Panorāma

No "Azovstaļ" rūpnīcas Mariupolē sāk evakuēt iedzīvotājus

Panorāma

Panorāma

Aprit 102 gadi kopš Satversmes sapulces sanākšanas

Satversmes sapulces sasaukšanas gadadienā noliek ziedus pie Čakstes pieminekļa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šodien aprit 102 gadi, kopš uz pirmo sēdi kopā sanāca Latvijas valsts pirmais vēlētais parlaments – Satversmes sapulce, kas izstrādāja un pieņēma valsts galveno dokumentu – Satversmi. Arī šogad pie pirmā Satversmes sapulces prezidenta atdusas vietas Meža kapos gūla ziedi.

Satversmes sapulce bija pirmais Latvijā ievēlētais parlaments, kas pusotru gadu pēc neatkarības pasludināšanas lika tiesiskos pamatus Latvijas valstij. To vadīja pirmais Valsts prezidents Jānis Čakste.

Jāņa Čakstes mazmazmeita Kristīne Čakste norādīja: "Latvijas tauta bija ievēlējusi savu saplci. Tam ir milzīga loma demokrātijai. Tas fantastiskais ir, ka mans vecvectēvs bija izraudzīts to vadīt. Šī ir nozīmīga diena mūsu demokrātijai."

Šodien ziedus pie Čakstes pieminekļa nolika arī bijušie Augstākās padomes deputāti, kuri balsoja par Latvijas neatkarību. 

Bijusī Augstākās Padomes deputāte Velta Čebotarenoka norādīja: "Satversme mums ļoti daudz ko dod. Tā ir īsa un kompakta, un daudz ko izskaidro."

Savukārt Satversmes tiesas tiesnesis Gunārs Kusiņš norādīja: "Mēs esam ļoti priecīgi, ka jurists, advokāts ir spējis vadīt Latvijas parlamentu pienācīgi, lai mēs varētu dzīvot ar senu dokumentu Satversmi."

Satversmes sapulce pieņēma deklarāciju ar Latvijas valsti, apstiprināja jaunus valsts simbolus - ģerboni karogu, himnu. Izveidoja valsts pārvaldi, finanšu sistēmu, nodarbojās ar Latvijas starptautisko atzīšanu, pieņēma Vēlēšanu likumu. Taču tās virsuzdevums bija īsā laikā radīt Satversmi. Tā stājās spēkā 1922. gada 15. februārī, un noteica, ka augstākais varas nesējs ir Latvijas tauta. Satversmes sapulce darbojās līdz 1922. gada 7. novembrim, kad likumdevēja funkcijas sāka pildīt 1. Saeima.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti