Salnas nav saudzējušas arī Kurzemes saimniecības

Dienvidkurzemē pavasara salnās apsaluši auzu lauki, agrās zemenes, ozoli, papardes un vēl citi augi. Dunikas puses bioloģiskās saimniecības „Šuķi” īpašniece Laima Veidemane atceras, ka līdzīgas salnas piedzīvotas aptuveni pirms desmit gadiem. 

Dunikas pagasta bioloģiskās saimniecības „Šuķi” īpašniece Laima Veidemane stāsta par savām aktinīdijām, ko sarunvalodā mēdz saukt arī par ziemeļu vai Latvijas kivi.  Laima nopūšas, ka šogad ogas šim augam tā arī neieraudzīs: „Ogai vajadzētu būt kā kivi, mazs, zaļš, apaļš bumbulītis. Gribēju pirmo reizi redzēt.”

Laima stāsta, ka pēdējās dienās laika apstākļi ir ļoti mainīgi. Gaisa temperatūra svārstījusies naktīs no -3 līdz -6 grādiem. Pēdējā nakts jau bijusi siltāka, līdz ar to ir cerība, ka viss, kas varēja nosalt, jau ir nosalis.

„Nakts uz sestdienu bija visaukstākā, to daudzi nemaz negaidīja. Maziņš valriekstiņš, kas izdzīvoja visu ziemu, tajā rītā palicis bez lapām. Tas ir beigts. Papardes palikušas brūnas, tās arī ir faktiski beigtas. Etiķkoki pussaluši. Jaunie ozoli nosaluši. Vīnoga pie sienas izturējusi, katru nakti pa zariņam tik mazāk paliek,” stāsta Veidemane.

Laima atceras, ka līdzīga situācija Dunikas pusē bijusi pirms aptuveni desmit gadiem. Arī tad pavasara salnas nav saudzējušas dabu. „Jā, uznāca pamatīgs sals, visi koki jau bija pamatīgi sakuplojuši. Visi lielie ozoli, oši, brauc kur gribi, bija pliki - nosaluši. Kastanis ir izturējis, parasti tas pirmais nosalst. 15.aprīlī sētie vasaras kvieši ar melnām šķipsnām. Auzām, kas nāk tikai tagad ārā, nekas nekaiš. Ja mans lielais lauks nav nosalis, cūkas un govis stallī nav nosalušas, tad nav liels pamats uztraukumam,” saka saimniecības īpašniece.

Kādam citam zemniekam Dunikā gan auzu lauks nosalis. Zemnieku saimniecības „Kļavas” īpašnieks Laimonis Kļava novērojis, ka sals visticamāk nebūs saudzējis arī plūmes un ķiršus. Kas notiks ar auzu lauku, to varēs redzēt, kad uznāks lietus un kļūs siltāks. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt