Salnas īpaši kaitējušas ķirbjiem

Aizvadītās nedēļas salnās augļu koku un ogu stādījumi cietuši mazāk nekā dārzeņi. Īpaši ķirbju audzētāju saimniecībās, kāds zemnieks lēš pat divu trešdaļu potenciālās ražas zaudējumus salnu dēļ. Daudzi zemnieki šoreiz īpaši gatavojušies salnām, taču lielu platību īpašniekiem pēkšņa aukstuma iestāšanās prasa lielus neplānotus ieguldījumus.

Latvijas augļkopju asociācijā stāsta, ka, lai arī salnas bijušas bieži aizvadītajā nedēļā, postījumu neesot daudz. Salnas skārušas vairāk Kurzemes rajonus un zemnieki vēljoprojām ir piesardzīgi, jo ir bijuši gadi kad arī Līgo svētku laikā parādās salnas.

Asociācijas vadītāja Māra Rudzāte stāsta, ka čaklie dārzkopji seguši stādījumus, bet par slinkajiem ziņu neesot.

Arī kooperatīva Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa stāsta, ka salnas nekad nav patīkamas zemniekiem, taču šoreiz salīdzinoši maz saimniecībās ir problēmas. Dārzeņu audzētāji arī cītīgi cenšas saglābt to, kas jau izstādīts ārā. Šoreiz vēsās naktis ietekmējušas vairāk kartupeļu un ķirbjaugu augšanu, secina Strazdiņa.

Strazdiņa norāda, ka vietām apsaluši kartupeļi, bet ķirbju audzētāju pūles nosargājušas stādījumus.

Mārupes zemnieku saimniecībā Zālītes arī krietni cietusi ķirbju raža šajās salnās. Ķirbjaudzētājs Bruno Lielkāja stāsta, ka laukā izvietoti arī digitāli termometri, kuru stabiņi bija nokrituši pat četrus grādus zem nulles.

Ražu saimniecībā centās glābt, taču gājušas bojā divas trešdaļas no paredzamās ražas, kas varētu būt ap 70 tonnām vēlās un agrās ķirbju šķirnes, lēš zemnieks. Bruno arī neatminas iepriekš tik lielus postījumus viņa saimniecībā.

Dārzeņu un augļu audzētāju organizācijas vēl secināja, ka kopumā cilvēki arvien piesardzīgāk audzē savas kultūras mainoties apstākļiem, taču, lai ražu iegūtu pēc iespējas agrāk ir attiecīgi jārēķinās ar nepiemērotu laika apstākļu risku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti