Sadaļas Sadaļas

Labrīt

Papildināta galva: Apskatāmas izstādes par krioniku jeb metodi, kas paildzina dzīvi

Labrīt

Pandēmija grauj bērnu psihisko veselību – strauja situācijas uzlabošanās nav gaidāma

1. jūnijā sāk darboties digitālais sertifikāts, kas apliecinās vakcināciju pret Covid-19

Sāk darboties Covid-19 sertifikātu mājaslapa. Pirmajās stundās ik minūti 900 apmeklētāji

Otrdienas, 1. jūnija, rītā sākusi darboties mājaslapa “covid19sertifikats.lv”, kurā būs pieejami Covid-19 sertifikāti, pārliecinājās LSM.lv.

Vietnes pirmajā darbības dienā vēl aizvien ir iespējamas dažādas tehniskas problēmas, tādēļ Nacionālais veselības dienests (NVD) aicina iedzīvotājus būt saprotošiem. Pašlaik tīmekļa vietni vēlas apmeklēt aptuveni 900 iedzīvotāji minūtē.

Gadījumā, ja vakcinēta persona sistēmā savu sertifikātu neredz, tad jāsazinās ar vakcinācijas veicēju vai Nacionālo veselības dienestu.

"Ja cilvēks ir vakcinēts, ir svarīgi, ka šos datus par vakcinēšanu ārstniecības iestāde ir ievadījusi sistēmā. Tātad, ja vietnē nav redzama informācija par vakcināciju un sertifikātu nevar uzģenerēt, tad pirmais solis, kas jādara – jāpārbauda, vai vakcinācijas fakts ir redzams, e-veselībā pieslēdzoties. Ja nav redzams, tad jāvēršas pie vakcinācijas veicēja, lai viņš pārbauda ievadītos datus, vai tie nav kļūdaini un nepilnīgi. Ja e-veselībā ir redzams, ka ir vakcinācija veikta, tad ir jāvēršas NVD, un tad mēs katru gadījumu individuāli skatīsimies," pastāstīja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga.

Cilvēki, kuri neizmanto internetu vai citu iemeslu dēļ nevar autorizēties vietnē, sertifikātu 1. jūnijā vēl nevarēs iegūt.

Šie cilvēki atbilstošo apliecinājumu varēs iegūt tikai no 15. jūnija, kad šādu pakalpojumu sāks piedāvāt valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros. 

Kā darbojas?

Otrdienas rītā intervijā Latvijas Radio pastāstīja Nacionālā veselība dienesta direktors Āris Kasparāns skaidroja, kā mājaslapā būs iespējams saņemt šos sertifikātus:

  • interneta vietnē būs jāautorizējas ar valsts standarta autentifikācijas rīkiem (e-ID karti vai caur banku “Smart ID”),
  • mājaslapā varēs ģenerēt sertifikātu ar QR kodu un ielādēt to viedierīcē,
  • attiecīgo QR kodu varēs uzrādīt vietās, kur imunitāti ieguvušie drīkst saņemt pakalpojumus.

Kasparāns skaidroja, ka, mājaslapai sākot darboties, būs iespēja pārliecināties, ka sertifikāti der noteiktiem atvieglojumiem.

Turklāt sertifikātus varēs atrast visi, kuru vakcinācijas fakts ir reģistrēts e-veselībā. “Tajā brīdī cilvēks savu sertifikātu varēs ieraudzīt un varēs uzģenerēt,” pastāstīja Kasparāns.

Kādi atvieglojumi paredzēti pret Covid-19 vakcinētajiem un  pārslimojušajiem?

Jau pašlaik:

No 1. jūnija:

No 15. jūnija:

  • Tikties līdz 20 cilvēkiem no vairākām mājsaimniecībām.
  • Piedalīties publiskos pasākumos, apmeklēt kafejnīcas, kino, teātra izrādes, koncertus, klubus bez maskas un distances. Šajos pasākumos jābūt imūniem arī visiem darbiniekiem.
  • Apmeklēt sporta klubus, gan trenējoties individuāli, gan apmeklējot grupu nodarbības.

 

 

Taču kā derīgs sertifikāts verificēsies tikai pēc tam, kad būs pagājis noteikts dienu skaits pēc vakcīnu pret Covid-19 saņemšanas. Tādējādi cilvēki varēs tikt pie QR koda, kas vēl nebūs lietojams kā derīgs.

Par vakcinētu cilvēks tiek uzskatīts 15. dienā pēc pilna vakcinācijas kursa vai arī no 22. līdz 90. dienai pēc "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas saņemšanas un uzreiz pēc "AstraZeneca" vakcīnas otrās devas saņemšanas.

1. jūnijā sāks darboties Covid-19 sertifikāta digitālais variants. Līdz jūnija vidum plānots ieviest lietotni, ar kuras palīdzību sertifikātam varēs piekļūt caur viedtālruni.

Tāpat ar laiku būs iespēja pašvaldībās vienotajos klientu apkalpošanas centros saņemt izdruku par sertifikātu. Arī ārstniecības iestādēs, iespējams, varēs tos saņemt, piebilda Kasparāns.

KONTEKSTS:

Maija vidū ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments panāca vienošanos par to, digitālais Covid-19 sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija. Tas apliecinās, ka īpašnieks ir vai nu vakcinēts, vai izslimojis Covid-19, vai arī tikko veicis Covid-19 testu.

Latvijā Covid-19 sertifikātus plānots ieviest no 1. jūnija, taču jaņēm vērā, ka līdz 15. jūnijam tā darbosies testa režīmā. Veselības ministrs iepriekš atzina, ka šajā posmā vēl pastāvēs tehnoloģiski riski un tehniskās grūtības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt