Pusdiena

Jaunā datu regula var sarežģīt okupācijas pētīšanu un jauno mediķu apmācību

Pusdiena

Regulators: Diviem «Conexus» akcionāriem pastāv interešu konflikta risks

VARAM vēlas kodolreaktora demontāžas līdzekļus virzīt radioaktīvo atkritumu tvertnes būvei

Salaspils reaktora demontāžai piešķirto naudu grib novirzīt radioaktīvo atkritumu tvertnes izbūvei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Konkursā par Salaspils bijušā kodolreaktora likvidēšanu pieteikušies divi būvnieki. Tikmēr Vides ministrija plāno piedāvāt reaktora demontāžai piešķirto finansējumu vairāk nekā 5 miljonus eiro novirzīt radioaktīvo atkritumu tvertnes izbūvei Baldones glabātavā "Radons".

ĪSUMĀ:

  • Konkursā uz reaktora demontāžu divi pretendenti.
  • Demontāžai vēl 2015.gadā atvēlēti 5 miljoni eiro.
  • Reaktors jādemontē līdz 2020.gadam, bet atbildīgie plāno divu gadu kavēšanos.
  • Reaktoru nevar demontēt, pirms nav izbūvēta radioaktīvo atkritumu tvertne Baldonē.
  • Tvertnes izbūves konkurss iestrēdzis – vienīgais piedāvājums pārsniedz atvēlēto finansējumu.
  • VARAM izmaksu pieaugumu uzskata par pamatotu.
  • VARAM prasīs novirzīt reaktora demontāžai domāto naudu tvertnes izbūvei.
  • Par naudas novirzīšanu valdība varētu lemt jūnijā.

Tvertnes būvniecībai iepriekš atvēlēts nepietiekams finansējums, taču secīgi tā būtu jāizveido pirms kodolreaktora likvidēšanas. Iepriekš Salaspils reaktoru bija plānots likvidēt līdz 2020.gadam, taču tas varētu notikt vēl divus gadus vēlāk.  

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) šonedēļ atvēris piedāvājumus konkursā par Salaspils bijušā kodolreaktora likvidāciju. Pieteikušies vien divi pretendenti, kuru piedāvājumus centrs izvērtēs līdz sešu mēnešu laikā.

2015.gadā reaktora likvidēšanai no valsts atvēlēti vairāk nekā 5 miljoni eiro. To, vai pretendentu iesniegtās demontāžas darbu izmaksas nepārsniedz finansējumu, centra pārstāve Anta Jantone pagaidām nevar pateikt.

“Ja mēs pieņemam optimistiskāko variantu un iepirkuma rezultātā tiek noslēgts līgums, tad tāpat jārēķinās ar to, ka paši Salaspils reaktora demontāžas darbi sāksies tikai pēc gada vai pusotra. Pirms tam ir jāveic izpēte un mērījumi un jāsagatavo dokumenti projekta saskaņošanai ar Vides dienestu. Ja runājam par politisko uzstādījumu, tad, piešķirot naudu, tur gala termiņš reaktora demontāžas darbiem bija 2020. gads, mēs plānojam, ka tas nobīdīsies par aptuveni diviem gadiem,” sacīja Jantone.

Iepirkumu uzraudzības birojam tika iesniegta arī sūdzība, taču procesu tas nav iekavējis. Sūdzības autors bija būvkompānija SIA “Arčers”, kas vēlāk to arī atsauca.

Būvnieka ieskatā Salaspils reaktora likvidēšanas konkursa nolikumā noteikts pārāk īss piedāvājumu iesniegšanas termiņš tik sarežģītam projektam. Uzņēmuma pārstāve Ilga Sokolova skaidroja, ka “viena no prasībām bija piesaistīt speciālistu, kurš pēdējo desmit gadu laikā ir uzraudzījis radiācijas drošību likvidēšanas darbus augstas radioaktivitātes objektā”.

“Latvijā šāds objekts iepriekš nav likvidēts, un ir maz ticams, ka kāds Latvijas speciālists ir to darījis ārvalstīs pēdējā laikā. Tas nozīmē, ka mums ir 30 dienu laikā jāatrod šāds eksperts ārvalstīs, kas ir sarežģīts izaicinājums. Arī citi konkursa pretendenti uzdeva līdzīgu jautājumu par iespējamu termiņa pagarinājumu, bet pasūtītājs (LVĢMC) nepiekrita šādam solim. Rezultātā mēs sūdzību atsaucām un pieņēmām lēmumu konkursā nepiedalīties,” pastāstīja Sokolova.

Tiesa, Salaspils reaktora demontāžas projektu nevar īstenot, vienlaikus neizbūvējot papildu radioaktīvo atkritumu tvertni Baldones glabātavā “Radons”.

Un arī šis projekts arvien iestrēdzis – bijuši divi neveiksmīgi būvdarbu iepirkumu konkursi.

Pēdējā iepirkuma rezultātā saņemts tikai viens piedāvājums no SIA “Velve”, kur iesniegtās izmaksas būtiski pārsniedz šim mērķim valsts budžetā pieejamo finansējumu.

Baldones glabātavai pagaidām no valsts atvēlēti 1,8 miljoni eiro, bet būvnieka lēstās izmaksas ir vairāk nekā 8 miljoni.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietniece Alda Ozola norādīja, ka izmaksu pieaugums ir pamatots.

“Šobrīd summa, kādas pietrūkst Baldones “Radona” tvertnes būvniecībai no pieejamā atvēlētā finansējuma, ir vēl aptuveni 5,4 miljoni eiro. Ministrija patlaban gatavo informatīvo ziņojumu iesniegšanai Ministru kabinetā, un jautāsim Finanšu ministrijas viedokli, jo mēs redzam, ka risinājums ir izmantot Salaspils reaktora likvidēšanai piešķirto finansējumu,” pastāstīja Ozola.

“Bez jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes izveides Baldonē darbus Salaspilī tik un tā nevar nemaz uzsākt, jo demontēto reaktoru nebūs, kur noglabāt. Secīgi tvertne ir jāizbūvē vispirms. Ministru kabinetā šis jautājums varētu nonākt jūnija vidū,” sacīja Ozola.

Pēc pāris gadiem papildu finansējums valsts budžetā būs vēlreiz jārod Salaspils kodolreaktora demontāžas projektam.

Tikmēr Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs saņem līdzekļus objekta apsaimniekošanai un norāda, ka regulāri apseko ēku drošumu, kā arī veic radiācijas monitoringu, un radioaktīvais fons reaktora apkārtnē nav pieaudzis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti