Ja bērns negadījumā smagi cietis vai gājis bojā, vienmēr tiek uzsākts kriminālprocess, kurā tiek izvērtēti visi apstākļi, tajā skaitā – vecāku atbildība. Speciālisti gan norāda – lai arī likums ir viens, gadījumi ir ļoti, ļoti dažādi, un kā tādi arī jāvērtē.
„Mēs nevaram vainot vienkārši vainošanas pēc, mums ir jāsaprot, kādi ir bijuši šie apstākļi. Vai vecāks ir skatījies un, kamēr viņš ir novērsis uzmanību uz atlikušajiem diviem bērniem, viens pa šo brīdi ir noslīcis, kas ir nelaimes gadījums, vai cita situācija, kad vecāks ir bijis alkohola reibuma situācijā un viņš nav novērtējis riskus. (..) Mēs, pieaugušie, arī bieži vien domājam, ka, ja kāds slīkst, tad noteikti tiek saukts palīgā un kliegts, bet speciālisti atzīst, ka tas visbiežāk notiek vienā mirklī, klusu, nemanot,”. stāsta Inga Millere, Valsts bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore.
Vecāki par saviem bērniem ir atbildīgi līdz viņu pilngadībai, bet papildus tam Bērnu tiesību aizsardzības likums nosaka – ir aizliegts atstāt bez pilngadīgas vai vismaz 13 gadus vecas personas uzraudzības bērnus līdz septiņu gadu vecumam, un šodien valdībā atbalstīti likuma grozījumi, kas paredz – uzraudzība jānodrošina bērniem līdz pat 13 gadu vecumam. Ja šī likuma pārkāpuma dēļ tiks apdraudēta bērna veselība vai dzīvība, vecākiem pienāksies naudas sods līdz simt latiem.
Pirms dažām dienām traģēdija notika Bauskas novadā - reibumā un bez tiesībām braucot ar motociklu, cieta kāds vīrietis, bet bojā gāja desmitgadīgs zēns, kuru viņš vizināja. Bauskas bāriņtiesā stāsta – zēna ģimene iepriekš nav bijusi sociālo dienestu redzes lokā un nekādas sankcijas pret viņiem piemērotas netiks. Valsts Policijā gan šobrīd noskaidro, vai zēna mamma par liktenīgo izbraucienu zināja:
„ Šajā gadījumā vēl skatīsies, kur bijusi bērna mamma – vai bijusi blakus vai nē, uz doto brīdi zināms, ka bijuši šie te bojāgājušā brāļi, kuri ir vecāki gados un, protams, varēja jau arī atturēt no šī brauciena. (..) Par mammu – mēs vērtējam, skatīsimies, jo šis ir traģisks gadījums, jo arī iepriekš jau pirms divām nedēļām viens no vecākiem gājis bojā, tā ka kopumā ģimenei traģisks gadījums.”
Šobrīd šķiet, ka atbildība par notikušo un – attiecīgi arī sods – būs jāuzņemas jaunajam vīrietim, kurš, pārkāpjot visas iespējamās likuma normas, izlēma zēnu pavizināt.
Bauskas Bāriņtiesā šo gadījumu daudzo drošības noteikumu pārkāpumu dēļ sauc par kliedzošu, un skaidro – reizēs, kad izmeklēšana apstiprina, ka bērna nāvē vainojama vecāku nolaidība, sods netiek atlaists vien tādēļ, ka notikušais vecākiem jau tā ir smags trieciens.
„Nav pamata nepiemērot, bet arī katrā ziņā policijas darbinieki kriminālprocesa ietvaros ļoti vērtē, vai tas ir nelaimes gadījums, vai tas ir apzinātas nolaidības rezultāts. Tā ir būtiska atšķirība. Un, protams, ka situācijās, kad iet bojā bērns, vecāki tajā brīdi ir saņēmuši jau vissmagāko sodu,” saka Millere.
Bērnu slimnīcā stāsta – puse no apmēram 20 tūkstošiem bērnu, kas ik gadu slimnīcā ārstē dažādas sadzīvē gūtas traumas, savainojušies tieši mājās. Īpaši bieži glābējiem šogad nācies steigties palīgā bērniem, kuri, vecākiem nemanot, izrāpušies uz palodzes. Bērnu tiesību aizsardzības centrā skaidro – ik mirkli bērnam blakus neizstāvēsi, un likums, kas prasa uzraudzīt savas atvases, neparedz vienmēr būt nepilngadīgajiem blakus, bet gan izglītot bērnus, lai viņi, arī atstāti savā vaļā, nepakļautu sevi briesmām.