Panorāma

"Liepājas metalurga" pārdošanas termiņu pagarinās

Panorāma

Černobiļas AES avārijas seku likvidētāji cīnās par tiesībām

Salacgrīvā pikets pret bāriņtiesu

Salacgrīvā par nelabvēlīgām atzītas ģimenes piketē par tām atņemtiem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

No vienas puses, strikts likuma pants un bāriņtiesa, kurai tas jāpilda, no otras - cilvēks ar savām vājībām, kļūdām, arī neprasmi veidot savu dzīvi, kuru ietekmē arī ekonomiskā situācija. Rezultāts - no ģimenēm izņemti bērni, kuriem bāriņtiesa labākus dzīvošanas apstākļus redz audžuģimenēs. Tā varētu raksturot pie Salacgrīvas domes notikušo piketu, kura dalībnieki protestēja pret, viņuprāt, pārāk bargo bāriņtiesas rīcību.

„Man meita ir Skotijā, un bērni bija palikuši pie manis,” tā savu stāstu par atņemtajiem mazdēliem sāk piketa rosinātāja, ainažniece Gita Kreijere.

Kamēr meita strādā ārzemēs, viņas uzraudzībā palika abi meitas dēli. Pagājušā gada augustā mājās bija iedzeršana, par kuru pasūdzējās kaimiņi. „Es nenoliedzu. Kurš katrs jau kādreiz…svinības… vai kas, bet bērni netika nomesti novārtē, veselībai nekas nedraudēja.

Nākamajā dienā mani aicināja uz pārrunām, un es arī godīgi atbraucu, izrunāju ar Sociālo dienestu, bet beigās sanāca pavisam kaut kas cits. Bērnus aizveda prom. Lēmums bija pieņemts pirms tiesas sēdes,” norāda Kreijere.

Arī citiem piketa dalībniekiem ir līdzīgs stāsts, kas beidzies ar bērnu izņemšanu no ģimenes. „Mums atņēma bērnu – invalīdu,” saka kāda sieviete. „Dzērāju ģimene,” tiesas lēmuma pamatojumu atzīst vīrietis. „Godīgi runājot, pašiem audzināt to bērnu būtu iespējas. Visu laiku viņas ir bijušas,” saka sieviete.

Bāriņtiesas vadītāja Maruta Pirro stāsta, ka lēmums par bērnu izņemšanu no ģimenes ātri tiek pieņemts tikai ārkārtas situācijās, pārējos gadījumos to  veicina pašu vecāku dzīvesveids. „Tas ir ilgākā laika posmā: vecāku aprūpe un uzraudzība,” saka Pirro.

Audžuģimenē noteikti ir labāk, jo vecākiem ir grūti nodrošināt tādus apstākļus, kādi ir nodrošināti audžuģimenēs. Par viņiem rūpējas, tur ir dienas režīms (..) Audžuģimenes patiešām godprātīgi pilda savus pienākumus,” piebilst Pirro.

Salacgrīviete Ineta ar vīru Uldi, kuru ģimenē bāriņtiesa izņēma sešgadīgo dēlu, atzīstot, kļūdas dzīvē bijušas arī viņai, bet kāpēc tad vairs nav ļauts no šī zīmoga atbrīvoties. „Maizes vietā ēdu nervu zāles,” saka Ineta. „Ja vēl paliek bez darba, tad mēs nevaram pierādīt, ka mums būs kādi labvēlīgi apstākļi,” norāda Uldis.

Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs, kurš iznācis piketētājus aicināt uz sarunu pie tējas tases savā kabinetā, atzīst - šī nu ir tā reize, kad viennozīmīgi nevar vērtēt to, kad sabiedrībai būtu jāiejaucas kādas ģimenes bērnu likteņos.

Saruna pēc piketa abām pusēm  ir gara. Pēc tās piketa organizatore Gita Kreijere atzīst – jā, ir gūts kompromiss. Bet no domes puses  secinājums - jāuzlabo savstarpējā komunikācija, tātad vispirms jāveido dialogs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti