Sapuvušas zemenes svaram un «Grieķijā pašaudzēti kartupeļi». PVD reids Centrāltirgū

Nezināmas izcelsmes ogas, augļi un dārzeņi ir vieni no būtiskākajiem trūkumiem, ko pārbaudēs tirgos konstatē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Gadījumos, kad tirgotāji nevar uzrādīt tirgošanās atļaujas un citus dokumentus, kā arī apzināti izvairās no PVD inspektoriem, produktus no pārdošanas izņem un izbaro zoodārza zvēriem. 

Vasaras sezonas laikā PVD inspektores Centrāltirgū ir biežas viešņas. Aktuālākās patlaban ir zemenes, kurām pārbauda kvalitāti un to izcelsmi.

"Ir jābūt atbilstošas kvalitātes, ir jābūt veselām. Nedrīkst būt puvušas, bojātas. Ir jāatbilst minimālajām kvalitātes prasībām šīm zemenēm," saka PVD inspektore Evija Hildebrante-Galinča.

Taču gandrīz katrā kastītē var atrast pa vienai vai vairākām sapuvušām zemenēm, kas bieži vien atrodas apakšā veselajām ogām un veido vairāk svara. Par to, vai ogas nākušas no Latvijas, pārliecinās pavadzīmēs. Tām parasti ticot.

Pārbaudes laikā, tuvojoties inspektorēm, atsevišķi tirgotāji mēdz pamest savu tirgošanās vietu. Ja viņi ilgstoši neatgriežas, tad PVD inspektorēm ir tiesības lūgt Centrāltirgu šo produkciju aizvest prom.

Kāds vīrietis tirgo zemenes no piemājas saimniecības Dobeles novadā. Inspektores stāsta, fiziskās personas gadā drīkst iztirgot līdz 500 kilogramiem ogu. Cik ogu patiesībā iztirgo? Pārliecināties ir grūti.

"Diemžēl šīs fiziskās personas neveic pārdošanas uzskaiti, un vairākiem par to jau ir aizrādīts," stāsta inspektore Anete Šteinberga.

Tālāk inspektores kopā ar LTV dodas pārbaudīt dārzeņus. Inspektores apstājas pie stenda, kas vēsta – pašaudzēta lauksaimniecības produkcija. Tirgo kartupeļus, sīpollokus, dilles, redīsus. Kur atrodas konkrētā zemnieku saimniecība? Tirgotāji nemāk teikt un izpļāpājas, ka nemaz arī pašu audzēti šie dārzeņi patiesībā nav.

Un, kamēr viena no inspektorēm zvana saimniecei, pārdevēja tomēr atrod kartupeļu pavadzīmes, kas ne vien norāda, ka kartupeļus paši neaudzē, bet arī to, ka tie nemaz nav no Latvijas.

"Šeit, cik var saprast, tad izcelsmes valsts kartupeļiem ir Grieķija, un kartupeļi tātad ir iepirkti, bet rakstīts, ka pašu audzēti," norāda Hildebrante-Galinča. Šajā gadījumā produkcija tiek izņemta.

Parasti izņemto produkciju nogādā Centrāltirgus noliktavās vai ved uz Rīgas Zooloģisko dārzu, kur dārzeņus labprāt notiesā zvēri. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt