Satversmes tiesa ierosina lietu saistībā ar pašvaldību ministra apturēto Rīgas attīstības plānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Satversmes tiesā (ST) ierosināta lieta par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša ("Attīstībai/Par!")  rīkojumu apturēt Rīgas domes saistošos noteikumus, ar kuriem tika apstiprināts Rīgas teritorijas plānojums, informēja ST.

ST vērtēs ministra rīkojuma atbilstību šādām normām:

  • Satversmes 1. pants: "Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika".
  • Eiropas vietējo pašvaldību hartas (harta) 4. panta ceturtā daļa: “Vietējām varām piešķirtās pilnvaras parasti ir pilnīgas un ekskluzīvas. Cita, centrālā vai reģionālā vara, nedrīkst tās apstrīdēt vai ierobežot, izņemot gadījumus, kad tas paredzēts likumā."
  • Hartas 8. pants regulē administratīvo pārraudzību pār vietējo varu darbību.
  • Likuma "Par pašvaldībām" 49. panta pirmā daļa noteic kārtību, kādā ministrs pieņem rīkojumu par domes izdoto saistošo noteikumu darbības apturēšanu.
  • Teritorijas attīstības plānošanas likuma 27. panta trešā daļa noteic kārtību, kādā ministrs izvērtē personu iesniegtos iesniegumus par vietējās pašvaldības teritorijas plānojumu.

Avots: Satversmes tiesa 

ST atzīmēja, ka ministrs apstrīdētajā aktā norādījis – šo saistošo noteikumu izstrādē ir konstatējamas vairākas nepilnības un tie neatbilst augstāka juridiska spēka tiesību normām. Savukārt Rīgas dome šādam ministra viedoklim nepiekrita un lūdza izvērtēt apstrīdētā akta atbilstību Satversmes 1. pantam, Hartas 4. panta ceturtajai daļai un 8. pantam, likuma "Par pašvaldībām" 49. panta pirmajai daļai un Teritorijas attīstības plānošanas likuma 27. panta trešajai daļai, ko arī tiesa tagad vērtēs.

ST ir uzaicinājusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru līdz 2022. gada 29. augustam iesniegt tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2022. gada 29. novembris.

KONTEKSTS:

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šā gada marta beigās apturēja Rīgas teritoriālā plānojuma noteikumus. Rīga pie jaunā teritoriālā plānojuma strādāja 10 gadus, taču rezultātu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs sauca par brāķi. Iemesli bijuši vairāki, tajā skaitā iecere aizliegt visā pilsētas teritorijā atrasties spēļu zālēm. Aizliegumu varot noteikt tikai konkrētām vietām.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis pauda nožēlu, ka ministrija izvēlējusies plānojumu apturēt pilnībā, nevis tikai daļās, par kurām ir strīdi, norādot, ka VARAM ar šādu lēmumu bremzēs pilsētas attīstību. Reaģējot uz Pleša lēmumu apturēt Rīgas attīstības plānu, Staķis paziņoja par izstāšanos no partiju apvienības "Attīstībai/Par!". Savukārt Rīgas domes valdošajā koalīcijā ietilpstošā partija "Progresīvie" aicināja premjeru pieprasīt Pleša demisiju.

VARAM iepriekš jau apturējusi Ķekavas novada pašvaldības saistošos noteikumus "Par azartspēļu organizēšanu Ķekavas novadā", kas paredzēja ierobežot azartspēles Ķekavā. Novada dome nolēma vērsties Satversmes tiesā, apstrīdot VARAM rīkojumu apturēt azartspēļu ierobežošanu Ķekavā. Tāpat VARAM iepriekš apturēja Līvānu novada teritorijas plānojuma grozījumus, ar kuriem bija iecerēts Līvānu centrā aizliegt azartspēļu un izložu organizēšanas vietu darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti