Saistībā ar bērna nāvi no Ziemeļkurzemes slimnīcas piedzen 100 tūkstoš eiro

Ventspils tiesa spriedusi, ka no Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas jāpiedzen kopumā 100 tūkstoš eiro liela kompensācija par labu vecākiem, kuru bērna nāvē vainojama slimnīcas ārsta rīcība. 

Bērna vecāki tiesā vērsās, lai no slimnīcas piedzītu morālā kaitējuma atlīdzību. Slimnīca uzsver pērn krimināllietā notiesātā ārsta Dzintara Marnauzas atbildību un, visticamāk, šo pirmās instances tiesas spriedumu pārsūdzēs.

Šī civillieta Ventspils tiesā nonāca pērn jūlijā. Divgadīgās meitenes nāvē bija vainojama slimnīcas ārsta rīcība, un bērna vecāki vērsās tiesā ar civilprasību par morālā kaitējuma un zaudējumu piedziņu – 800 tūkstošiem eiro. Viņi arī lūdza kompensēt sava bērna bēru izdevumus – 904 eiro.

Bērns bija slimnīcā nonācis ar nelielu apdegumu, taču pēc slimnīcā ievadītā daudzreiz lielākas koncentrācijas šķīduma bērns nomira.

Šajā nedēļā Ventspils tiesa lēma no slimnīcas piedzīt morālo kompensāciju - katram no abiem vecākiem 50 tūkstošus eiro jeb kopumā 100 tūkstoš eiro un arī piedzīt no slimnīcas apbedīšanas izdevumus. Cietušo advokāts Ronalds Rožkalns par spriedumu pagaidām neizsakās, jo gaida pilno spriedumu.

Savukārt Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vadītāja Alīda Vāne atgādina par pērn iztiesāto krimināllietu, kurā tiesa lēma, ka vainīgs ir slimnīcas ārsts Dzintars Marnauza.

„Krimināllietā lēmums tika pieņemts, ka tikai un vienīgi dakteris ir vainīgs, nevis slimnīca,” sacīja Vāne.

Tāpēc par Ventspils tiesas spriedumu civillietā, ka tieši slimnīcai ir jāmaksā, Vānei ir daudz neskaidrību un maz komentāru.  

„Slimnīca uzskata, ka prasība nav pamatota, tāpēc jau arī notiek tiesa, kura izvērtē, vai ir pamatota vai nē. Tiesas spriedumu nolasīja, mums tas šobrīd nav izprotams, tāpēc gaidām pilnu sprieduma tekstu, kas būs pieejams ne ātrāk kā piektdien. Tad advokāti un slimnīca ar to iepazīsies un droši vien lemsim par pārsūdzību,” norādīja Vāne.

Bērna vecāku advokāts norāda, ka cietušie vērsās pret Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu, nevis pret ārstu, jo viņi bija veduši bērnu ārstēt nevis pie konkrēta ārsta, bet gan uz Ventspils slimnīcu, kas tagad ietilpst Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā. Te var vilkt paralēles ar Talsu traģēdijas lietu, kurā krimināllietā notiesāja konkrētas personas, taču civillietā kompensācijas cietušajiem par morālo kaitējumu maksāja valsts iestāde.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vadītāja Vāne tiesas spriedumā minēto summu – kopā 100 tūkstoš eiro – sauc par ļoti lielu.

„Tā absolūti nav maza, man arī budžetā tādas [naudas] nav. Tik lielas summas vispār nav Latvijā piespriestas pēc manā rīcībā esošās informācijas. Un man tiešām ir grūti komentēt, pēc kādiem apsvērumiem tiesa ir vadījusies, jo nav pieejams pilns sprieduma teksts,” pauda Vāne.

Informācija Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas mājaslapā liecina, ka slimnīca pērnā gada nogalē rīkojusi publisku iepirkumu par jurista pakalpojumiem, lai varētu sevi pārstāvēt tiesā. Līgumcena par vienu stundu bijusi 50 eiro, un noteikts, ka līgumcena visā līguma darbības laikā nevar pārsniegt 42 tūkstošus eiro.

Iepriekš vairāki medicīnas tiesību speciālisti kritizējuši tiesu praksi, ka lietās, kurās mediķi vainoti par bērna zaudējumu vai nolaidības dēļ radītu smagu kaitējumu veselībai, kompensācijas bijušas nelielas, arī pat tūkstošos mērāmas, sargājot iestāžu makus.  „Jo vispirms jānodrošina taisnīgums, taisnīga atlīdzība…” - tā norādījusi Medicīnas tiesību institūta vadītāja Solvita Olsena.

Latvijas Radio jau vēstīja, ka pērn krimināllietā par vainīgu profesionālo pienākumu nepienācīgā pildīšanā, kas noveda pie smagām sekām – bērna nāves -, tika atzīts Ventspils slimnīcas ārsts Dzintars Marnauza. Lieta tika iztiesāta visās instancēs un tiesa piesprieda gadu un desmit mēnešus ilgu nosacītu brīvības atņemšanu un gadu liedza nodarboties ar ārstniecību. Tomēr pērnā gada nogalē Valsts prezidents Marnauzu apžēloja, proti, atcēla tiesas piespriesto papildsodu – liegumu gadu ārstēt pacientus. Tagad ārsts strādā Bērnu slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti