4. studija

Ķīna vai Indija? Divdomīgas situācijas saistībā ar preču izcelsmi

4. studija

Vai bērna sejas apgleznošana patiešām nekaitē veselībai?

Tuvinieki šokā - kāpēc ugunsdzēsēji neizglāba bērna dzīvību?

Salacgrīvas pusē ugunsgrēkā bojāgājušās meitenes vectēvs pārmet glābējiem neizdarību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

19. augustā Salacgrīvas pusē garāžas ugunsgrēkā bojāgājušās astoņus gadus vecās meitenes Samantas Nikolas vectēvs Māris Graumanis uzskata, ka ugunsdzēsēji glābēji nepietiekami daudz darīja, lai glābtu bērna dzīvību. Tikmēr Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš pārmetumus noraida, sakot – glābēju ierašanās brīdī garāža pilnībā bijusi liesmās, tajā mēģināts iekļūt, taču nesekmīgi.

Pirmdienas, 19. augusta, rīts Salacgrīvas pusē uzausa silts un saulains, un tobrīd vēl nekas neliecināja, ka vakaru "Jaunapsīšu" māju saimnieks Māris Graumanis sagaidīs ar ugunsgrēkā iznīcinātu garāžu, iedzīvi un zaudētu mazmeitas dzīvību. Iepriekšējā dienā bija nosvinēta meitenes astotā dzimšanas diena, viņas vecākiem bija izprasīts, ka meitene vēl uz pāris dienām var paciemoties pie vecvecākiem, un Māris, kura hobijs ir automašīnu un motociklu remonts, pusdienlaikā parosījies pa garāžu, devās atpakaļ uz darbu. Neilgi pēc tam viņam piezvanījusi māsa un sacījusi, ka garāža ir liesmās.

Liktenīgais ugunsgrēks, kurā dzīvību zaudēja astoņgadīgā Samanta Nikola, sācies garāžas pirmajā stāvā. Vēlāk liesmas pārsviedās uz otro stāvu, kur tajā brīdī atradās meitene. Māris Graumanis izsaucis ugunsdzēsējus, steidzās atpakaļ uz mājām, kur tobrīd jau bija ieradušies Salacgrīvas posteņa ugunsdzēsēji. Vēlāk viņiem palīgos atbraukuši arī kolēģi no Limbažiem un Saulkrastiem.

"Tikko kā atbrauca pirmā ekipāža, es viņus informēju par to, ka iekšā atrodas mazs bērniņš un ka tas ir galvenais – ka pirmais ir bērns, kas būtu jāglābj. Un arī norādīju to vietu, kur tas bērniņš atrodas," bojāgājušās Samantas Nikolas vectēvs.

VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš stāstīja, ka izsaukums uz ugunsgrēka vietu saņemts plkst.14.38. Pirmā apakšvienība notikuma vietā esot ieradusies plkst.14.51. "Un tajā pašā minūtē pirmais teksts, ko mēs dzirdam, ir, ka ēka deg pilnā platībā. Neskatoties uz to, tiek mēģināts glābt – cilvēki ģērbjas elpošanas aparātos ar mēģinājumu tomēr iekļūt, bet diemžēl iekļūšana nav iespējama."

Pēdējā vieta ēkā, līdz kurai nonāca liesmas ugunsgrēka laikā, bija viens logs otrajā stāvā, aiz kura gulēja meitene. Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" novēroja, ka loga rāmis pat vēl šobrīd daļēji saglabājies vesels, kas liecina par to, ka liesmas to tikpat kā nebija skārušas.

Jautājumā par glābēju centieniem glābt bērna dzīvību Māra Graumaņa un ugunsdzēsēju viedokļi krasi atšķiras. Varētu pat teikt, ka tie ir diametrāli pretēji.

"Neviens no viņiem nepiebrauca ar automašīnu... Tur nav nekādu problēmu ar piebraukšanu, piekļūšanu tai vietai. Kāpnes būtu pieslietas tai vietai vai kaut kas tāds darīts. Jo tā puse nedega šinī momentā – tas ugunsgrēks sākās no šīs puses, bija jūras vējš un visa uguns gāja uz sānu," stāstīja Māris Graumanis.

VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris atzīmēja: "Es paļaujos uz to, kas ir rakstīts – ka visa ēka bija liesmās – un to ir apliecinājuši vairāki." Tikmēr bojāgājušās meitenes vectēvs lēsa: "Manuprāt, katrai ekipāžai ir savi instrumenti un tamlīdzīgi, un ne jau pirmo dienu viņi strādā ar tādiem instrumentiem un, ja nevar izsist logu... Pakešu logs parastais un gandrīz cilvēka augumā – tas izklausās vienkārši neticami!"

Uz to Jānis Skrastiņš atbildēja ar pretjautājumu: "Vai jūs tīri cilvēciski iedomājaties situāciju, kad ierodas ugunsdzēsēji un nepieņem visus mērus, visu savu rīcību, lai glābtu? Ugunsdzēsējiem viena no pirmajām lietām nav dzēst liesmas, bet numur viens vienmēr ir bijis – glābt dzīvību.

Diemžēl bieži vien no mums cilvēki prasa Dieva cienīgus darbus – bet mēs esam tikai cilvēki. Diemžēl. Un mums ne vienmēr izdodas izglābt."

Pēc ugunsgrēka ierosināts kriminālprocess un visi ugunsdzēsības dienesta ieraksti nodoti Valsts policijas rīcībā. Tās uzdevums tagad ir pēc ierakstu analīzes, ekspertīzēm un cietušo, liecinieku un glābēju liecībām noteikt, vai Samanta Nikola gāja bojā glābēju neprofesionālās rīcības dēļ vai arī viņi meitenes nāvē nav vainojami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti