«Saskaņas» valde lems par Dombrovska un Švecovas izslēgšanu no partijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Partijas "Saskaņa" vadības un biedru Vjačeslava Dombrovska un Ļubovas Švecovas domstarpības, visticamāk, beigsies ar viņu izslēgšanu no biedru rindām. Partijas Rīgas nodaļa par to jau esot vienbalsīgi lēmusi. Abi no "Saskaņas" rindām Saeimā ievēlētie deputāti to vērtē kā atbildi uz viņu aicinājumu par pārmaiņām partijā.

Vjačeslavs Dombrovskis pagājušajā nedēļā paziņoja par izstāšanos no "Saskaņas" valdes, ko pamatoja ar partijas nevēlēšanos sniegt skaidru vērtējumu par korupcijas skandāliem Rīgas domē un stratēģijas trūkumu, kā iziet no ilgstošās opozīcijas Saeimā. Ar šādu kursu "Saskaņai" nākamās Saeimas vēlēšanas būšot pēdējās, viņš teica jau pirms gada.

«Saskaņas» valde lems par Dombrovska un Švecovas izslēgšanu no partijas
00:00 / 04:12
Lejuplādēt

Vienlaikus deputāte Ļubova Švecova komentāros sociālajā vietnē "Facebook" izteikusies, ka viņai nenotrīcēšot roka kongresā nobalsot par „Saskaņas” vadības nomaiņu.

Pašlaik darba kārtībā ir abu izslēgšana no partijas, sarunā ar Latvijas Radio apstiprināja Jānis Urbanovičs. 

“Viņš ļoti sakāpināti, manuprāt, tēloti sakāpināti stāsta par mūsu neveiksmīgo startu un rezultātu Rīgas ārkārtas vēlēšanās. Ka vainīgi ir, pirmkārt, jau es, ka tāds rezultāts slikts. Nu, es neesmu bez vainas, es neuzskatu, ka esmu tas labais, man arī ir emocionāli izvirdumi, kas ir laikam tāpēc, ka esmu dzīvs. Daži, Ļubova Švecova, uzskata, ka tas būtu labojams stāvoklis,” pauda Urbanovičs.

“Bet nu jau ir tā robeža pārkāpta, manuprāt, un ir izrādīta liela necieņa. Ne man, bet tiem, ko es mīlu, ļoti daudziem jaukiem, brīnišķīgiem cilvēkiem partijā. Ir izrādīta necieņa frakcijā, nu mūsu ceļiem ir jāšķiras, tas ir mans viedoklis,” sacīja Urbanovičs.

“Tas nenozīmē, ka viņiem nav taisnības, ka mums daudz kas ir ačgārni, bet redziet, lai uzlabotu kaut ko, vajag vispirms tikt skaidrībā ar tādu svarīgu jēdzienu – “mēs”. Kad jūs izmantojat terminus “mēs un jūs, es un jūs”, “es jums novēlu to un to, neko labu, es jums prognozēju”… Es ļoti cerēju, ka tikšu pamudināts ar konkrētiem priekšlikumiem. Es tiku traucēts ilgu laiku nevis ar priekšlikumiem, bet ar pārmetumiem, biežāk bez pamata. Tā nemīlestība ir radījusi arī nemīlestību, kopā laikam laimes plānus rakstīt nevarēsim,” rezumēja Urbanovičs.

Viņš arī atklāja, ka uzstās, lai šogad decembrī gaidāmajā "Saskaņas" kongresā notiktu atkārtotas partijas valdes un valdes priekšsēdētāja vēlēšanas.

Gan Dombrovskis, gan Švecova apgalvo, ka viņus neaicināja vērtēt šādu lēmumu. Dombrovskis bija "Saskaņas" Saeimas vēlēšanu programmas galvenais autors, bet ilglaicīgā opozīcijā idejas realizēt neesot iespējams. To pasakot skaļi, viņš izpelnījies biedra kartes anulēšanu.

Dombrovskis: Par izslēgšanu no "Saskaņas"
00:00 / 00:58
Lejuplādēt

“Es atnācu uz "Saskaņu", jo es uzskatīju un uzskatu, ka valsts etniskā sašķeltība ir galvenā valsts problēma. Es esmu partijā nevis, lai kalpotu Urbanovičam vai Ušakovam, bet lai kalpotu vēlētājam. Man partijas vadība nekādas apsūdzības vai pārmetumus nav izvirzījusi. Neviens mani nav informējis par partijas Rīgas nodaļas valdes sēdi, un no jums es uzzinu, ka Rīgas nodaļas valde mani laikam izslēgusi no partijas. Acīmredzot tā ir tā partijas vadības atbilde uz manu jautājumu, vai partijā "Saskaņa" būs pārmaiņas.

Acīmredzot tos cilvēkus, kas to publiski taujā, tiek izslēgti no partijas. Es domāju, ka jebkuri komentāri te ir lieki,”  sacīja Dombrovskis.

Līdzīgi reaģēja arī deputāte Ļubova Švecova, "Saskaņas" finanšu ministra amata kandidāte pirms 13. Saeimas vēlēšanām. Viņa uzsvēra, ka nepilna gada laika kopš iepriekšējā "Saskaņas" kongresa izmaiņas problēmu risināšanā nav manāmas.

“Manuprāt, ir vairāki sasāpējuši jautājumi. Vajadzēja sekot partijas līderu adekvātiem paziņojumiem un situācijas izvērtējumam un uzņemties atbildību. Es to neredzēju ne no Ušakova kunga, ne Urbanoviča kunga puses. Turklāt ir neloģiski vajāt cilvēkus par kritiku un par to izslēgt no partijas sastāva, jo aicināti sākt diskusiju par šīm problēmām. Tas nav normāli, un tas neatbilst mūsu laikam,” sacīja Švecova.

„Saskaņa” ir iekapsulējusies ar paļaušanos uz savu kodola elektorātu un vispārēju pasivitāti, novērojumos dalījās politologs Latvijas Universitātes profesors Juris Rozenvalds.

„Šī pasīvā pozīcija izpaužas arī tādā ziņā, ka vienīgā viņu reakcija par negācijām Rīgas domē Ušakova laikā ir replika par tiesas spriedumu sagaidīšanu. Tas ir jautājums par attieksmi, kas rada intelektuāli spēcīgāko biedru neapmierinātību. Pie tiem var pieskaitīt gan Dombrovski, gan Ševcovu. Viņu izslēgšana partijai būs liels zaudējums, jo „Saskaņa” nevar lepoties ar politiķu rezervi,” sacīja politologs.

To acīmredzot apzinās arī Urbanovičs, kurš sola turpmākajās partijas valdes un domes sēdēs, un "Saskaņas" kongresā 5. decembrī detalizēti apspriest samilzušās problēmas.

“Es kategoriski uzstāšu uz to, ka, lai arī likums un statūti to neprasa, visi, visi, visi [ partijas valde un dome] tiktu pārvēlēti. Vienlaikus jābūt nopietnai un atklātai sarunai, to prasa mans vēlētājs. Viņš saka: paga, paga, jūs taču neapgalvojat, ka viss ir normāli. Nē, nevienu brīdi neesmu tā teicis,” sacīja Urbanovičs.

„Saskaņa” aizvien saglabā līderpozīciju aptaujās par izvēli Saeimas vēlēšanās, taču pozīcija mēneša laikā kārtējo reizi kritusies par 3%, liecina septembra sākuma publiskotie jaunākie SKDS aptaujas dati.

KONTEKSTS:

Daudzus gadus Rīgas domē pie varas esošā partija "Saskaņa" šogad augustā notikušajās pašvaldības vēlēšanās zaudēja līdera pozīcijas, iegūstot 16,9% vēlētāju atbalstu un paliekot ārpus koalīcijas, par ko vienojušies ievēlētie politiķi. Tikmēr jaunākajos partiju reitingos augustā "Saskaņa" aizvien bija līderpozīcijas, taču vienlaikus tās popularitāte sarukusi.

2018. gada Saeimas vēlēšanās Vjačeslavs Dombrovskis bija partijas "Saskaņa" premjera amata kandidāts. Saeimā viņš tika ievēlēts kā "mīlētākais" kandidāts, bet partija palika opozīcijā.

Savukārt pērn oktobrī viņš bijis viens no kandidātiem uz "Saskaņas" vadītāja amatu, taču tajā tika ievēlēts politiskā spēka ilggadējais līderis, Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti