Panorāma

Mazo partiju liktenis

Panorāma

Tūkstošu kļūdas un citi pārkāpumi

Salaspilī uzietas aizdomīgas vēlēšanu aploksnes

Salaspilī vēlēšanu iecirknī uzietas 50 neaizzīmogotas aploksnes; lūdz iesaistīties DP

Kādā vēlēšanu iecirknī Salaspilī uzietas aptuveni 50 vēlēšanu aploksnes, kuru līdzšinējais liktenis patlaban nav skaidrs. Izmeklēšanā iesaistīsies ne tikai Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), bet arī likumsargi. Savukārt jau vēlāk pirmdienas vakarā mediji vēstīja, ka Centrālā vēlēšanu komisija par notikušo vērsīsies Drosības policijā, lūdzot noskaidrot situāciju.

Vēstules atrastas Salaspils Bioloģijas institūtā esošajā vēlēšanu iecirknī. Tās bijušas neaizzīmogotas. Līdz ar to šo 50 vēlētāju balsis šobrīd nav ieskaitītas un tiek gaidīts atzinums no CVK. Salaspils ir neliela pilsēta, un 50 balsis var būtiski ietekmēt vēlēšanu rezultātu.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars atzīst – līdzīgas situācijas Latvijā līdz šim nav pieredzētas. Ir tikai divi iespējamie skaidrojumi, kādēļ tā varēja notikt. „Viens gadījums ir, ja komisija kaut kādu iemeslu dēļ ir izsniegusi vēlētājiem 50 neapzīmogotas aploksnes, kas ir diezgan dīvains skaitlis, apaļš, bet nu... Tādā gadījumā, protams, ir jautājums, kāpēc izsniegšanas brīdī tas nav bijis pamanīts, un kādēļ neviens no 50 vēlētājiem to nav pamanījis,” saka Cimdars.

Otrs variants ir vēl nepatīkamāks – vēlētājs pats uz iecirkni atnesis jau aizlīmētu, bet neapzīmogotu aploksni, ko kāds viņam iedevis iepriekš. „Ja mēs runājam par šo otro gadījumu, tad mums acīmredzot ir pamats domāt par to, ka tā ir situācija, ka kāds ir organizējis balsu pirkšanu,” atzīst Cimdars.

Salaspils novada vēlēšanu komisijas vadītāja Silvija Zālīte uzskata, ka ticamāks ir tieši otrais variants. Viņa uzticas iecirkņa vadītājas apgalvojumiem, ka visas iecirknī esošās aploksnes bijušas apzīmogotas kā pienākas. „Tur tā situācija ir tāda ļoti nenoteikta, jo 50 biļeteni ir lieki, bet tai pašā laikā 50 pietrūkst. Tātad visreālāk tas varētu būt tā, ka pareizās aploksnes ir aiznestas projām, bet neapzīmogotas iemestas urnā,” pauž Zālīte.

Neapzīmogotās aploksnes esot pamanījis nevis kāds iecirkņa vēlēšanu komisijas darbinieks, bet gan acīgs neatkarīgais novērotājs. Atvērtas tās līdz šim nav, jo tiek gaidīts lēmums no Centrālās vēlēšanu komisijas, ko darīt tālāk. „Tādā gadījumā, ja tiešām, atverot tās 50 aploksnes, nokonstatēsim, ka tas viss pieder vienai partijai... Tad tiks rosināta krimināllieta par vēlēšanu rezultātu viltošanu,” situāciju skaidro Zālīte.

Tādā gadījumā varētu arī tikt lemts, ka šajā iecirknī jāveic atkārtota balsošana. „Savukārt, ja tā ir kļūda, tad tā ir diezgan nopietna kļūda komisijas darbā, bet vēlētāju izteiktais viedoklis tomēr ir augstāks pēc vērtības,” atzīmē Cimdars.

Jau vēlāk pirmdienas vakarā Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) nolēma vērsties Drošības policijā (DP) ar saņemto informāciju par iespējamiem pārkāpumiem pašvaldību vēlēšanu laikā, proti, Salaspils vēlēšanu iecirknī balsošanas kastē atrastām 50 neapzīmogotām aploksnēm, sacīja CVK sabiedrisko attiecību pārstāve Kristīne Bērziņa.

„Gadījums, ka ir tik daudz neapzīmogotu aplokšņu, ir aizdomīgs, ir jābūt skaidrībai, tāpēc nolēmām pārsūtīt par to Drošības policijai informāciju,” paskaidroja Bērziņa. Viņa norādīja, ka var gadīties, ka vēlēšanu komisija aizmirst apzīmogot aploksnes, taču Salaspils novada vēlēšanu komisija teikusi, ka apzīmogojusi visas aploksnes pirms iecirkņa atvēršanas. „Mums nav pamata neticēt,” par vēlēšanu komisijas teikto saka CVK pārstāve. Otra iespēja ir kādas nelikumības, kas notikušas, te var būt iespējas gan par balsu pirkšanu, viltošanu, gan par huligānismu, taču, kas tieši noticis - ir jānoskaidro policijai.

Šogad kopumā vēlēšanu dienā izskanēja visai daudz ziņu par mēģinājumiem nopirkt vēlētāju balsis, atzīst Drošības policijas pārstāve Kristīne Apse – Krūmiņa. „Vēlēšanu dienā DP saņēma 42 signālus par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanu laikā. No tiem 25 bija tieši DP kompetences jautājumi par iespējamiem pārkāpumiem vēlētāju ietekmēšanā,” pauž Apse – Krūmiņa.

1. jūnijā arī ierosināts viens kriminālprocess par balsu pirkšanu Vidzemē, bet pārējās ziņas likumsargi vēl pārbauda. Jāpiebilst, ka Salaspils 50 dīvainās aploksnes tik tiešām var izmainīt vietu sadalījumu novada domē. Piemēram, Reģionu aliansei līdz piecu procentu barjeras pārvarēšanai pietrūcis vien aptuveni 10 vēlētāju balsu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt