Satversmes tiesā apstrīd «rīdzinieku» un «ne-rīdzinieku biļetes»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sociālās atmiņas pētniecības centra vadītājs un Tartu Universitātes mācībspēks Mārtiņš Kaprāns vērsies Satversmes tiesā, apstrīdot Rīgas pilsētas vadības lēmumu citās Latvijas pašvaldībās deklarētiem iedzīvotājiem prasīt dubultu maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā atbilstību pamattiesībām.

Kaprāns portālam lsm.lv norāda, ka Rīgas pašvaldības vēlme šķirot fiziskās personas pēc izcelsmes un reģionālās identitātes ir pretrunā ar Satversmē nostiprinātajām pamattiesībām brīvi pārvietoties, kā arī pārkāpj Eiropas Savienības (ES) regulās minētās tiesības.

Savā sūdzībā viņš arī norāda, ka Līguma par Eiropas Savienības darbību 21. pants paredz brīvu pārvietošanos un dzīvesvietas izvēli, savukārt dzīvesvietas deklarēšanai ir citas funkcijas. ES tiesa jau šāda veida jautājumus ir izlēmusi lietās attiecībā pret Itālijas Republiku un Spānijas Karalisti. Līdz ar to Rīgas pilsētas domes lēmums acīmredzami ierobežo Latvijas Republikas pilsoņu un pastāvīgo iedzīvotāju cilvēktiesības.

"Nevajag traumēt Latvijas cilvēkus un bremzēt tautsaimniecības izaugsmi, mūsdienās cenšoties atdzīvināt cariskās Krievijas dzimtbūšanas un padomju pieraksta praksi, kas segregē iedzīvotājus," portālam norāda Kaprāns, skaidrojot, ka Rīgas pašvaldības lēmums ir uzbrukums tradicionālajam Latvijas dzīvesveidam, kuru raksturo ikdienas mijiedarbība starp pilsētu un laukiem. Komunikāciju zinātņu doktors Kaprāns savā sūdzībā norāda, ka Rīgas pilsētas dome pieņēmusi Saistošos noteikumus Nr. 58 bez jebkādas izpētes, bez jebkāda vērā ņemama sociāla vai ekonomiska pamatojuma.

Kaprāns atzīmē, ka pats nāk no Zaļenieku pagasta, bet ir deklarēts Jelgavā, ko uzskata par savas reģionālās identitātes fundamentu; vienlaikus viņš ir reģistrēts kā Igaunijas pastāvīgais iedzīvotājs, taču Rīgā viņam pieder nekustamais īpašums, kā arī Rīgā viņš īsteno atsevišķus pētniecības projektus.

Ziņots, ka Rīgas pašvaldības lēmums ir izraisījis sabiedrībā asas diskusijas. Rīgas domes lēmums no nākamā gada no rīdziniekiem par braukšanu sabiedriskajā transportā prasīt ievērojami mazāku samaksu nekā Rīgā nedeklarētajiem iedzīvotājiem ir izraisījis asu citu pašvaldību un iedzīvotāju reakciju. Tikmēr Rīgas dome trešdien sāka izdot Rīdzinieka kartes, kas nepieciešamas, lai galvaspilsētā deklarētie iedzīvotāji varētu leģitīmi braukt ar sabiedrisko transportu. Dome neslēpj, ka tās mērķis ir pārvilināt citās pašvaldības dzīvojošos cilvēkus deklarēties Rīgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti