Dienas ziņas

Vēstures pietura – seno mantu izstāde Kalupē

Dienas ziņas

Covid-19 ietekme uz karavīru un zemessargu dienestu

Atzīmē Satversmes sapulces sasaukšanas gadadienu

Satversmes sapulces 100.gadadienā Levits un Kariņš aicina aktīvāk iesaistīties politiskajos procesos

Šodien, 1.maijā, aprit 100 gadi, kopš uz pirmo sēdi kopā sanāca Latvijas valsts pirmais vēlētais parlaments – Satversmes sapulce. Un ar to 1. maijs ir viena no nozīmīgākajām dienām mūsu vēsturē. Šogad neierasti, amatpersonas ziedus pie pirmā Satversmes sapulces prezidentam Jāņa Čakstes kapavietas nolika vienatnē.   

Satversmes sapulce bija pirmais Latvijā ievēlētais parlaments, kas pusotru gadu pēc neatkarības pasludināšanas lika tiesiskos pamatus Latvijas valstij. To vadīja pirmais Valsts prezidents Jānis Čakste. Un tieši piektdien, 100 gadus pēc pirmās Satversmes sapulces, valsts augstākās amatpersonas Meža kapos, pie Jāņa Čakstes pieminekļa nolika ziedus.

Šogad politiķi ziedus nolika katrs savā laikā. Covid-19 dēļ izpaliek kopīga valsts himnas dziedāšana un, atšķirībā no citiem gadiem, ierasties nevarēja Jāņa Čakstes radinieki. Satversmes sapulce ar Jāni Čaksti kā tās vadītāju lēma – Latvijā vara būs tautas vēlētam parlamentam.

“Tas nozīmē, ka politikas centrs valstī ir parlaments. Tas mums visiem dod iespēju kā pilsoņiem piedalīties mūsu valsts veidošanā, un mēs esam visi aicināti to darīt.

Mums ir jāatzīmē šī jubileja, vispār šī diena kā tāda, mūsu demokrātijas dzimšanas diena,” uzsvēra valsts prezidents Egils Levits.

 

 

 

Partiju šķirotava

Kāda būtu Satversme, ja visiem mums būtu iespēja nobalsot 1920. gadā? Esam izveidojuši Satversmes sapulces šķirotavu, kas ļaus katram ne tikai paust savu pilsonisko nostāju, bet arī uzzināt vairāk par Satversmes sapulces vēsturi. Tā laika partiju šķirotava pieejama šeit. 

Satversmes sapulces sasaukšanas gadadienā Valsts prezidents un Ministru prezidents aicināja cilvēkus aktīvāk iesaistīties politiskajos procesos.

“Es tikai aicinu padomāt, ka pavisam nesen, pirms 30 gadiem, mēs piedzīvojām, kā tas ir, kad citi lemj mūsu vietā, ka nav brīvības, nav demokrātijas.

Demokrātija ir milzu vērtība. Es arī aicinātu cilvēkus aktīvi iesaistīties,” sacīja premjers Krišjānis Kariņš.

Kristaps un Sanda ir jauni cilvēki, par dzīvi padomju gados daudz neatceras. Vēlētāju tiesības aktīvi izmanto un vienmēr balso, taču paši politikā strādāt neraujas: “Mēs paši esam atbildīgi par to, kā ir, kāda ir valdība, jo mēs paši to arī esam ievēlējuši. Ir, protams, dažreiz tā, ka nepatīk kaut kas. Kā Kariņš teica, vienmēr būs kāds, kam kaut kas nepatīk. Esmu vidējais latvietis. Balsot, nodarboties ar demokrātiju savā dārziņā, bet ar politiku lai nodarbojas politiķi pagaidām.”

Juris gan atceras, kā bija tad, kad bija citādāk. Tagad ir nesalīdzināmi labāk. Strādājam gan daudz vairāk, bet tas ir to vērts, domā LTV atzina Juris.

“Es neesmu nekāds aktīvists, bet es domāju, ka vairāk vai mazāk pēdējā laikā iet uz labo pusi. Kas attiecas par demokrātiju, grūti tagad ir salīdzināt. Liekas, ka viss pietiek. Visticamāk, ka tad ir kaut kur jāaizbrauc, kur ir sliktāk un tad var salīdzināt un novērtēt, kā ir pie mums,” sacīja Juris.

Ziedus pie Jāņa Čakstes pieminekļa Meža kapos nolika arī Saeimas priekšsēdētāja, viņas biedre un Saeimas sekretārs ar biedri, kā arī Satversmes tiesas priekšsēdētāja.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt