Dienas ziņas

ASV un Francija cenšas atrisināt nesaskaņas

Dienas ziņas

Maize kļūs dārgāka

Salaspils domē atkal strīdi par vietām komitejās

Salaspils domē atkal strīdi par vietām komitejās

Salaspils novada domē jauno deputātu darbs atkal sācies ar strīdiem par vietu sadalījumu komitejās un tiesvedību. Tiesvedība par proporcionalitātes ievērošanu bija arī iepriekšējā sasaukumā, bet tiesas lēmumu izpildīt nebija iespējams, jo tas stājās spēkā tikai šā gada 9. jūlijā. Tagad Administratīvā rajona tiesa apmierinājusi lūgumu par pagaidu noregulējumu un uzlikusi domei par pienākumu mēneša laikā izdot jaunu lēmumu par komiteju sastāva izveidi.

Šajā sasaukumā Salaspils novada domē  visvairāk – astoņus – mandātus ieguva partijas "Vienotība" deputāti. Trīs vietas ieņēma Latvijas Zaļās partijas (LZP) deputāti. Tikpat vietu arī Nacionālās apvienības (NA), Latvijas Reģionu apvienības un Latvijas Zemnieku savienības apvienotajam sarakstam. Viena vieta tika arī sociāldemokrātiskajai partijai "Saskaņa". Pirmās nesaskaņas sākās, kad tika ievēlēti komiteju locekļi. NA pārstāvis Jānis Nebars uzskata, ka viņu apvienība ir apdalīta.

"Ar LZP mēs esam ieguvuši vienādu deputātu vietu skaitu – trīs vietas katram sarakstam. Bet šajā gadījumā viņu pārstāvētajai partijai ir piecas komiteju vietas, bet mums – četras. Tā ir savas varas pārākuma demonstrēšana," izteicās Nebars.

Lai panāktu vienlīdzīgu tiesību nodrošināšanu visiem deputātiem, Nebars vērsās tiesā. 17. septembrī Administratīvā rajona tiesa pieņēma lēmumu apmierināt lūgumu par pagaidu noregulējumu, kas liek domei mēneša laikā izdot jaunu lēmumu par komiteju sastāva izveidi. Domes priekšsēdis Raimonds Čudars ("Vienotība") uzskata, ka varas partijām jābūt vairāk vietām komitejās, bet tiesas pagaidu nolēmumu viņš pildīšot.

"To mēs absolūti respektēsim, ņemot vērā, ka šajā tiesas pagaidu lēmumā par mūsu situāciju ir, manuprāt, pirmo reizi judikatūrā norādīta metode, kā būtu jārēķina," sacīja Čudars.

Pašlaik likumā par pašvaldībām noteikts, ka ''pašvaldības domes deputātu kandidātu saraksta pārstāvju skaitu komitejā nosaka iespēju robežās proporcionāli no pašvaldības domes deputātu kandidātu saraksta ievēlēto deputātu skaitam.'' 

""Iespēju robežas" ir atklāts jēdziens, kurš jāaizpilda ar saturu. Turklāt nevar būt tā, ka vienā lietā ir viens saturs, otrā cits un tā tālāk. Latvijas Republikā ir jāpanāk objektīvi kritēriji," uzsvēra Čudars.

Par pašvaldībām atbildīgajā ministrijā skaidroja, ka  jaunajā pašvaldību likumā izmaiņas esot, bet noteikt konkrētus kritērijus gluži vienkārši neesot iespējams.

"Piemēram, no vienas politiskās partijas ir ievēlēts tikai viens deputāts. Ja attiecīgi šim deputātam tiktu nodrošināta vismaz viena vieta katrā komitejā, protams, ka nekāda proporcionalitāte nesanāks," norādīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Pašvaldību departamenta direktora vietniece Inese Bursevica.

Šī nav pirmā reize, kad Salaspils domē strīdas par vietām komitejās. Arī pagājušajā sasaukumā šo strīdu risināja tiesa. Nebars uzrakstījis arī iesniegumu VARAM par Čudara atstādināšanu no amata. Iesniegums ministrijā esot saņemts, bet šobrīd par atstādināšanu netikšot lemts, jo izpildīt iepriekšējās tiesas lēmumu, kas spēkā stājās 9. jūlijā, neesot bijis iespējams, bet pagaidu nolēmuma termiņa izpilde ir 17. oktobris. Salaspils nav vienīgais novads, kur ir strīdi par sadalījumu komitejās. Pašlaik sūdzība saņemta arī no Dobeles novada.

KONTEKSTS:

Pēc 2017.gada pašvaldību vēlēšanām VARAM tika saņemtas vairākas sūdzības par proporcionalitātes principa neievērošanu pašvaldībās, veidojot jaunas pašvaldību domes komitejas. Pēc saņemto sūdzību izvērtēšanas VARAM konkrētās pašvaldības aicināja novērst pārkāpumus un ievērot likumā "Par pašvaldībām" noteikto. Lielākā daļa pašvaldību veica nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu proporcionalitātes principa ievērošanu domes komitejās.

Salaspils novada dome izvēlējās vērsties ST, apstrīdot vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra tiesības izdoto rīkojumu, ar kuru daļēji tika apturēta Salaspils novada domes lēmuma par pašvaldības pastāvīgo komiteju izveidi darbība.

Augstākā tiesa 2021. gada 9. jūlijā atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru pilnībā apmierināja Salaspils novada domes deputāta Jāņa Nebara (Nacionālā apvienība) pieteikumu par pienākuma uzlikšanu Salaspils novada domei izdot lēmumu par domes komiteju sastāva noteikšanu, nodrošinot deputātu vienlīdzīgas tiesības līdzdarboties Salaspils novada domes pastāvīgo komiteju darbā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti