Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Pēc vakcinēšanās vēlams ieplānot brīvdienu

Panorāma

Sporta klubi: atbalsta mehānisms mūs nesasniedz

Salaspilī izveidojusies karsta kritene

Salaspilī izveidojusies karsta kritene – iegruvums uz meža ceļa

Salaspilī uz meža ceļa, kuru iedzīvotāji izmanto pastaigām, izveidojusies milzīga bedre astoņu metru dziļumā. Kā skaidro ģeologi, tā ir karsta kritene. Salaspils ir viena no vietām, kur stiepjas ģipša iegulas un pazemes ūdens šķīdina šo mīksto iezi. Salaspils pašvaldība brīdina iedzīvotājus netuvoties bīstamajam iegruvumam.

Bedre atrodas uz meža ceļa netālu no Salaspils purva. Vēl svētdienas vakarā caurums zemē  nebija norobežots. Vietējie iedzīvotāji to dēvē par bānīša ceļu. Gājēji un braucēji to ieminuši virs bijušās Zeltiņu dzelzceļa trases.

Ģeologs, Latvijas Universitātes asociētais profesors Kristaps Lamsters skaidroja, ka karsta kritenes ir viens aktīvākajiem mūsdienu ģeoloģiskajiem procesiem. Šādi tukšumi veidojas rajonos, kur ir ģipšakmens iegulas un pazemes ūdeņi izšķīdina ģipsi.

“Šī zona stiepjas no Allažiem, Salaspils, Baldones un tālāk šī zona aizstiepjas līdz Skaistkalnei. Un tieši šajā zonā arī veidojas karsta kritenes. Kad, procesam aktivējoties, ģipsis pazemē izšķīst. Tas, ka šī kritene atrodas Salaspils apkārtnē, saistīta tikai ar to, kur atrodas ģipšakmens izplatības areāls, kurš ir tuvu zemes virskārtai,” skaidroja Lamsters.

Pirmdienas rītā iegruvuma vietu pašvaldība norobežoja un novietoja brīdinošas zīmes.

Virs zemes redzams vien caurums apmēram metra diametrā, bet bedre sniedzas 8 metru dziļumā. Tur atrasties ir bīstami, jo tukšums izpleties četru metru platumā.

Komunālā dienesta darbinieki, kuri norobežoja vietu,

dzirdējuši dobjus trokšņus, kas, iespējams, liecina, ka kritene paplašinās.

Ceļu bieži izmanto skrējēji un salaspilieši, kuriem turpat blakus ierīkoti dārziņi.

“Iegruvums noticis netālu no ģipša ieguves vietām. Rīt pašvaldības speciālisti spriedīs, kā iegruvumu aizbērt. Pašvaldība sazināsies ar Ķekavas un Skaistkalnes pašvaldību, kur karsta iegruvumi ir bieža parādība, un konsultēsies, kā rīkoties vispareizāk,” pastāstīja Salaspils novada domes pārstāve Lolita Balcerbule.

Karsta procesu var paātrināt gruntsūdeņu līmeņa izmaiņas.

Kritenes Latvijā nav retums. Visaktīvāk šis ģeoloģiskais process norit Skaistkalnes pusē un Biržos.

“Tā ir ļoti liela bīstamība, ja kādam zemniekam tur atrodas lauks, māja. Ir zināms no vēstures avotiem, ka kritenēs ir iebrukuši zirgu pajūgi. Tas lielā mērā ir saistīts arī ar klimatu. Jo siltāks un mitrāks, jo lielāks ir mitruma daudzums, kas iesūcas pazemē un atkal šķīdina ģipsi,” pastāstīja Lamsters.

Iedzīvotāji aicināti netuvoties bīstamajai vietai. Abos ceļa galos uzliktas zīmes ''Iebraukt aizliegts'' un dežurē pašvaldības policija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt