Satraukti, bet disciplinēti: Vecpiebalgas novads pret Covid-19

Satraukti, bet disciplinēti. Tā varētu raksturot situāciju Vecpiebalgas novadā, kur pēdējās dienās konstatēts lielākais Covid-19 uzliesmojums. Pašvaldība sākusi iedzīvotāju pārbaudi ar siekalu testiem. 

Dziļā klusumā un vientulībā šobrīd zied Vecpiebalgas ūdensrozes. Parasti šādā zeltainā rudens dienā te pastaigātos daudz atpūtnieku – gan vietējie, gan tūristi. Taču pēc pēdējā Covid-19 uzliesmojuma Piebalgas centrs ir kā izslaucīts. Vietējie iedzīvotāji apzinīgi ievēro drošības pasākumus un lieki apkārt nestaigā. Savukārt tūristi vismaz pagaidām no Piebalgas turas pa gabalu.

Covid-19 uzliesmojums izcēlās Vecpiebalgas novada pamatskolā, kas ir Dzērbenē. Uzliesmojumā saslimuši vismaz 74 cilvēki – 50 no tiem Vecpiebalgas novadā, 24 – citos novados. Iespējams, inficēšanās notikusi kora nodarbībā, iespējams – ekskursijas laikā.

Epidemiologi vēl skaidro izcelsmes apstākļus, bet piebaldzēnus šobrīd vairāk nodarbina cits jautājums – kā pēc iespējas ātrāk apturēt slimības izplatību?

Dzērbenes pamatskola

"Tajā brīdī, kad mēs saņēmām pirmos oficiālos datus un informāciju šīs nedēļas vidū, ka ir vismaz viens Covid-19 pozitīvs, tajā brīdī mēs preventīvi rīkojāmies – uzreiz slēdzām pamatskolu Dzērbenē un bērnudārzu Taurenē," pastāstīja Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš (Zaļo un Zemnieku savienība).

Arī Vecpiebalgas vidusskolā no piektdienas klātienes mācības nenotiek. Jaunnedēļ ir skolēnu brīvlaiks, kura laikā pašvaldība izvērtēs situāciju un nolems, kad atsākt mācības klātienē. Arī visas pašvaldības iestādes  pārgājušas uz attālināto darbu. Apturētas interešu izglītības un sporta nodarbības, atcelti plānotie pasākumi.

Vecpiebalgas vidusskola

Pašvaldība sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru nodrošināja vairāk nekā 300 siekalu testus Taurenes un Dzērbenes iedzīvotājiem. Pirmdien plānots nodrošināt vēl 500 siekalu testus Vecpiebalgā.

"Es gribētu aicināt cilvēkus nekrist panikā, jo nav šobrīd tāda situācija, lai mēs nevarētu, paši atbildīgi rīkojoties, pacietīgi izolējoties no publiskām vietām, apturēt šo izplatīšanos. Mēs šobrīd esam tādā situācijā, kad mums ir jārāda citiem piemērs, kā mēs to darām," sacīja Putniņš.

Cilvēki neslēpj, ka ir satraukums, bet vienlaikus pārliecināti – rīkojoties atbildīgi un ievērojot elementārus drošības pasākumus, vīrusu izdosies uzveikt.

"Īstenībā palicis ir ļoti neomulīgi. Mēs Vecpiebalgā ļoti lepojāmies, ka vīruss ir pilsētās, bet mums priekš tik maza novada tik liels skaitlis... Tā ka cilvēki ir uztraukušies ," sacīja vietējā iedzīvotāja Linda. Viņa uzsvēra, ka mainījusies ikdiena.

"Tas ir ietekmējis visu ģimeni. Šobrīd man jāstrādā attālināti. Mēs nevaram jauniešu centrā realizēt ļoti daudz pasākumu, kas bija paredzēti. Dēls tagad nevar braukt uz treniņiem sporta skolā Cēsīs. Tur gan treniņus organizēs ārā, bet, tā kā mums Vecpiebalgā ir epicentrs, tad mēs labāk nebrauksim uz Cēsīm," pastāstīja Linda.

Savukārt Vecpiebalgas iedzīvotāja Jeļena arī sacīja, ka visi ir satraukušies. Viņa stāstīja, ka iet ārā, bet tik daudz netiekas ar cilvēkiem, kā arī nēsā masku.

Lielāks satraukums ir Vecpiebalgas uzņēmējiem. Daudzi no viņiem specializējušies tieši tūristu apkalpošanā. Un ziņas par vīrusa uzliesmojumu tūrisma nozari Vecpiebalgā apturējušas.

"Nu, parasti sestdienās ap šo laiku mums ir pilnīgi pilns stāvlaukums ar mašīnām un restorāns ir pilns. Tad šobrīd, kā jūs redzat – nav neviena," norādīja uzņēmējs, restorāna "Ūdensroze" saimnieks Rihards Eniks.

"Vecpiebalgas sveču darbnīcas" saimniece Aiva Balode

"Ir diezgan traki. Mums ir atteikušās vairākas grupas, kas gribēja braukt uz Vecpiebalgu baudīt dabu un radoši darboties sveču darbnīcā. Kā viņi uzzināja, ka pie mums ir Covid-19, tā visi atteicās. Visi! Gan šajā nedēļas nogalē, gan nākamajās nedēļas nogalēs. Man zvana grupa – atsaka, jo mums Vecpiebalgā ir 50 Covid-19 slimnieki. Es saku – varbūt labi vien ir, ka nebraucat, jo jums Rīgā ir vairāki simti," stāstīja uzņēmēja, "Vecpiebalgas sveču darbnīcas" saimniece Aiva Balode.

Vecpiebalgas uzņēmēji cer, ka šādā situācija viņiem būs iespēja pretendēt uz valsts dīkstāves pabalstu, līdzīgi kā tas bija pavasarī, ārkārtas situācijas laikā, kad saslimušo bija pat mazāk.

KONTEKSTS:

Situācija saistībā ar Covid-19 vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Ārpus Rīgas zināms par 10 slimības uzliesmojumiem. Viens no tiem ir Vecpiebalgas novadā, kur Covid-19 konstatēts vismaz 50 cilvēkiem.

Reaģējot uz slimības izplatīšanos, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. 13. oktobrī valdība lēma, ka maskas jāvalkā arī sabiedriskās vietās, kur uzturas vairāk nekā 15 minūtes. Pašlaik Latvijā publiskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā – 300. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt