Pusdiena

ANO eksperti vaino Sīrijas valdību ķīmiskajā uzbrukumā aprīlī

Pusdiena

Austrālijā ministra dubultpilsonības dēļ valdība zaudē vairākumu

Salaspils kodolreaktora likvidēšana nav sākta arī šogad

Salaspils kodolreaktora likvidēšana nav sākta arī šogad

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Arvien nav uzsākti Salaspils kodolreaktora demontāžas darbi. Lai to varētu izdarīt, vispirms nepieciešama jauna radioaktīvo atkritumu glabāšanas tvertne, kam savukārt pietrūkst finansējuma. No iepriekš plānotā darbi iekavējušies teju par gadu.

Lai arī akūtu risku šobrīd objektā neesot, radiācijas pētnieki un Vides dienests aicina situāciju beidzot atrisināt, jo radioaktīvajiem atkritumiem ir jābūt apglabātiem.  

Pērn rudenī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludināja iepirkumu jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes būvniecībai Baldonē, kam tika piešķirti nepilni 3 miljoni eiro.

Savukārt līdz ar to šogad bija plānots sākt arī bijušā Salaspils kodolreaktora likvidēšanas darbus, lai attiecīgi radioaktīvos atkritumus varētu nogādāt Baldonē.

Taču centra informācijas analīzes daļas vadītāja Anta Jantone norāda, ka iepirkuma konkurss par radioaktīvo atkritumu glabātavas “Radons” jaunās tvertnes būvniecību arvien iekavējies.

Salaspils kodolreaktora demontāžai valdība iepriekš piešķīrusi 5 miljonus eiro.

Centrs objektu pagaidām apsaimnieko – veic vides un telpu radiācijas līmeņa monitoringu, apseko ēkas stāvokli un apsargā teritoriju. Taču fiziski novecojusī ēka mūžīgi stāvēt nevar, vērtē Latvijas Universitātes ķīmiskās fizikas institūta pētniece Gunta Ķīzāne.

Šajā objektā līdz mūsdienām ir saglabājusies reaktora bāka, kura arī satur radioaktīvos atkritumus, kā arī atsevišķos konteineros atrodas pārsūknētais dzesēšanas ūdens. Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra direktore Dace Šatrovska arī norāda, ka ir svarīgi nevilcināties rektora pilnīgā likvidēšanā.  

Deviņdesmito gadu beigās potenciālais radioaktīvo atkritumu daudzums Salaspils reaktorā tika novērtēts ap 1200 kubikmetru apjomā. Patlaban objekta apsaimniekotājs - Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs - vēl nekaļ plānus, ko ar kodolreaktora teritoriju iesākt pēc tā likvidēšanas, taču apliecina, ka tiks saglabāta tur esošā dozimetrijas laboratorija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti