Panorāma

Brīdina par bīstamu draudzību internetā

Panorāma

Iedzīvotāji izjūt degvielas cenu kāpumu

ZVA vienas pacientes nāvi saista ar "Vaxzevria" vakcīnu

Saistībā ar «AstraZeneca» poti mirušajai sievietei nav bijušas «nopietnas slimības»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sievietei, kura nomira saistībā ar "Vaxzevria" (iepriekš zināma kā Covid-19 vakcīna ''AstraZeneca'') vakcīnas lietošanu, nav bijušas nopietnas slimības, kas varētu būt par pamatu izmeklēšanā konstatētajām reakcijām no potes saņemšanas, pastāstīja Zāļu valsts aģentūras Farmakovigilances nodaļas vecākā eksperte Zane Neikena.

Par atsevišķiem vīrusa vektora vakcīnas izraisītiem trombozes un trombocitopēnijas sindroma (TTS) gadījumiem pasaulē tika ziņots pavasarī. Tagad arī Latvijā Zāļu valsts aģentūra (ZVA) pēc izvērtēšanas atzinusi, ka vienā gadījumā pēc “AstraZeneca” ražotās potes paciente mirusi, visticamāk, tieši TTS dēļ. Viņa bija vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem.

“Šis ir pēkšņs, letāls gadījums, kas notika 7. dienā pēc “AstraZeneca” vakcīnas pirmās devas ievadīšanas. Gadījums ir komplicēts, jo pacientei, personai nav bijušas nopietnas slimības, kuras varētu būt par pamatu tādām reakcijām, kādas tika konstatētas pataloganatomiskajā izmeklēšanā,” pastāstīja Neikena.

Retā blakusparādība TTS saistīta tieši ar kovida vīrusa vektora vakcīnām – gan “Vaxzevria”, gan “Janssen”. Sindroms ir ļoti rets, un līdz šim nav zināms, kas varētu provocēt tā rašanos. Tas var izpausties gan ar sīku asinsizplūdumu veidošanos, gan asiņošanu. Šāds sindroms nav novērots nevienai no tā sauktajām ziņneša jeb mRNS vakcīnām – ne “Modernas”, ne “Pfizer/BioNTech” vakcīnai. 

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) otrdien mikroblogošanas vietnē “Twitter” rakstīja, ka pacientes tuvinieki saņems kompensāciju un tas varētu notikt vasarā.

“Maksimālā summa kompensācijas mehānismā ir paredzēts 142 000 [eiro], bet, protams, katrs gadījums tiek vērtēts individuāli, ņemot vērā dažādus faktorus. Konceptuāli pati izmaksāšana vai finansiālo kompensāciju izmaksa plānots, ka varētu norisināties no šī gada vasaras,” norādīja Pavļuts.

Līdz 2022. gada 31. janvārim ZVA kopumā ir saņemti 48 blakusparādību ziņojumi, kuros sniegta informācija par letāliem gadījumiem, kas ir notikuši vairāku dienu vai vairāku mēnešu laikā pēc vakcinācijas. No tiem ZVA ir izvērtējusi 22 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus, no tiem 21 gadījumā nav konstatēta saikne ar vakcīnu un vienā gadījumā ir apstiprināta ticama saistība ar vakcīnu "Vaxzevria". Bet 26 ziņoto gadījumu vērtēšana šobrīd vēl turpinās, jo ir pieprasīti autopsijas rezultāti un cita informācija.

KONTEKSTS:

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) konstatējusi, ka viens letāls gadījums Latvijā ir ticami saistāms ar vakcīnas "Vaxzevria" (iepriekš zināma kā Covid-19 vakcīna ''AstraZeneca'') lietošanu. Mirusī persona bija sieviete vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem, Covid-19 vakcīnas "Vaxzevria" pirmo devu saņēma 2021. gada aprīlī un mira septītajā dienā pēc vakcinācijas.

Vakcīna "Vaxzevria" Eiropas Savienībā (ES) tika apstiprināta 2021. gada 29. janvārī un tiek izmantota ES valstīs, lai novērstu Covid-19 slimību, kas var radīt nopietnas sekas veselībai, tai skaitā Covid-19 izraisītu hospitalizāciju, ārstēšanos intensīvās terapijas nodaļā un nāvi.

Eiropas Zāļu aģentūra, Eiropas Komisija, Pasaules Veselības organizācija, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs un Imunizācijas valsts padome uzsver, ka guvums no šīs vakcīnas "Vaxzevria" lietošanas joprojām ir lielāks par risku.

Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem no 2020. gada 28. decembra līdz 2022. gada 31. janvārim vakcinācija pret Covid-19 ar vakcīnu "Vaxzevria" Latvijā veikta 262 349 reizes. Sākot ar 2021. gada otro pusgadu šīs vakcīnas lietošana Latvijā krasi samazinājusies.  "AstraZeneca" vakcīna šobrīd tiek lietota ārkārtīgi retos gadījumos – 2022. gada pirmajos mēnešos ir veikti 68 vakcinācijas fakti, kas ir  0,03 % no šajā laika periodā veiktajiem 249 000 vakcinācijas faktiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti