Jau 10. jūnijā Salaspils pašvaldība nosūtīja paziņojumu būvkompānijai “Merks” par vienpusēju līguma izbeigšanu 1. augustā, jo darbu izpilde nenotika darbu izpildes kalendārajā grafikā paredzētajā apjomā un termiņā, kā arī būvuzņēmējs kavēja līguma izpildes termiņu ilgāk par 30 kalendārajām dienām, norādīja pašvaldībā.
Vienlaikus 10. jūnijā Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) veica pārbaudi objektā un apturēja būvdarbus, uzdodot būvuzņēmējam sniegt paskaidrojumus par konstatētajiem pārkāpumiem līdz 22. jūnijam. Paskaidrojumi nav sniegti, atzīmēja domē.
Būvkompānija “Merks” apgalvojusi, ka būvprojekts ir nepilnīgs un kļūdains, kas it kā bijis par iemeslu būvdarbu savlaicīgai neizpildei, taču Salaspils novada domē norādīja, ka būvuzņēmējs nav iesniedzis vai norādījis nevienu konkrētu dokumentu, kas dotu objektīvu apstiprinājumu šādam apgalvojumam. Savukārt Salaspils pašvaldības pieaicinātais būvprojekta ekspertīzes veicējs – SIA “Cerkazi G” – atspēkojis būvkompānijas “Merks” paustos apgalvojumus par būvprojekta nepilnībām. 7. jūlijā Salaspils pašvaldība nosūtīja vēstuli ar ekspertu slēdzienu būvkompānijai “Merks”.
Pašvaldībā norādīja, ka izmaiņas būvprojektā ir ierosinājusi veikt pati būvkompānija “Merks”, lai gan būvprojekts par kļūdainu vai nepilnīgu no sertificētu ekspertu puses nav atzīts. Salaspils pašvaldība būvkompānijas “Merks” ierosinātās būvprojekta izmaiņas līgumā noteiktajos termiņos izvērtēja un sniedza atbildes. Izmaiņu izmaksas saskaņotas pušu sarakstē, taču būvuzņēmējs nav vēlējies vienoties par akceptētajiem izmaiņu darbiem, ievērojot līgumā noteikto kārtību, un darbus nav veicis.
Līdz ar to neatbilst patiesībai “Merks” apgalvojums, ka tas ir pildījis savas no līguma izrietošās saistības pienācīgi un savlaicīgi, atzīmēja domē.
Pašvaldība ir saņēmusi rēķinu no būvkompānijas “Merks” par darbiem, kas nav pieņemti no būvuzrauga un pasūtītāja puses. Pašvaldība ir aicinājusi būvuzņēmēju koriģēt darbu izpildes aktu un rēķinu, taču būvuzņēmējs to nav veicis un nav iesniedzis koriģētu rēķinu apmaksai, skaidroja domē. Līdz ar to pašvaldībai nav tiesiska pamata apmaksāt rēķinu.
Tikmēr 2. augustā Salaspils pašvaldība lūdza būvkompānijai “Merks” nodot objektu saskaņā ar līgumā noteikto procedūru, taču būvuzņēmējs objektu nodot atteicās.
Savukārt būvnieks norādījis, ka Salaspils bērnudārza būvniecību bija plānots pabeigt jau šī gada janvārī, tomēr būvdarbi ievilkušies pašvaldības pasūtītā būvprojekta nepilnību dēļ. Tajā konstatēta virkne būtisku trūkumu, tajā skaitā atsevišķu būvprojekta sadaļu neatbilstība ugunsdrošības prasībām, ko ir apstiprinājušas atbildīgās valsts institūcijas. Šie trūkumi radījuši nobīdes būvniecības procesa izpildes laikā, neļaujot arī “Merks” iekļauties sākotnējā grafikā. Šīs laika nobīdes Salaspils dome izmantojusi kā argumentu, lai nenorēķinātos par jau paveiktajiem darbiem, kā arī patvaļīgi atkāptos no noslēgto saistību pildīšanas, atzīmēja “Merks”.
Līdz ar to, kā norādīja "Merks", tad pēc vairākiem neveiksmīgiem būvkompānijas mēģinājumiem atrisināt domstarpības ar Salaspils novada domi saistībā ar bērnudārza būvniecības līgumu būvkompānija iesniegusi prasību tiesā.
Līgums starp būvnieku un Salaspils novada domi tika noslēgts 2020. gada rudenī. Šobrīd ir paveikti 85% no plānotajiem būvdarbiem.
Jaunajā bērnudārzā paredzētas 288 vietas. Vidēji mēnesī aukļu pakalpojumus izmanto 65 bērni, privātās pirmsskolas izglītības iestādes – 175 bērni (tiesības uz kompensāciju no pašvaldības puses ir gadījumā, ja pašvaldības nevar nodrošināt vietu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē).
Sākot no marta (mēneša, kad bērnudārzs bija jānodod ekspluatācijā) līdz jūnijam (4 mēneši) iztērēts kopumā 256 579 eiro: auklēm 50 479 eiro un privātām pirmsskolas izglītības iestādēm – 206 100 eiro. Līdz gada beigām, ja bērnudārzs nebūs pieejams, vēl būs nepieciešami 320 000 eiro.