Panorāma

Gatavo kampaņu vakcinācijas veicināšanai

Panorāma

Iegādāsies papildu "Pfizer" un "BioNTech" vakcīnas

Sola kāpināt Covid-19 vakcinācijas tempu

Sāks visu reģistrēto ārstniecības personu vakcināciju pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai kāpinātu vakcinācijas tempus valstī, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) un Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) sestdien, 9. janvārī, sāks ģimenes ārstu vakcināciju pret Covid-19, aģentūra LETA uzzināja ārstniecības iestādēs.  Bet veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) savukārt paziņoja, ka nākamnedēļ sāksies visu ārstniecības reģistros reģistrēto personu vakcinācija pret Covid-19 .

Kā aģentūrai pavēstīja Austrumu slimnīcas pārstāve Ilga Namniece, rīt slimnīcā sāksies ģimenes ārstu vakcinācija. Šim nolūkam arī atvērta telefona līnija, pa kuru ģimenes ārsti var pieteikties vakcinācijai.

Kā pastāstīja Stradiņa slimnīcas pārstāve Janita Veinberga, ārstniecības iestāde jau ir izplatījusi aicinājumu ģimenes ārstu prakšu ārstniecības personālam un darbiniekiem, aicinot pieteikties vakcinācijai pret Covid-19.

Arī Stradiņa slimnīcā ir atvērta atsevišķa telefona līnija, lai dotu iespēju kolēģiem no ģimenes ārstu praksēm sazināties un saņemt vakcīnu kādā no slimnīcā atvērtajiem vakcinācijas kabinetiem. Vakcinācijas kabineti darbosies arī brīvdienās, tādējādi sniedzot iespēju vakcinēties maksimāli lielam skaitam kolēģu no citām ārstniecības iestādēm.

Kā noskaidroja aģentūra LETA, uzaicinājums uz vakcināciju ģimenes ārstiem izsūtīts arī e-veselības sistēmā, un katrs ģimenes ārsts uz vakcinēšanu tiek pierakstīts noteiktā laikā.

Pavļuts norādīja, ka pašlaik ir kritiska situācija ar esošo vakcīnu izlietošanu – vakcīnas ledusskapjos ir, bet tās netiek pilnībā izmantotas, jo vakcinēšanas rādītāji ir zemāki, nekā gribētos.

Sākumā bija plānots vakcinēt mediķus un personālu, kas strādā ar Covid-19  pacientiem, nedēļas nogalē sāks ģimenes ārstu vakcināciju, un ģimenes ārsti jau aktīvi piesakās, norādīja ministrs.

Bet “mēs zinām, ka kapacitāte lielāka, mēs neizmantojam pilnu jaudu”, un tāpēc nolemts dot iespēju vakcinēties arī citiem mediķiem – nolemts sākt vakcinēt visas ārstniecības reģistrā esošas personas.

Šīs personas aicinātas pieteikties klīniskajās universitātes slimnīcās un tuvākajās reģionālajās slimnīcās, informēja Pavļuts.

Tuvākajās dienās plānots izveidot vienotu pieteikšanās tālruni vai citu vienotu pieteikšanās mehānismu.

Ministrs aicināja visas ārstniecības personas stāties rindā un vakcinēties pie pirmās iespējas. Pavļuts piebilda, ka redzēt to, cik ātri var vakcinēt, un to, ka mediķi paši gatavi vakcinēties, būtu laba ziņa pārējiem.

“Visaptveroša vakcinācija – tas ir mūsu “Baltijas ceļš” uz brīvību no pandēmijas. Aicinu mediķus tuvākajās dienās doties vakcinēties. Vakcīnas nedrīkst palikt ledusskapjos, pretējā gadījumā mēs riskējam nepotēt tos, kas ir gatavi!” pauda ministrs Daniels Pavļuts.

Piektdien pie vakcinācijas kabinetiem Rīgas Austrumu slimnīcā milzu rindas neveidojās, tomēr plūsma bija stabila. Vakcinācijas posteņi Rīgas Austrumu slimnīcā strādā darba dienās no deviņiem līdz četriem pēcpusdienā, bet brīvdienās līdz trijiem.

Ar vakcināciju Austrumu slimnīcā nodarbojas divi ārsti un sešas māsas. Līdz šim viņi šādā sastāvā vakcinējuši ap 40% slimnīcas personāla. Darbs turpināsies arī brīvdienās, kad sāks potēt ģimenes ārstus.

“Ja mēs gribētu lielāku kapacitāti, ir jāmeklē personāls, un tas šajā slimnīcā ir ļoti grūti izdarāms. Protams, māsiņas ir pieaicinātas no dažādām struktūrvienībām, ir māsiņas izsauktas no atvaļinājumiem, lai tikai varētu vakcinēt savus kolēģus,” informēja RAKUS Ambulatorās daļas vadītāja Sarmīte Dzene.

Faktiski ar pašlaik Latvijai piegādātajām vakcīnu devām var sapotēt gandrīz 12 000 cilvēku. Līdz piektdienai vakcinēti vairāk nekā 5300 cilvēku.

Pēc Veselības ministrijas plāna, kuru ceturtdien valdība atlika skatīšanai uz vēlāku laiku, iecerēts panākt, ka nedēļā varētu vakcinēt pat vairākus desmitus tūkstošus cilvēku.

Piemēram, valsts un pašvaldību slimnīcās līdz ar plašāku vakcīnu pieejamību iecerēts sapotēt 20 000 cilvēku nedēļā.

“Nezinu gluži, vai ir iespējams 20 000, ja tāda vajadzība būs, tad domāsim, kā to realizēt. Mūsu kapacitāte ir joprojām 300 vakcinējamie dienā, kas nozīmē, ka nedēļā mēs varam vakcinēt 2000 cilvēkus.

Tehniskas iespējas droši vien, ka ir, bet joprojām šis nepietiekamais resurss ir darbinieki,” atzina RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis. 

Pavļuts savā pirmajā darba dienā tikās ar ģimenes ārstiem un bija iecerējis doties arī uz Austrumu slimnīcu, lai runātu par to, kā vakcinācijas tempu kāpināt. Tas neizdevās, jo pats norunātajā laikā lūdza sasaukt Ministru kabineta sēdi.

Tomēr ģimenes ārste Sarmīte Veide pēc tikšanās ar ministru atzīst – trūkst darba stundu un darba roku, lai nodrošinātu to, ko no viņiem sagaida.

“Tām praksēm, kas veiks vakcināciju, ir jāpārorganizē arī darbs savā praksē. Tas nozīmē, ka pamatā tiks pieņemti akūtie pacienti, noteikti paliks zīdaiņu aprūpe, to mēs nevaram atcelt. Jautājums – kādā veidā mēs veiksim hronisko pacientu aprūpi? Vai uz kādu laiku atliekam, kamēr vakcinējam? Visus darbus tiešām mēs nevarēsim izdarīt,” brīdināja Veide.

Pavļuts gan solīja rindā pierakstīšanās organizāciju uzlabot. Ārstiem un māsām palīgā sola saukt citus profesionāļus.

“Tas, ko mēs varam darīt nākotnē, domājot par vakcinācijas jaudu jeb kapacitāti, par iespējām vakcinēt lielu cilvēku skaitu vienā laika vienībā, mēs apsveram iespējas dažādiem medicīnas profesionāļiem veikt šo vakcināciju, kuriem būtu labas iemaņas, bet kuriem šobrīd to liedz prasības, kas ir noteiktas Ministru kabineta noteikumos,” sacīja ministrs.

Vienlaikus Pavļuts atzina, ka lielākie izaicinājumi sāksies brīdī, kad būs jāvakcinē plašāka sabiedrība.

KONTEKSTS:

ES dalībvalstis, tostarp Latvija, 26. decembrī saņēma pirmās uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” kopīgi radītās Covid-19 vakcīnas devas.

Latvija līdz šim saņēmusi divas Covid-19 vakcīnu kravas – kopumā divās piegādēs saņemtas 23 400 vakcīnu devas. Šīs ir “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātās vakcīnas, bet no 11. janvāra Latvijā varētu būt pieejama arī "Moderna" izstrādātā vakcīna, kas šonedēļ apstiprināta izmantošanai Eiropas Savienībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti