«Saskaņas» ēnu kabinetam lielus panākumus nesola

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Partija „Saskaņa” ir paziņojusi par sava „ēnu kabineta” izveidošanu. Opozīcijas partija ir apņēmusies cītīgi strādāt pie tiem dokumentiem un aktuāliem jautājumiem, ko risina un ko atstāj novārtā Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība’) valdība. Taču apvienot savus spēkus ar otru opozīcijā esošu politisko spēku - Zaļo un Zemnieku savienību – „Saskaņa” nav spējusi. Turklāt pagaidām koalīcijas partiju pārstāvji lielu interesi par „ēnu kabineta” ierosinājumiem neizrāda.  

Ar vārdu salikumu „ēnu kabinets” parasti apzīmē opozīcijas veidotu alternatīvo valdību. Tajā ''ēnu ministri'' analizē un komentē patieso ministru darbību vai bezdarbību un gaida savu iespēju ieņemt viņu vietas.

«Saskaņas» ēnu kabinetam lielus panākumus nesola
00:00 / 03:26
Lejuplādēt

Sociāldemokrātiskās partijas „Saskaņa” veidotā „ēnu kabineta” sastāvs jau tika paziņots pirms vēlēšanām. Piemēram, Saeimas deputāte Ļubova Švecova ir ēnu finanšu ministre, Ivars Zariņš „ēno” ekonomikas ministru. Evija Papule – alternatīvā izglītības uz zinātnes ministre.

„Mūsu mērķis ir rādīt, ka profesionāļu viedoklis ir svarīgs neatkarīgi no tā, kuru jomu pārstāv vai kurā politiskā spēkā atrodas,” klāstīja Papule.

Preses konferencē Evija Papule aicināja žurnālistus uzklausīt arī opozicionāru viedokļus.

“Tradicionāli tiek teikts, ka opozīcijai ir jākritizē. Šķiet, ka ne. ''Ēnu kabinets'' piedāvā savas pozīcijas un savus risinājumus. Mēs ļoti ceram uz jūsu palīdzību, ka to sadzirdēs tie, kas to īsteno,” pauda Papule.

Taču apvienot savus spēkus ar Zaļo un Zemnieku savienību „saskaņiešiem” neizdevās. Vismaz pagaidām, norādīja Vjačeslavs Dombrovskis.

„Ar laiku, redzot, kā veidojas sadarbība ar citām opozīcijas un kvaziopozīcijas partijām, jo “KPV LV” ir neskaidrs statuss šajā jautājumā, mēs lemsim par to, vai piesaistīt arī citus cilvēkus,” sacīja Dombrovskis.

Taču veidot ''ēnu kabinetu'' ar “Saskaņu” „zaļzemnieki” nevēlas, apgalvoja bijušais premjers, šobrīd deputāts Māris Kučinskis.

„Nē, es domāju, ka ''ēnu kabinets'' ir tikai forma, kuru katra partija izvēlas. „Saskaņas” izvēle ir tāda. Mums ir citāda sekošana līdzi, izmantojot savas kompetences. Galvenais, lai galvenajos jautājumos, ko uzdodam, valdībai sekojot līdzi, mēs nestrādātu paralēli,” skaidroja Kučinskis.  

Vēl skeptiskāki ir šī brīža valdošās koalīcijas partijas pārstāvji. ''Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis uzskata, ka produktīvāks opozīcijas darbs būtu bijis parlamenta komisijās.

„Noteikti ir labi, ja opozīcija organizējas. Bet mēs saprotam, ka tas ir vienas politiskās partijas, nevis visu opozīcijas partiju [veidots ''ēnu kabinets''],” sacīja Latkovskis.

Bet, viņaprāt, visas opozīcijas ''ēnu kabinetu'', “iespējams, ir neiespējamāk izveidot, nekā koalīciju, jo partijas ir no diviem dažādiem galiem”.

Lielus ''ēnu kabineta'' panākumus neprognozē arī Jaunās konservatīvās partijas Saeimas frakcijas vadītāja Juta Strīķe.

„Tas ir tīrākais PR gājiens. Cilvēki var nākt kopā, runāt, diskutēt dažādos formātos. Sauciet to par ''ēnu kabinetu'', sauciet par interešu grupiņu. Tas ir domāts, lai izveidotu kādu ziņu attiecībā uz „Saskaņu”,” uzskata Strīķe.

Par opozīcijas spēli „Saskaņas” ''ēnu kabinetu'' sauc „KPV LV” frakcijas deputāts Aldis Blumbergs. Taču visi priekšlikumi automātiski netiks noraidīti, kā to paredz sadarbības līgums.  “Bet tad viņiem jānāk frakcijās aizstāvēt savu viedokli. Ja tas būs labs, nav nekādu problēmu,” sacīja Blumbergs.

Taču pirmā ''ēnu kabineta'' darba diena bijusi neveiksmīga. Saeima noraidīja visus trīs ierosinājumus - celt minimālo algu, neapliekamo minimumu un bērnu pabalstus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti