Panorāma

Intervija ar aizsardzības ministru Raimondu Vējoni

Panorāma

Sākas EP kandidātu sarakstu iesniegšana

SC beidzot pieņem lēmumu par Ukrainu

«Saskaņa» atbalsta mieru Ukrainā; par nosodījumu Krievijai nebalsos (plkst.18:10)

Apvienības „Saskaņas centrs” lielākās partijas „Saskaņa” valde trešdien izvērtēja  situāciju Ukrainā un pieņēma lēmumu, kurā iebilst pret vardarbību un  pauž atbalstu Ukrainas vienotībai, taču nekomentē Krievijas rīcību. Tā vietā „Saskaņa” kritizē atsevišķus politiķus par mēģinājumu eskalēt situāciju Latvijā un pauž bažas par centieniem iejaukties mediju darbā. Līdz ar to ceturtdien Saeimas ārkārtas sēdē „Saskaņas centra” deputāti neatbalstīs divās Saeimas komisijās iepriekš apstiprināto paziņojumu, kurā pausts stingrs nosodījums Krievijas militārajai agresijai Ukrainā.  

Paziņojumā „Saskaņa” uzsver, ka apvienība ir kategoriski pret vardarbību pielietošanu Ukrainā no jebkuras puses. Mūsdienās Eiropā jebkādu problēmu risināšana ar spēka pielietošanu ir nepieņemama, tāpat kā iejaukšanās Ukrainas valsts iekšējās lietās, teikts „Saskaņas” valdes lēmuma.

„Saskaņa” arī pauž atbalstu Ukrainas teritoriālajai vienotībai, un Ukrainā notikušo vardarbības gadījumu starptautisku izmeklēšanu, kā arī atbalstu demokrātiskajai un stabilajai Ukrainai, norādot, ka pašlaik pie varas esošajiem spēkiem pēc iespējas ātrāk jāsarīko parlamenta un prezidenta vēlēšanas.

Tāpat „Saskaņa” norāda, ka atbalsta Ukrainas nacionālo un lingvistisko minoritāšu plašu tiesību ievērošanu „de iure” un „de facto” atbilstoši Eiropas Padomes un EDSO rekomendācijām.

Partija valde arī ir par tūlītēju konstruktīvu ES, Krievijas un Ukrainas dialogu, lai stabilizētu situāciju Ukrainā, kā arī par nepārtrauktu Eiropas, Krievijas un Latvijas dialogu „visos līmeņos”.

„Konstruktīvās attiecības ar Krieviju ir viens no pamatprincipiem stabilitātei un attiecīgi uzplaukumam visā Eiropas kontinentā,”  teikts „Saskaņas” valdes lēmumā.

„Saskaņa” arī kategoriski iebilst pret „atsevišķu politiķu mēģinājumiem eskalēt situāciju Latvijā, izmantojot retoriku, kas vērsta pret nacionālajām minoritātēm un pilsoniskajām brīvībām”.

„Atsevišķas bažas rada mēģinājumi iejaukties plašsaziņu līdzekļu darbā un aicinājumi ierobežot vārda brīvību,” pausts lēmumā.

Apvienība aicina Latvijas politiķus „apvienot spēkus, lai saliedētu sabiedrību,  pamatā liekot savstarpējo cieņu starp visām Latvijas iedzīvotāju grupām, neatkarīgi no dzimtās valodas vai etniskas piederības".

 „Saskaņa” neatbalstīs ceturtdien Saeimas ārkārtas sēdē skatāmo paziņojumu, kurā Krievija aicināta izbeigt agresiju un provokācijas pret Ukrainu.

Partijas valdes priekšsēdētāja vietnieks un Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs skaidroja, ka neuzskata, ka Krievija būtu vienīgā vainīga, kura būtu jānosoda, turklāt nosodījums nepalīdzēs risināt problēmas.

Urbanovičs uzskata, ka Latvijas politiķi, kuri sagatavojuši pārāk asu Krievijas rīcības nosodījumu, nevis palīdz Ukrainai, bet veicina rusofobiju.

Arī Ušakovs uzskata, ka šobrīd vēl nav pierādījumu tam, ka Krievija patiešām būtu veikusi militāru intervenci Ukrainā. Ušakovs pauda, ka bruņoti cilvēki Krimā neizskatās pēc vietējās zemessardzes, „viņi labāk apbruņoti nekā Latvijas armija”, tomēr nepieciešama starptautiskā izmeklēšana, lai apliecinātu, vai tā ir Krievijas armija, vai citi spēki.

Tikmēr Urbanovičs noraida pēdējā laikā arvien skaļāk skanošos pārmetumus par „Saskaņas” sadarbības līgumu ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina partiju „Vienotā Krievija” un lauzt to negrasās.

Tikmēr Ušakovam nācās skaidrot savus agrākos izteikumus tviterī. Nedēļas nogalē tur vaicāts, kā rīkotos, ja Krievija pieņemtu lēmumu par karaspēka lietošanu Latvijā, „Saskaņas” priekšsēdētājs pauda: „Kamēr es būšu politikā, tas nenotiks”.

Ušakova klāstīja, ka pašlaik Latvijā ir divas lielas problēmas – sašķelta sabiedrība un korumpēta, zaglīga vara, un Ukrainā šo faktoru savienojums var izraisīt lielas problēmas valstij, un „Saskaņas” uzdevums ir cīnīties pret šiem diviem faktoriem, kas garantēs to, ka nevienam neienāks prātā pielietot spēku pret Latvijas valsti.

Tāpat Ušakovs uzskata, ka pēdējie notikumi Ukrainā nav mazinājuši „Saskaņas centra” izredzes pēc vēlēšanām nonākt pie varas, jo nākamajā Saeimā valdību neveidošot tagadējās koalīcijas partijas. 

Jau ziņots, ka „Saskaņas centra” deputāti šonedēļ komisijās neatbalstīja paziņojumu, kas nosodītu Krievijas militāro agresiju, jo uzskatīja to par pārlieku emocionālu. Savukārt SC līderis Nils Ušakovs iepriekš tviterī paziņoja, ka partijas valdes sēde būšot pirmais uzdevums pēc viņa atvaļinājuma, kaut gan tāpat esot skaidrs, ka visi ir pret karu Ukrainā. Vēlāk viņš gan norādīja, ka balsot par neprofesionāliem un klaji populistiskiem lēmumiem „Saskaņa” neplānojot, jo pozīcijai jābūt „maksimāli izsvērtai”.  

 Savukārt Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa („Vienotība”) šonedēļ paziņoja, ka saspringto notikumu Ukrainā un neskaidrās pozīcijas dēļ attieksmē pret tiem „Saskaņas centram” (SC) šobrīd nav vietas valdībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt