Sākas 1991.gada barikāžu atceres pasākumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ar barikāžu rekonstrukcijas spēlēm un tradicionālā atceres ugunskura iedegšanu Zaķusalā otrdien sākas nedēļu ilgie barikāžu atceres pasākumi, pieminot vēsturiskos notikumus 1991.gada janvārī.

Šajās dienās notiks gan piemiņas brīdis Mārupes kapos pie pieminekļa brīvības cīnītājiem un atceres pasākums pie Vecmīlgrāvja tilta, gan tiks atklāta izstāde Barikāžu muzejā. Barikāžu atcere noslēgsies 20.janvārī ar piemiņas ugunskuru Doma laukumā un pie Saeimas, ziedu nolikšanu un koncertu Rīgas Domā.

Bet otrdien intelektuāli aktīvā spēlā "Barikādes" piedalīsies piecdesmit 9.-12.klašu skolēni un jaunsargi no visas Latvijas, kuri barikāžu laikā vēl nebija dzimuši, stāsta 1991.gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais:

„Kad saka ‘barikāžu rekonstrukcija’, parasti ir jautājums: kas tas tāds ir? Šajā gadījumā mēs tieši necelsim barikādes, lai gan kaut kādi elementi, protams, būs. No salmu ķīpām tos veidosim. Bet drīzāk tā ir tāda atraktīva atjautības un vēstures atsvaidzināšanas spēle. Komandām būs dažādi uzdevumi par vēstures tēmām, kur būs jāatbild uz jautājumiem, un, saprotams, būs jāliek lietā arī savas iemaņas barikāžu ugunskura iekuršanā.”

Renārs Zaļais
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

Plkst.18 paredzēts barikāžu atceres pasākums Zaķusalā pie piemiņas zīmes "Acis". Ar uzrunu uzstāsies aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS), Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube, Barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais un Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs, 13.Saeimas deputāts Romualds Ražuks. Atceres pasākuma laikā jaunsargi dos svinīgo zvērestu.

Pasākumā piedalīsies NBS orķestris, uzstāsies vīru koris "Tēvija", koris "Atskaņa" no Babītes un Jēkabpils skolēnu domes ansamblis.

Latvijas Tautas frontes organizētās barikādes, kurās piedalījās Latvijas neatkarības aizstāvji no visiem novadiem, bija unikāls nevardarbīgas pretošanās paraugs. Tas bija satraukumu pilns laiks, kad kopā pulcējās visi, kuri savā sirdī loloja ideju par brīvu Latviju.

1991.gada 13.janvāra vakarā Rīgā sāka celt barikādes, lai aizsargātu Augstākās padomes ēku, televīziju, Daugavas tiltus un citus stratēģiski svarīgus objektus. 16.janvārī sāka aktivizēties OMON vienība. Apšaudē pie Vecmīlgrāvja tilta gāja bojā Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks.

Asiņainākie notikumi risinājās 20.janvārī, kad OMON mēģināja ieņemt Iekšlietu ministrijas ēku. Bojā gāja pieci cilvēki, kuru vidū bija skolnieks Edijs Riekstiņš, divi iekšlietu darbinieki - Vladimirs Gomonovičs, Sergejs Konoņenko - un Rīgas kinostudijas operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti