latviešu valodā. Šādus likuma grozījumus, liedzot mācīties un studēt krievu valodā, pieņēma vēl 12. Saeima. Strīds par mācībām vispārējā izglītībā ir atrisināts, un likuma izmaiņas atzītas par tiesiskām. Tagad uz jautājumu, vai augstskolās jāmācās tikai latviešu valodā, jāatbild Satversmes tiesai. Tā ceturtdien attālinātā sēdē sāka skatīt vairāku “Saskaņas” deputātu pieteikumu.   

Līdz ar lēmumu mazākumtautību skolās pakāpeniski pāriet uz mācībām tikai valsts valodā  Saeima arī lēma aizliegt studijas augstskolās krievu valodā. Tas ietekmēja vairākas augstākās izglītības iestādes un vairākus tūkstošus studentu.

Šos likuma grozījumus apstrīd vairāki “Saskaņas” deputāti, un to, kuram taisnība, attālinātā režīmā izšķirs Satversmes tiesa.

Pārmetumi likumdevējam ir vairāki, sākot ar to, kā likuma izmaiņas virzītas, līdz dažādām detaļām.

“Izmaiņas likumā ministrs iesniedza tikai uz 3. lasījumu, atbildīgajā komisijā norādot, ka tie ir tikai nebūtiski, tehniski grozījumi,” norādīja zvērināta advokāte, pieteikuma iesniedzēju pārstāve Inese Nikuļceva.  

“Saskaņas” deputāti uzskata, ka grozījumi netika plaši izdiskutēti, turklāt augstskolām tā esot bijusi veiksmīga biznesa niša, kas tagad nesamērīgi apturēta pavisam.

“Tādējādi tiek ierobežotas gan augstskolas, gan studenti. Un būtībā tiek ierobežota viņu spēja un vēlme pēc nākotnes profesijas,” skaidroja Nikuļceva.

Izmaiņas likumā atļauj mācīt kādā no Eiropas Savienības valodām ārzemju studentus, kas studē Latvijā, un arī vietējie studenti drīkst apgūt studiju saturu kādā citā Eiropas Savienības valodā, bet ne vairāk kā vienu piekto daļu no kursiem.

Vēršanos pret krievu valodu advokāte sauc par diskrimināciju.

Saeimas pārstāvis pārmetumus noraida un norāda uz šī parlamenta lēmuma vēsturisko nozīmi.

“Mēs runājam par 20 gadu periodu, kura ietvaros mērķtiecīgi un pakāpeniski valsts ir virzījusi pāreju izglītības jomā uz valsts valodas lietošanu izglītības procesā. Tāpēc latviešu valodas aizsardzībā šīs reformas nepieciešamība ir noteikta ne vien normatīvajos aktos, bet arī vairākos politikas plānošanas dokumentos,” pauda zvērināts advokāts, Saeimas pārstāvis Sandis Bērtaitis.

 Šī bija pirmā attālinātā sēde, sekos vēl nākamās, kad uzklausīs iesaistītās puses, un tikai pēc tam tiesa varēs pieņemt lēmumu.

Strīdā par pāreju uz mācībām latviešu valodā pamatskolas un vidusskolas posmā tiesa atzina, ka mācīšanās tikai latviešu valodā atbilst Satversmei.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti