Panorāma

Priesteris dāvā 30 gredzenus bildināšanai

Panorāma

Panorāma

Satiksmes ministrijas valsts sekretāra izvēlē apiets konkurss

Satiksmes ministrijas valsts sekretāre iecelta, apejot konkursu

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) bez konkursa ministrijas valsts sekretāra amatā iecēlis Ilondu Stepanovu. Likums pieļauj valsts sekretāra amatā pārcelt jebkuru ierēdni, konkursu nerīkojot. Lai Stepanovai būtu ierēdņa statuss, viņa uz dažām dienām Satiksmes ministrijā (SM) pieņemta auditores amatā.    

ĪSUMĀ:

  • SM valsts sekretāra amatā iecelta Ilonda Stepanova.
  • Likums ļauj bez konkursā iecelt amatā valsts pārvaldē strādājošu ierēdni.
  • Taču Stepanova par ierēdni kļuva vien dažas dienas pirms iecelšanas augstajā amatā.
  • Vai Linkaits šādi rīkojies, lai nebūtu jārīko konkurss, ministrs komentē izvairīgi.
  • Valsts kanceleja: Likumpārkāpumu Stepanovas pārcelšanā neesot.

Civildienesta likums noteic, ka ministriju valsts sekretāru atlasi nodrošina Valsts kanceleja. Tomēr likums pieļauj izņēmumus. Valsts interesēs un lai nodrošinātu labu pārvaldību, valsts sekretāra amatā drīkst pārcelt jebkuru valsts pārvaldē jau strādājošu ierēdni.

Tieši uz šī izņēmuma pamata otrdien, 11. februārī, valdība Satiksmes ministrijas valsts sekretāra amatā iecēla ministrijas Iekšējā audita nodaļas auditori Ilondu Stepanovu.

Valdības dokumentos gan nav pieminēts, ka Stepanova ministrijā ierēdņa amatā strādājusi vien piecas dienas. Par auditori viņa kļuva 6. februārī, un jau nākamajā dienā valdības darba kārtībā bija rīkojums par Stepanovas pārcelšanu ministrijas vadībā.  

Vai Linkaits šādi rīkojies, lai nebūtu jārīko konkurss, ministrs komentē izvairīgi.

“Mēs balstījāmies uz to pieredzi, kāda šeit ir, valsts civildienestā, apstiprinot ierēdņus amatā,” skaidroja ministrs.

Jautāts, vai šāda prakse, viņaprāt, atbilst bezkompromisa tiesiskuma principiem, ministrs vēlreiz norādīja: “Mēs balstījāmies uz to praksi, kāda ir valsts pārvaldē, apstiprinot vecākās amatpersonas amatā.”

Pērn Valsts kanceleja jau rīkoja konkursu uz Satiksmes ministrijas valsts sekretāra amatu, taču Linkaits nebija apmierināts ar uzvarētāju Anduli Židkovu.

Židkovs dažus mēnešus pirms konkursa noslēguma vēl bija “Attīstībai/Par!” valdes loceklis, tāpēc Linkaits uzskatīja, ka Židkovs nav politiski neitrāls.

Kāpēc vēlreiz netika rīkots konkurss, Linkaits skaidri neatbild un uzsver, ka rīkojies tā, kā ieteikusi Valsts kanceleja. Turklāt līdzīgi konkursu apgājuši arī citi ministri.

“Ar Valsts kanceleju mēs konsultējāmies, kādā veidā juridiski korekti mēs varam situāciju atrisināt. Un es esmu ļoti gandarīts, ka mums ir valsts sekretāre Ilonda Stepanova,” sacīja Linkaits.

Valsts kancelejā tikmēr stāstīja, ka pēc neveiksmīgā konkursa ministrijai nosūtīta vēstule ar izvēlēs iespējām – vai nu rīkot jaunu konkursu, vai amatā pārcelt kādu ierēdni.

Kancelejas direktors Jānis Citskovskis uzsvēra, ka vēstulē nebija norādīts, kā amatā bez konkursa iecelt personu ārpus valsts pārvaldes. Likumpārkāpumu Stepanovas pārcelšanā neesot.

“Valsts kancelejai nebija un nav formālu iemeslu, lai mēs iebilstu, ka šī persona nav pārceļama valsts sekretāra amatā. Savukārt tas process, kas attiecās uz kandidātu pieņemšanu, iecelšanu civildienesta amatā, ir attiecīgās ministrijas un ministra kompetencē,” sacīja Citskovkis.

Citskovskis uzsvēra, ka konkursā uz ministrijas valsts sekretāra amatu atsaucība nebija liela. Galvenais iemesls esot atbildības līmenim neatbilstošais atalgojums – 2441 eiro pirms nodokļu nomaksas.  

KONTEKSTS:

Iepriekšējais SM valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš, kurš bija SM galvenais ierēdnis kopš 2013. gada, amatu atstāja 2019. gada aprīlī. Ozoliņš amatu pameta pēc tam, kad, zaudējot darbu Ventspils brīvostas valdē, būtiski saruka viņa atalgojums. 

Atklātais konkurss par SM valsts sekretāra amatu 2019. gadā noslēdzās bez rezultāta, jo pretendents, kurš saņēma visaugstāko vērtējumu - Andulis Židkovs, neguva satiksmes ministra apstiprinājumu politiskās piederības dēļ. 

Kopš Ozoliņš pameta amatu, valsts sekretāra pienākumus kopš pērnā gada aprīļa līdz 17. janvārim pildīja valsts sekretāra vietniece Džineta Innusa, kura pārgāja darbā uz uzņēmumu "Rīgas satiksme".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti