Salaspilī botāniskajā dārzā top vides izglītības centrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nacionālajā botāniskajā dārzā top vides izglītības centrs. Augu valstības ekspozīcija būs vairākās daļās, stāstot par augu saknēm, stumbru, lapām, ziediem, augļiem un sēklām. Īpaša vieta atvēlēta arī ekoloģijai, globālajām vides problēmām, bioloģiskajai daudzveidībai un botānisko dārzu misijai.

Salaspilī botāniskajā dārzā top vides izglītības centrs
00:00 / 04:24
Lejuplādēt

“Par šo valriekstu koku leģenda vai vēsture stāsta, ka kādreiz šajā vietā bijis zinātnieku ievākto sēklu šķūnītis. Viņi, braukājot pa dažādām zinātniskajām misijām, bija savākuši augu sēklas. Bet tad kāda pele vai cits dzīvnieks kādu no sēklām izvilcis ārā, un turpat starp plāksnēm tas valrieksts sācis augt….”

Botāniskā dārza centrā līdzās leģendām apvītajam valriekstu kokam uzbūvēts jaunais vides izglītības centrs “Botania”, kas diennakts tumšajās stundās tiks arī īpaši izgaismots. Šobrīd darbinieki ēkā pakāpeniski iekārto ekspozīciju, kura pie pašas ieejas sākas ar dārza vēsturi un šobrīd īpaši aktuālo ekoloģijas tēmu.

“Mēs zinām, ka ekoloģiju var apskatīt ļoti plaši. Un tā arī sanāk, ka tas ievads ir par to mūsu visu kopējo misiju – kurp mēs ejam. Es teiktu saturs, kas “Botania” centrā iekļauts, ir no auga saknes līdz pat ziediem un augļiem. Un, jā, lielā mērā pie globālās sasilšanas un klimata problēmām mēs zaudētu lielāko daļu no šī satura un tas vien paliktu tad tādā “Botania” krātuvītē,” sacīja Nacionālā botāniskā dārza projektu vadītāja Gunita Ķiesnere.

Topošajā ekspozīcijā jau aplūkojami dažādu augu sakņu garumi, informācija par augsnes skābumu, par augu stumbru anatomiju, par meža stāvojumu un koku stumbru iemītniekiem Latvijas un tropu mežos. Ekspozīcijā būs arī botāniskajā dārzā izaugušas koksnes paraugi un stāsti par to, ko liecina koku šķērsgriezumi.

Apkopoto zinātnisko informāciju par augu valstību plānots nodot visiem saprotamā veidā. Līdzās ekspozīcijas stendiem vēl būs pieejami vairāki digitāli - interaktīvi objekti. Savukārt ēkai piebūvētā nelielā oranžērijā būs iespēja vērot sliekas darbībā.

“Te mums ir mācību siltumnīca, un tur būs arī komposts, kuru caur stiklu varēs redzēt šķērsgriezumā, kā tas tur kārtojās. Un arī tur sliekas spēlē lielu lomu, un varēs redzēt, kā tās tur darbojās. Taču mēs nepretendējam uz dabas muzeju, jo visu apskatām no augu skatupunkta. Ir svarīgi tas, ka arī putni un kukaiņi ietekmē arī, piemēram, koku kvalitāti vai izplatību,” norādīja Ķiesnere.

Jaunajā ēkā iekārtota arī atpūtas zona, pasaku stūris, dārza literatūras apmaiņas punkts, un pagalmā tiks veidotas dažādas spēles par augiem. Vēl divās pagaidām tukšās telpās top mācību klases, kur nākotnē noritēs lekcijas un darbnīcas, piemēram, mazdārziņu īpašniekiem.

“Kā to savu puķi labāk sakopt, ar ko viņu mēslot, kad griezt rozes utt. To mēs varētu saukt par tādu tālākizglītību, mūžizglītību vai praktisko apmācību. Cilvēki zvana un bieži jautā šīs lietas, bet tālāk tiek novirzīti pie eksperta, kas ir liels laika patēriņš. Un mēs domājām, kā to informāciju labāk sakoncentrēt. Pērn sākām ar vairākām sociālo tīklu video meistarklasēm par rozēm, sukulentiem vai, kā izveidot savu puķu kasti, kas cilvēkus interesē. Tad cilvēki šeit plūdīs iekšā un pa ceļam izmantos šo vietu, lai smeltos iedvesmu un satiktu sev līdzīgi domājošos,” sacīja Ķiesnere.

Nacionālā botāniskā dārza izglītības centra “Botania” ēka ir nodota ekspluatācijā, un topošo augu valsts ekspozīciju plānots atklāt nākamā gada otrajā pusē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti