Saistībā ar atbalstu bērniem dalībai nometnē Krievijā atkāpjas jaunsardzes direktors

Pēc atklātībā nākušajām ziņām, ka Aizsardzības ministrija piešķīrusi skolēniem formas dalībai militāri ideoloģiskā nometnē Krievijā, šodien par atkāpšanos no amata paziņoja Rekrutēšanas un jaunsardzes centra direktors Druvis Kleins.

Maija sākumā Drošības policija publiskoja savu ikgadējo ziņojumu, kurā kā Krievijas tautiešu politikas izpausme minēta Latvijas jauniešu dalība pērn militāra rakstura nometnē Krievijā, kur notika Krievijas armijas paraugdemonstrējumi un ideoloģiska satura lekcijas. LTV raidījums "De facto" svētdien ziņoja, ka rīdzinieku dalību nometnē "Sojuz 2012" atbalstījis Rīgas Tūrisma attīstības birojs.

Rīgas mērs Nils Ušakovs pirmdien medijiem apgalvoja, ka skolēniem uz Krieviju līdzi iedotas 30 rozā pildspalvas, bukleti par Rīgu krievu valodā un laminētas grāmatzīmes.

Savukārt Aizsardzības ministrija otrdien noliedza, ka būtu atbalstījusi jauniešu braucienu uz militāri ideoloģisko nometni, taču trešdien Kleins apliecināja, ka tik tiešām - aizdevis jauniešiem lauka formas.

Pērn no Aizsardzības ministrijas krājumiem piešķirti formastērpi un mugursomas, lai Rīgas 34.vidusskolas skolēni varētu piedalīties mācībās Krievijā. Latvijas jauniešu dalību šādā nometnē aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V) iepriekš nodēvēja par valsts drošību apdraudošu pasākumu.

Videosižetos par Krievijā notikušajām mācībām „Sojuz 2012” Latvijas karogs plīvo līdzās citu bijušo padomju republiku karogiem. Bez lekcijām un praktiskiem kaujas vingrinājumiem materiālos arī redzama Krievijas armijas varenības slavināšana.

Kleins stāstīja, ka formas tērpus lūdzis bijušais kolēģis, tagad Saeimas deputāts Gunārs Rusiņš. Viņš sacījis, ka Afganistānas kara veterāni, kas nodarbojas ar jauniešiem, grib aizvest viņus uz starptautiskām sacensībām, bet viņiem nav naudas vienotai formai.

Rusiņš apgalvo, ka braucienu uz Krieviju skolēniem rīkojis Afganistānas kara veterāns Sergejs Īvāns, kurš bija uzaicināts piedalīties kultūras un sporta pasākumā.

„Es viennozīmīgi, ja redzētu, ka tur notiek politiska smadzeņu skalošana, sasēdinātu bērnus autobusā un atbrauktu mājās,” apgalvoja Rusiņš, kurš asociācijas biedram lūdzis iesniegt pasākuma videoierakstu, bet viņš to līdz šim brīdim nav izdarījis.

Politiķis gan neuzskata, ka norakstītu kamuflāžas tērpu iedošana ir kāds noziegums, Rusiņš pats iedevis līdzi Latvijas valsts karogu: „Vai es esmu izdarījis kādu noziegumu?”

Kleins žurnālistiem uzsvēra, ka nav nojautis par nometnes ideoloģisko raksturu un lietoja vārdus, „ticis maldināts” par mācību mērķiem un uzdevumiem. Viņš skaidroja, ka pēc Rusiņa lūguma piešķīris jauniešiem no Rīgas lauka uniformas, lai viņi varētu piedalīties sacensībās Krievijā.

Kleins tagad nolēmis atkāpties, lai viņa vienpersoniski pieņemtu lēmumu nesaistītu ar visas ministrijas atbildību.

„Kā atvaļināts bruņoto spēku virsnieks un Latvijai lojāls pilsonis es nekad nebūtu atbalstījis jebkādu Latvijas formastērpu vai citu materiāltehnisko līdzekļu izmantošanu nometnēs, kurās tiek propagandēta Padomju Savienība vai svešas valsts armijai draudzīga ideoloģija,” sacīja Kleins.

„Uzskatu, ka publiskajā telpā izskanējusī informācija met šaubu ēnu gan uz aizsardzības nozari kopumā, gan uz jaunsardzi. Tādēļ kā Latvijas armijas virsnieks un šī centra vadītājs esmu uzņēmies pilnu atbildību par saviem lēmumiem par notikušo. Un informēju, ka esmu gatavs atkāpties no Rekrutēšanas un jaunsardzes centra vadītāja amata, sākot ar šodienu," paziņoja Kleins.

Aizsardzības ministrs vēl nesteidz pieņemt Kleina atlūgumu. Lēmumu pieņemšot līdz nedēļas beigām, pēc atkārtotas sarunas. Taču ir noticis nopietns pārkāpums un ir apietas procedūras. „Mēs, ministrijā nepieņemam lēmumus atbalstīt kādus pasākumus, ko veic sabiedriskas organizācijas, vienkārši balstoties uz draugu ieteikumu. Mēs to darām caur konkrētu komiteju.. kur visi iesniegumi tiek izskatīti un viņi tiek doti,” atzīmē Pabriks.

Viņš uzsver - šajā skandālā nav būtiskākai no kurienes apģērbs nācis. Svarīgākais aspekts - Krievijas maigā vara un Krievijas sadarbība ar atsevišķiem cilvēkiem un organizācijām Latvijas iekšienē.„Pasākuma organizētājiem ir, iespējams, ar RD esošu partiju, nesaukšu vārdā, palīdzību tik ātri klāt pie šiem dokumentiem, pats par sevi ir apliecinājums tam, ka šīm te aktivitātēm militārās nometnēs blakus valstī ir tomēr kaut kāds sakars ar politiskiem spēkiem. Jo citādi šādi dokumenti nebūtu vienkārši pieejami. Tas ir tas, ko gribējām pierādīt. “

Kleins piebilda, ka bērniem piešķirtais apģērbs nav formastērps un nav arī jaunsardzes īpašums. Tās ir arī norakstītas mantas, bijušo kolēģu tērpi bez uzšuvēm un atpazīšanas zīmēm, apģērbs, kas ticis izmantots peintbolā un šķēršļu joslās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti