Dienas ziņas

Apvienotajā karalistē aktivizējušies nelegālie aizdevēji

Dienas ziņas

Atklāj piemiņas vietu Latvijas valsts dibinātājiem un atjaunotājiem

Satiec savu meistaru Rēzeknes novadā

Satiec savu meistaru Rēzeknes novadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šajās brīvdienās visā Latvijā aizvadīts jau par tradīciju kļuvušais pasākums “Satiec savu meistaru”. Ierasti gan tas norisinājās pavasarī, taču šogad ārkārtējās situācijas dēļ pasākums bija jāpārceļ uz vēlāku laiku. Vēstīt par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu šogad atsaucās teju 200 meistari.

Franča Trasuna muzejs “Kolnasāta” Rēzeknes novadā ir viena no vietām, kur norisinājās pasākums “Satiec savu meistaru”. Šeit uz sarunu par tautas tērpu aicināja rokdarbniece Iveta Seimanova un saktu kolekcionāre Inga Circene. Kā norāda meistares – galvenais sarunas mērķis bija iedrošināt un iedvesmot ikvienu klātesošo darināt tautas tērpu arī sev.

"Dot viņiem pirmās norādes, kāds tad ir tas ceļš uz katram savu individuālo tautas tērpu. Katrā gadījumā mēs būsim ļoti priecīgas, ja radās kaut kāda vēlme, nu, ka, jā, tautas tērps – tas ir forši!" tā biedrības "Latgales etnogrāfiskā vēstniecība" pārstāve Iveta Seimanova.

Starp pasākuma apmeklētājiem bija tādi, kas ar lepnumu jau uzvilkuši savu individuālo tautas tērpu, gan tādi, kas uz to vēl ir tikai ceļā. Viena no tām ir Ērika, kura šobrīd iesākusi darināt Riebiņu novada Silajāņu pagastam raksturīgo tautas tērpu.

"Brunču audums jau ir noausts. Kas tur līdz galam vēl iznāks, tā labi vēl nezinu. Man bija vispār mērķis savu tērpu uz 2018.gadu, uz simtgadi, kā jau visiem, bet es nevarēju izdomāt – kādu. Vai no tēva puses, vai mātes, varbūt no vīra vispār. Un tas viss ieilga man," teica pasākuma apmeklētāja no Feimaņu pagasta Ērika.

Meistares Iveta un Inga novērojušas, ka pēdējo gadu laikā interese par sava tautas tērpa darināšanu aug. Tomēr līdztekus tam arvien biežāk aktualizējas arī problēmjautājums par pareizu to izgatavošanu un nēsāšanu. "Nevar mūsdienās vairs uztvert tā, ka man ir strīpaini brunči un lina krekls – man ir tautas tērps," saka biedrības “Latgales etnogrāfiskā vēstniecība” pārstāve Inga Circene.

Teju neatņemama tautas tērpa sastāvdaļa ir arī sakta, un to meistares Ingas kolekcijā ir vairāki desmiti no visiem Latvijas reģioniem. "Ir, teiksim, saktiņas, kas ir gandrīz visā Latvijas teritorijā. Protams, dzintara saktas meklējamas tikai un vienīgi Kurzemē. Latgale īpaši, ja runā par etnogrāfisko tērpu, neizceļas," norāda biedrības “Latgales etnogrāfiskā vēstniecība” pārstāve Inga Circene.

Pasākums "Satiec savu meistaru" notika jau divpadsmito gadu pēc kārtas. Šogad pieredzē dalījās un uz dažādām darbnīcām aicināja teju 200 meistari vairāk nekā 100 vietās visā Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti