Sāk īstenot vairāk nekā 125 miljonus vērto Liepājas cietuma būvniecības projektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valstij piederošā "Tiesu namu aģentūra" un iepirkuma uzvarētājs "Citrus Solutions" otrdien parakstīja līgumu par jaunā Liepājas cietuma būvniecību. Ar to sākas vairāk nekā 125 miljonu eiro vērtā cietuma kompleksa būvniecības projekts.

Paredzēts, ka cietums atradīsies 5,5 kilometrus no Liepājas centra, Alsungas ielā 29. Cietums, kas varēs uzņemt 1200 ieslodzītos, tiks pabeigts līdz 2025. gada septembrim. "Citrus Solutions" izpilddirektore Jūlija Zandersone norādīja, ka 34 mēnešu termiņš ir ļoti izaicinošs, taču būvnieki tam ir gatavojušies.

"Citrus Solutions" izpilddirektore Jūlija Zandersone
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

"Ir skaidrs, ka būs nepieciešams piesaistīt diezgan ievērojamus cilvēkresursus šī projekta realizācijā. Projekts tiek realizēts pēc metodes "Design & Build". Tātad mēs atbildam gan par projekta izstrādi, gan par autoruzraudzību, gan par būvniecību. Praktiski pirmais projekta gads tiks veltīts projektēšanas darbiem.

Aktīvie celtniecības darbi tiks uzsākti 2024. gadā. Skaidrs, ka ātrāk sāksies paralēli projektēšanai būvlaukuma sagatavošanas darbi," stāstīja Zandersone.

Liepājas cietumam paredzētā teritorija
Liepājas cietumam paredzētā teritorija

Cietumā būs 600 kameras, kur vienā kamerā izvietos divus ieslodzītos. Jauna cietuma būvniecība nepieciešama jau sen, jo ik gadu strauji pieaug izdevumi veco cietumu infrastruktūras uzturēšanai. Jaunais cietums veicinās ieslodzīto veiksmīgu atgriešanos sabiedrībā, norādīja Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Dmitrijs Kaļins.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Dmitrijs Kaļins
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

"Infrastruktūra būs paredzēta tieši cietumam. Tās nebūs cara laika ēkas, kazarmas vai zirgu staļļi, kas ir pielāgoti mūsu funkciju izpildei.

Šeit beidzot viss būs vienā vietā – gan nodarbinātības bloks, gan skola.

Jauns cietums nozīmē arī atbilstošus sadzīves apstākļus. Tāpat ir arī ļoti liela nozīme, vai kamerā ir koka grīda, kuru var izmantot slēpņu veidošanai, lai slēptu aizliegtus priekšmetus vai narkotiskās vielas, vai cietumā tomēr ir betona sienas, betona grīdas un tāda drošības sistēma, kas nepieļauj aizliegtu priekšmetu un vielu nonākšanu cietumā vai atrašanos tajā," klāstīja Kaļins.

Liepājas cietuma ēkas vizualizācija
Liepājas cietuma ēkas vizualizācija

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns ("Konservatīvie") pēc līguma parakstīšanas uzsvēra, ka bija nepieciešami 32 gadi kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, lai beidzot uzbūvētu jaunu cietumu. Viņš uzsvēra, ka tas ir svarīgs priekšnoteikums gan sabiedrības drošības risku, gan atkārtotu noziegumu izdarīšanas samazināšanai.

"Šis ir īstais brīdis, kad ķerties pie projekta realizācijas. Sabiedrībai [tas] ir nepieciešams. Sabiedrība sagaida, ka netiks tērēti nodokļu maksātāju nauda vecas infrastruktūras remontiem. Sabiedrība sagaida, ka tiks mazināts noziedzības līmenis. To visu var sniegt tikai atbilstošas infrastruktūras būvniecība," uzsvēra Bordāns.

Arī Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Anda Smiltēna uzsvēra, ka modernas ieslodzījumu vietas ir valsts iekšējās drošības jautājums ne jau tāpēc, ka tām būs jaunas, stipras sienas un augsti žogi, bet gan tāpēc, ka mūsdienīgs, pārdomāts plānojums un atbilstoša vide dos iespēju pilnvērtīgi veikt sociālās korekcijas darbu ar ieslodzītajiem.

Smiltēna skaidroja, ka jaunā Liepājas cietuma infrastruktūra ir plānota tā, lai:

  • ļautu ieviest mūsdienīgas ieslodzījuma izpildes formas, tai skaitā idejiski citādākus iekšējās drošības procesus, ieviešot dinamiskās drošības elementus;
  • nodrošinātu drošu, modernu un sakārtotu darba vidi darbiniekiem;
  • soda izpildes laikā nodrošinātu individuāli izvērtētu pamattiesību īstenošanu, piemēram, tādējādi novēršot līdz šim saņemtos Satversmes tiesas aizrādījumus.

Klikšķināt, lai palielinātu: 

 

KONTEKSTS:

Sākotnēji bija iecerēts, ka jau 2017. gadā zaļajā pļavā Alsungas ielā vajadzēja slieties jaunajam Liepājas cietumam. Plašajā ēku kompleksā vieta būtu 1200 ieslodzītajiem. Rezultātā slēgtu trīs citas ieslodzījumu vietas – Brasas, Jelgavas un veco Liepājas cietumu. Taču process pamatīgi iestrēga.

Jaunā Liepājas cietuma būvniecības pirmajā iepirkumā 2017. gadā pieteikumus iesniedza divas Latvijas kompānijas – "Re&Re" un "UPB". Taču būvnieku iesniegtie piedāvājumi pārsniedza tobrīd projektam pieejamo finansējumu, attiecīgo iepirkumu nolēma pārtraukt, tā vietā sludinot jaunu. Vēlāk tika izsludināts jauns Liepājas cietuma būvniecības iepirkums, kurā uzvarēja "Abora" ar līgumcenu 113,6 miljoni eiro. Bordāns pēc tam pavēstīja, ka saistībā ar tā dēvēto "būvniecības karteli" līgums ar būvnieku "Abora" netiks slēgts un tiks rīkots jauns konkurss par cietuma celtniecību.  Savukārt 2021. gada vasarā Konkurences padome publiskoja sarakstu ar objektiem, kas figurē tā saucamajā būvnieku karteļa lietā, un tajā minēts arī Liepājas cietums.

Valdības deklarācijā bija noteikts uzdevums celt jauno cietumu, bet būvniecības uzsākšana tika atlikta. Bordāns skaidroja, ka tam trūkstošie līdzekļi – apmēram 100 miljoni eiro – sadalīti citām prioritātēm.

Tagad Liepājas cietuma būvniecībai noteikti 175 miljonu eiro izmaksu griesti, un iepirkumā uzvarēja "Citrus Solutions". Kā liecina informācija portālā "Firmas.lv", uzņēmums "Citrus Solutions" dibināts 2005. gadā, un tā pamatkapitāls ir 5 070 999 eiro. Uzņēmums 2020. gadā apgrozīja 23,7 miljonus eiro, savukārt gadu noslēdza ar peļņu aptuveni miljona eiro apmērā. "Citrus Solutions" ir tehnoloģiju kompānija SIA "Tet" grupas uzņēmums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti