Sarūkot skolēnu skaitam, Skrundas pilsēta var palikt bez savas vidusskolas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Turpinot sarukt skolēnu skaitam, Skrundas pilsētā, iespējams, vairs nebūs vidusskolas klašu. Tas būs viens no jautājumiem, ko nāksies risināt Kuldīgas novada deputātiem, spriežot par skolu reformu.

Sarūkot skolēnu skaitam, Skrundas pilsēta var palikt bez savas vidusskolas
00:00 / 05:27
Lejuplādēt

Novadu reformas rezultātā Skrundas novads ir pievienots Kuldīgas novadam. Šogad novadā izlemts likvidēt Laidu pamatskolu, kas atradās muižas kompleksā. Daļa skolēnu mācības nākamgad varētu uzsākt Skrundas vidusskolas pamatskolas klasēs.

Skrundas pilsētai cauri vijas Liepājas–Rīgas šoseja. Skrundas vidusskola atrodas tieši tai blakus. Skolas ēka būvēta pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, un tajā varēja uzņemt aptuveni 800 skolēnus, tagad skaits sarucis līdz 360.

Arī pašā Skrundas pilsētā iedzīvotāju skaits sarucis zem diviem tūkstošiem, bet nu jau bijušajā Skrundas novadā ir vien 4500 iedzīvotāju. Šāds iedzīvotāju skaits neizbēgami ietekmē arī skolu. Skolas direktors Ainārs Zankovskis stāsta: "Situācija ir tāda, ka pēc tiem parametriem, ka šeit sākas vidusskola, tad te ir viena klase. Tas nozīmē, ka kādreiz klasē bija 30 un vairāk bērnu, tad tagad tāds skaits ir vidusskolas posmā kopumā."

Precīzāk – septiņi skolēni mācās 10. klasē, trīspadsmit skolēni 11. klasē un piecpadsmit – 12. klasē. Nākamais mācību gads solās būt ar vēl mazāku skolēnu skaitu, stāsta direktors: "Pirmā veiktā aptauja rāda, ka nākamajā mācību gadā no divām devītajām klasēm 10. klasē gribētu mācīties 4 līdz 6 bērni."

Kaut arī vidusskolas klases iztrūktu, pašai skolai šobrīd būtiski tas situāciju nemainītu un tās pastāvēšanu Skrundā nekādā veidā neapraud.

Direktors turpina: "Virmo dažādas domas par mākslas un mūzikas skolas piesaistīšanu skolai. Noņemsim tos 30 bērnus nost, būs 330, atnāks skolēni no Laidiem, būs tāds pats līmenis kā ar vidusskolas posmu šobrīd. Lielos apjomos nekas nemainās."

Ja Skrundā vidusskolas vairs arī nebūtu, skolēni, visticamāk, nedotos novada centra virzienā uz Kuldīgu, spriež Skrundas vidusskolas direktora vietnieks Aldis Zalgauckis. Skrundas ģeogrāfiskais novietojums un Rīgas–Liepājas šosejas pieejamība vēsturiski veidojusi kustību citādi. Skolēnu trūkums vidusskolas klases skolotājus, protams, skumdina, atzīst Aldis Zalgauckis: "Skumji jau ir tīri emocionālā plāksnē, ja tas tā būs. Ja mēs skatāmies naudas lietas, tad tie bērni, kuri potenciāli varētu iet Skrundas vidusskolā, viņi vidusskolā arī kaut kur ies. Stipri šaubos, vai brauks uz Kuldīgu, pirmkārt, mums nav tādas iestrādes. Nebrauc mācīties vidusskolā uz Kuldīgu, visticamāk, uz Druvas vidusskolu, kur daudzi jau brauc. Brauks uz tehnikumiem Liepājā, Ventspilī vai Saldū. Uz Kuldīgu nebrauc, te nu mēs atkal atduramies pret naudas jautājumu."

Kuldīgas novada skolu tīklā pārmaiņas notiks un reorganizācija būs, skaidro Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa ("Kuldīgas novadam"). Pašlaik tiek izstrādāta izglītības stratēģija, kas precīzāk parādīs virzienus.

"Vairākas ieceres īstenojas jau šobrīd, attiecībā uz skolām, kur ir mazs skolēnu skaits. Dienas kārtībā ir vidusskolas tīkls gan Kuldīgā, gan Skrundā," norāda Bērziņa. "Ja runājam par Skrundu, es ļoti labi saprotu kā cilvēks, kurš ir strādājis skolā, tā ir sāpīga tēma, ja mēs runājam par kādas skolas reorganizāciju, arī tad, ja tas ir tikai vidusskolas posms, bet zinām, ka šis jautājums būs darba kārtībā un droši vien Skrundas vidusskola ir viens no jautājumiem, vai būt šeit vidusskolai."

Jautājums jau apspriests ar skolas vadību, uzsver Inga Bērziņa, kas paredz nākotnē arī finansējuma piesaisti skolai: "Mēs esam šo tēmu pārrunājuši ar skolas direktoru, vai to veidot par spēcīgu Skrundas pamatskolu. Esam apzinājuši – bijušo novadu centru vidusskolu reorganizācijas gadījumā būs iespēja piesaistīt turpat 1,5 miljonus eiro investīcijām, lai sakārtotu bāzi šai skolai. Šis jautājums vēl šogad būs darba kārtībā."

Skrundas skolas direktors uzsver, ka esošajiem vidusskolas skolēniem būtu jāļauj pabeigt skolu Skrundā, tāpēc pagaidām vidusskolas statuss būtu jāsaglabā. Jāpiebilst, ka bijušajā Skrundas novadā pēdējo gadu laikā ir likvidētas vairākas skolas – ir pārstājusi darboties Skrundas arodvidusskola, Rudbāržos ir slēgtas divas skolas, internātskola un pamatskola. Uz pamatskolas bāzes gan sāks darboties Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola, kur notiks kadetu apmācība, kas sola atdzimšanu Rudbāržu skolai, un tā varētu būt darba vieta arī Skrundā esošajiem pedagogiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti