Panorāma

Brisele 3 mēnešus pēc teroraktiem

Panorāma

Atklājas grūtības sabiedroto karaspēka izvietošanā

Pirmsskolu skolotājas apsver iespēju pamest darbu

Sarūgtinājumā par algu nepalielināšanu bērnudārza audzinātājas gatavas pamest darbu

Ja pirmsskolu skolotāju algas nav pielīdzināmas skolu skolotāju algām, tad lai atņem mums “skolotāja” nosaukumu, sauc par bērnu pieskatītājām un maksā tik, cik pašreiz – tā rūgti ironizē divas Rīgā strādājošas pirmsskolas skolotājas. Viena no viņām apsver iespēju savu sapņu darbu pamest, ja arī šoreiz paliks bez algas pielikuma.

Skolotājas Elita un Ausma sāpīgi pārdzīvo, ka kārtējo reizi tieši pirmsskolas pedagogi pēdējā brīdī ziedoti algu reformas politiskajos kompromisos. Viņām atļauts algas nepacelt, lai arī prasības un atbildība ir ne mazākas kā skolās. „Mums ir jāsagatavo bērni jau no silītes vecuma, bērni jāsagatavo viņu turpmākajai dzīvei. (..) Tur ir ļoti smags fizisks darbs. Tur varbūt nav tik daudz izglītojošais moments, bet tur ir daudz ko mācīt bērniem - socializāciju, ieiet sabiedrībā, prast par sevi parūpēties,” norāda pirmsskolas skolotāja Elita Balode.

Ar to, ko neiemāca bērniem pusotra līdz četru gadu vecumā, būs jācīnās skolotājiem pirmajās klasēs skolā. Taču šī atbildība finansiāli netiek novērtēta. Abas dzīvo no algas līdz algai. „Jādomā, kur ņemt papildu līdzekļus. Visu laiku. Tas ir tieši saistībā ar manu darba algu. Meklēju, aizņemos, ir – atdodu atkal. Tādā veidā... (..) Gribētos uz teātri aiziet, tas pats kino, ar bērnu kaut kur aizbraukt atvaļinājuma laikā. Dotajā brīdī tas nav iespējams,” stāsta Balodes kolēģe Ausma Kārkliņa.

Ar pašvaldības piemaksu Elita “uz rokas” kopā saņem 400 eiro.

„Mani lielie bērni, tie man palīdz. Sūta man palīdzību. Viņi dzīvo ārzemēs. Viņi man palīdz izdzīvot šajā situācijā. Man ir dēls, kurš grib iet studēt, viņš gan netika budžetā. Viņš gribētu iet mācīties, bet es vēl domāju, vai es varēšu atļauties, vai pārējie bērni palīdzēs vai nē,” saka Balode.

Abām šis ir sirdsdarbs – teju vai vienīgais iemesls, kādēļ vēl šeit ir. Taču Ausmas izturība drīz varētu būt galā. „Ja tomēr neko nepieliks, tad laikam nāksies aiziet. (..) Man ir otra profesija, kuru es varētu izmantot, arī citas alternatīvas ir, kur es varētu strādāt. (..) Šis bija mans bērnības sapnis. Kopš bērnības es sapņoju. Man ļoti bērni patīk, es privāti esmu strādājusi. Man ļoti patīk bērni,” pauž Kārkliņa.

Cik tad īsti saņems mazāko bērnu skolotāji pirmsskolās, vairumā pašvaldību taps zināms tikai augustā vai pat septembrī, kad vietvaras būs lēmušas par budžeta grozījumiem un tikušas skaidrībā – vai vispār un cik lielu algu pielikumu pirmsskolu skolotājiem atvēlēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti