Sadaļas Sadaļas

Sāpīgā traģēdija pierāda cilvēku līdzjūtību un atsaucību

Sāpīgā traģēdija pierādījusi Latvijas cilvēku lielo atsaucību, līdzjūtību un spēju vienoties mūsu valstij grūtos brīžos. Valsts asinsdonoru centrā piektdien asinis nodevuši vismaz desmit reižu vairāk cilvēku nekā ikdienā, Latvijas audžuģimenes ir gatavas uzņemt savā paspārnē bērnus, kuru vecāki cietuši traģēdijā, psiholoģisko palīdzību sniedz krīzes centri, bet Latvijas dievnamos notiek aizlūgumi.

Valsts asinsdonoru centrā Rīgā piektdien jau no agra rīta sāka veidoties donoru rindas - cilvēki, ziedojot asinis, vēlējās atbalstīt traģēdijā cietušos. Ja ikdienā centrs apkalpo vidēji 30 līdz 40 donoru, tad šodien tur vērsās vismaz 10 reižu vairāk cilvēku, aptuveni 300-400 donoru. Centra darbinieki izsaka milzīgu pateicību par cilvēku atsaucību. Taču, tā kā uz šo brīdi asins krājums ir pietiekams, tad lūdz visus cilvēkus, kas vēl vēlas nodot asinis, sekot līdzi informācijai valsts asinsdonoru mājas lapā – www.donors.lv. Tur publicēs ziņas, ja kādā brīdī atkal kādas grupas asinis būs nepieciešamas.

Jau no ceturtdienas vakara traģiskā notikuma vietā atrodas krīzes centra „Skalbes" psihologi, piedāvājot savu atbalstu. Visvairāk tas vajadzīgs cilvēkiem, kas joprojām atrodas traģēdijas vietā, neko nezinot par saviem tuviniekiem.  Psihologi notikuma vietā būs pieejami visu nakti.

Joprojām strādā arī diennakts krīzes tālrunis, uz kuru aicināti zvanīt ne tikai vistiešāk skartie cilvēki, bet arī aculiecinieki, kuri pēc piedzīvotā izjūt emocionālo šoku un skumjas un kuriem pietrūkst spēka tikt galā pašiem ar saviem spēkiem. Visbūtiskākais cilvēkiem šobrīd ir palīdzēt saprast, ka viņu reakcijas, lai kādas tās arī būtu, ir dabiskas reakcijas uz ekstremālu situāciju:

„Tas mūsu ieteikums ir rūpēties par sevi nepalikt vieniem, bet piezvanīt kādiem tuviem radiniekiem vai draugiem un palūgt, lai viņi ir klāt šajā brīdī. Neierauties sevī, bet tomēr ļaut, lai kāds no tuviem cilvēkiem emocionāli atbalsta. Jo katram no mums ir spējas un spēks, lai mēs pārdzīvotu šādas krīzes situācijas, tai skaitā smagus zaudējumus un tuvinieku nāves. Bet dažiem cilvēkiem tas tuvo cilvēku loks ir pietiekami liels resurss, bet dažiem cilvēkiem ar to ir par maz, un tos tad mēs aicinām zvanīt uz „Skalbēm"," stāsta Krīzes centra „Skalbes" direktore Inese Ruka.

Uz centru zvana daudzi psihologi un psihoterapeiti, arī piedāvājot iesaistīties cilvēku atbalstā. Līdzās uzklausīšanai pa telefonu, krīzes centrs „Skalbes" sestdien un svētdien sniegs arī klātienes psihologu konsultācijas. Tās notiks no 10 rītā līdz sešiem vakarā, Rīgā, Kungu ielā 34.

Garīgajai palīdzībai ir atvērtas arī Latvijas baznīcas un cilvēkus gatavi uzklausīt mācītāji un priesteri. Simtiem cilvēku pulcējās arī uz aizlūgumu Rīgas Domā, lūdzot par cietušajiem un viņu tuviniekiem, aizdedzinot svecītes un noliekot ziedus altāra priekšā. Lielāko konfesiju mācītāji aizlūgumā pateicās glābējiem, lūdza Dievu par mirušajiem un aicināja cilvēkus atvērt sirdis, lai tās piepildītu Dieva spēks, kas palīdzētu pārvarēt šīs grūtās dienas.

Baznīcā sastaptie cilvēki atzina, ka notikušais sāp ļoti, bet aizkustina cilvēku līdzjūtība un vienotība: -

Es jūtu līdzi visiem bojāgājušo tuviniekiem. Vislielākās sāpes man ir par glābējiem, jo es domāju, ka viņi to darīja ne tikai pienākuma vadīti, bet arī pēc savas sirds aicinājuma, es tiešām noliecu galvas viņu priekšā," saka kāda sieviete.

Sieviete, kas nav no Latvijas, iebraukusi Rīgā pie draugiem, saka – tās ir vispārcilvēciskas sāpes, kas cilvēkus vieno: esmu kopā ar jūsu zemi šajās sērās.

„Man neviens no tuviniekiem tur nebija, un es arī tur nedzīvoju, bet es ļoti jūtu līdzi tiem cilvēkiem, kam tāda nelaime notikusi. Baznīcā varēja redzēt bēdas cilvēku acīs, visvairāk aizkustināja, ka mēs šajā sāpju brīdī kļuvām visi it kā draudzīgāki, vairāk vienoti un saliedēti," sacīja kāds vīrietis.

Latvijas audžuģimenes ir izteikušas gatavību savā paspārnē izmitināt bērnus, kuru vecāki gājuši bojā vai nopietni ievainoti lielveikalā notikušajā nelaimes gadījumā.

Portāls „ziedot.lv" atvēris tālruņa līniju, uz kuru, zvanot var ziedot traģēdijā cietušajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt