Daudzviet Eiropā pēdējo divu nedēļu laikā saslimstības ar Covid-19 rādītāji atsākuši celties, informēja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs. Viņš īpaši izcēla Portugāli, kurā saslimstības rādītāji ceļas jau krietni ilgāku laiku – divus mēnešus. Tas gan skaidrojams ar jauna Covid-19 omikrona apakšpaveida uzliesmojumu lokāli Portugālē. Savu uzvaras gājienu citviet tas gan šobrīd vēl nav sācis, bet arī pēdējo divu nedēļu saslimstības pieaugumam daudzviet citur Eiropā ir rodams skaidrojums.
"Pieaugums, visticamāk, uz doto brīdi ir saistīts ar īpašiem cilvēku uzvedības momentiem, kas raksturīgi vasarai – cilvēki ceļo, cilvēki intensīvi komunicē, kontaktējas. Festivāli un visādi pasākumi notiek tagad pilnā sparā visur. Un arī iepriekšējos gados tādi vasaras pacēlumi bija redzami," stāstīja Perevoščikovs.
Savukārt sīkāk skatot situāciju Latvijā, vidējais pēdējo septiņu dienu saslimstības rādītājs jau sasniedzis 200 gadījumus dienā. Tāpat pieaudzis pozitīvo testu īpatsvars.
"No 7% pagājušajā nedēļā līdz apmēram 10% šis pieaugums novērots. Bet vajadzētu atzīmēt, ka mēs netestējamies vairāk – tātad testu skaits nav ietekmējis šo nelielo pieaugumu. Stacionāros mēs novērojam – tieši pēdējo septiņu dienu laikā pacientu skaits bija arī pieaudzis. Pagājušās nedēļas sākumā bija vidēji 26 pacienti ar pamata diagnozi Covid-19, tad šīs nedēļas pirmajās trīs dienās tie bija 44 pacienti. Nāves gadījumu skaits ir samazinājies pēdējo septiņu dienu laikā," stāstīja epidemiologs.
Savukārt, lai labāk varētu saprast, kas ir tie cilvēki, kas šobrīd ar Covid-19 slimo samērā smagi, Jurijs Perevoščikovs pirms sarunas ar Latvijas Radio aplūkojis nesenus 25 secīgus pacientus, kas ar Covid-19 nonākuši slimnīcā. Secināms – 18 pacienti bijuši vecumā virs 60 gadiem. Pieci bijuši bērni. No šiem 25 pacientiem nevakcinēti bijuši 13, un no tiem trīs saslimuši jau otro reizi. Savukārt starp 12 vakcinētajiem lielākā daļa savas potes bija saņēmuši jau ļoti sen.
Ļoti līdzīgu "vidējā Covid-19 pacienta" profilu zīmēja arī valsts galvenais infektologs Uga Dumpis.
"Šajā brīdī vissmagāk slimo pacienti ar imūnsupresiju un seniori, kas ir vecāki par 70 gadiem. Imūnsupresētie liela daļa ir vakcinēti, bet viņi nav pietiekami daudzas reizes vakcinēti, jo imūnsupresētajiem jau ir jābūt šajā brīdī četrām vakcinācijas kārtām. Un senioru vidū ir pilnībā nevakcinēti seniori, bet ir arī tādi, kas ir vakcinēti tikai divas reizes," skaidroja Dumpis.
Viņš uzskata, ka šobrīd atrodamies zemākajā saslimstības punktā un turpmāk situācija labāka nekļūs.
Piesardzību rada arī dažādi jauni Covid-19 omikrona paveidi, taču šobrīd nešķiet, ka tie radīs lielas problēmas. Dumpis uzskata, ka, tuvojoties rudenim, riska grupām būs nepieciešama vēl viena balstvakcīna, taču viņš lielas cerības liek uz to, ka līdz tam ražotājiem jau būs izdevies izveidot potes, kuras strādātu specifiski uz Covid-19 omikrona paveidu.
KONTEKSTS:
Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus. Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Šogad kopš janvāra būtisks saslimstības vilnis tika novērots arī Latvijā, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai.
No 1. aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu, saglabājot dažus izņēmumus riskantās vidēs, piemēram, veselības aprūpē, sociālās aprūpes iestādēs, ieslodzījuma vietās un citur. No 15. maija maskas nav jāvelk arī sabiedriskajā transportā.