Panorāma

Ar ratiem un ratiņkrēsliem grūti iekļūt tramvajos

Panorāma

Dziedātāja L. Rizoto dodas uz Eirovīziju

Sakstagala pamatskola pāriet uz mācībām valsts valodā

Sakstagala pamatskolā vecāki nolemj pāriet uz mācībām tikai latviešu valodā

Jāņa Klīdzēja Sakstagala pamatskolā vairums bērnu ģimenēs runā krievu valodā, bet tieši vecāki pirms vairākiem gadiem nolēma, ka bērniem jāmācās tikai latviešu valodā.

Darja ir uzaugusi ārzemēs. Kad pērn Darja sāka mācīties Jāņa Klīdzēja Sakstagala pamatskolā, viņa latviešu valodā zināja vien dažas frāzes, jo līdz tam pamatā bija runājusi angliski, bet ģimenē – krieviski.

“Es dažus vārdus zināju latviski,” stāsta Darja. “Es varēju pateikt kā mani sauc, pašus galvenos teikumus, es zināju. (..) Tagad visu saprotu, ko saka stundās, ja nesaprotu kādu vārdu, tad prasu skolotājai. Viss ir labi,” klāsta meitene.   

Darjas vecmāmiņa Irina stāsta, ka ģimenē sarunājas krievu valodā. Mēs esam krievi, piekopjam krievu kultūru, saka Irina. Piedāvājums Darjai izvēlēties mazākumtautību skolu Rēzeknes novada Tiskādos noraidīts. Pirmkārt, grūti izbraukāt, otrkārt, par Sakstagala pamatskolu bijušas ļoti labas atsauksmes. Protams, bijušas bažas k ā meitene iekļausies un apgūs latviešu valodu.

“Pirms atgriešanās mēs apspriedām, kurā skolā bērns ies, un mums nebija jautājumu par to, kura šī skola būs. Bija tikai jautājums – kā viņa apgūs latviešu valodu,” norāda Irina.

“Taču mūsu pieredze liecina, ka arī Anglijā viņa gāja uz skolu, nezinot valodu, un pusgada laikā to apguva, tāpēc mēs bijām pārliecināti, ka arī šeit viņa apgūs valodu. Tā arī notika. Bet tas notika tāpēc, ka bija ļoti liels atbalsts, pirmām kārtām jau ģimenē – mamma ar viņu kopā  lasīja un es lasīju, kā arī bija atbalsts skolā. Vasarā pirms skolas sākuma skolotāja Evita ar viņu strādāja un palīdzēja. Un tagad pusgads ir pagājis, un man par lielu pārsteigumu viņa man uz dzimšanas dienu uzrakstīja kartīti latviešu valodā,” pauda Irina.

Darjas vecmāmiņa intervijā ar Latvijas Televīziju labāk runā savā dzimtajā valodā. Arī viņa ir beigusi Sakstagala pamatskolu, taču vēl tad, kad mācības notika divās valodās.

Skola vēsturiski bijusi divplūsmu skola, bet vecāki pirms dažiem gadiem nolēma, ka jāpāriet uz mācībām tikai valsts valodā.

Pārmaiņas vispirms sākās bērnudārzā “Skudriņa”. Tad pamazām skolā, un šobrīd mazākumtautības programmā mācās tikai viena – 8.b klase, kurai pēc gada būs izlaidums. Skolas direktore Silvija Freiberga atzīst, ka šis lēmums pieņemts vēl tad, kad viņa nevadīja skolu, taču tas, viņasprāt ir ļoti pozitīvs un pareizs lēmums. “Tas ir pozitīvi, bērniem vieglāk komunicēt. (..) Bērni neveido politiku. Ir draudzīgi un saprotas abās valodās,” saka Freiberga.

Šobrīd skolā mācās 127 bērni. Dzirdams, ka starpbrīžos bērni sarunājas galvenokārt krievu valodā. Ik palaikam izsprūk arī kāds vārds latgaliešu valodā.

Skolas direktore stāsta, ka divas trešdaļas bērnu nāk no ģimenēm, kurās runā krievu valodā. Pēc direktores lūguma septītajai klasei pacelt roku, kuri mājās sarunājas latviešu valodā, paceļas vien dažas.

Direktore skaidro, ka svarīgi sākt valodu apgūt pirmsskolas iestādēs. Arī centralizēto pārbaudījumu un olimpiāžu rezultāti apliecinot, ka lēmums bijis pareizs. Liela nozīme ir arī skolotājiem. “Esam pieraduši. Es abās valodās runāju ļoti labi,” saka skolotāja Evita Kubecka.

Viņa stāsta, ka bērni dažādi apgūst valodu. Dažam tas veicas vieglāk, citam grūtāk. Darja apliecina, ka pusgada laikā to apguvusi jau ļoti labi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt