Šodienas jautājums

Šodienas jautājums: par ko liecina Krievijas sāktā kara gaita, tuvojoties 100. dienai kopš iebrukuma Ukrainā? (ar surdotulkojumu)

Šodienas jautājums

Šodienas jautājums: vai šim Saeimas sasaukumam izdosies pieņemt Civilās savienības likumu? (ar surdotulkojumu)

Šodienas jautājums: vai šim Saeimas sasaukumam izdosies pieņemt Civilās savienības likumu?

«Saskaņa» lemšot par atbalstu Civilās savienības likumam pēc KNAB izvērtējuma par iespējamo ietekmēšanu komisijā

Saeimas opozīcijā esošā partija “Saskaņa” lems par atbalstu Civilās savienības likumam pēc tam, kad būs zināmi rezultāti Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktajai pārbaudei par iespējamo ietekmēšanu likumprojekta balsojumā Juridiskā komisijā, intervijā LTV raidījumā “Šodienas jautājums” apliecināja “Saskaņas” deputāts Igors Pimenovs.

Iepriekš, balsojot par Civilās savienības likumprojekta virzību, Juridiskās komisijas sēdē deputātu domas sadalījās līdzīgi, tāpēc notika atkārtota balsošana, kurā pēc deputāta Aivara Geidāna ("Konservatīvie") atteikšanās balsot tika paziņots par tehnisku pauzi un pēc tās Geidāns lēma balsot par likuma virzību. Pēc vairāku opozīcijas deputātu iesnieguma KNAB sāka resorisko pārbaudi par notikušo.

Šādu situāciju, kad Saeimas komisijās nākas pārbalsot un deputāti mēdz pārdomāt, parlamentārietis Krišjānis Feldmans (“Konservatīvie”) dēvēja par normālu praksi. “Tas, manuprāt, ir tehnisks jautājums. Un, zinot Saeimas ikdienu, es ceru, ka man par katru otro komisijas sēdi tagad nebūs jāsāk KNAB resoriskā pārbaude. Ir attālinātās balsošanas kāzusi,” piebilda deputāts.

Tikmēr “Saskaņu” pārstāvošais Pimenovs atzina, ka pirmīt nebija nemaz dzirdējis audio ieraksta fragmentu no minētās komisijas sēdes. “Man tikai stāstīja kolēģi deputāti par to, ka tā it kā noticis komisijas sēdes laikā. Tāpēc, iespējams, tāds iespaids bija ne tikai man, bet arī vairākumam Saeimā. Tāpēc mūsu politiskā grupa nolēma – kamēr KNAB nepaziņos savas izmeklēšanas rezultātus, mums vienkārši jāpārtrauc likumprojekta virzīšanu,” sacīja Pimenovs.

Likumprojekta virzība Saeimas plenārsēdē šonedēļ nenotika kvoruma trūkuma dēļ – balsojumā nepiedalījās "Saskaņas", Nacionālās apvienības, "Neatkarīgo" un Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputāti, kā arī vairāki pie frakcijām nepiederoši parlamentārieši.

Taujāts par “Saskaņas” iespējamo rīcību, ja KNAB pabeigs pārbaudi jau šī Saeimas sasaukuma laikā, Pimenovs sacīja:

“Kad būs vārdi uz papīra, tad mēs pieņemsim lēmumu.”

Tikmēr Feldmans zināja stāstīt, ka KNAB pārbaudē pirmie liecinieki jau esot tikuši izsaukti. “Tā ka KNAB nekavējas šīs lietas izmeklēšanā. Ja sagaidīsim rezultātus [13. Saeimas laikā], tad redzēs, kāds būs Saeimas vairākums un vai “Saskaņas” daži deputāti nodrošinās šī likuma pieņemšanu vai ne,” sacīja Feldmans.

Vienlaikus Pimenovs pauda atbalstu Civilās savienības likumprojekta pieņemšanai: “Es ceru, ka mūsu vēlētāji – ne tikai “Saskaņas”, bet arī kolēģu vēlētāji – sapratīs, ka šis likums ir nepieciešams Latvijai. (..) Mēs joprojām esam ieinteresēti, lai šāds likums būtu pieņemts Latvijā, bet mēs arī gribam, lai process būtu caurspīdīgs.”

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Arī "Latvijas Senioru kopienu apvienība" (LSKA) atzinīgi vērtējusi piedāvāto regulējumu, norādot, ka noteikt kritērijus, pēc kādiem juridiski var formulēt, kas ir ģimene, un atbilstoši tam noteikt ģimenes sociāli ekonomisko aizsardzību un atbalstu, ir būtiska arī daudziem senioriem, jo Latvijā netrūkst gadījumu, kad dažādu iemeslu dēļ vecāka gadu gājuma cilvēki dzīvo kopā vienā mājsaimniecībā un rūpējas viens par otru, kamēr viņu juridiskie laulātie vai tuvākie radinieki par šiem cilvēkiem neliekas ne zinis.

Iepriekš ziņots, ka Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likumam.

Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā līdz 29. jūlijam notiek parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvā noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni. Arī vairāki juristi un nevalstiskās organizācijas ir pret Civilās savienības likumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti