Panorāma

Ādažu poligonā liesmas atkal izlauzušās

Panorāma

Divas augstskolas joprojām bez rektora

Trešdaļu deputātu ievēlēs rīdzinieki un ārzemju latvieši

Saeimas vēlēšanās visvairāk deputātu ievēlēs no Rīgas un Vidzemes apgabaliem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Oktobra sākumā gaidāmajās 13.Saeimas vēlēšanās visvairāk deputātu ievēlēs no Rīgas vēlēšanu apgabala – 35, kā arī no Vidzemes vēlēšanu apgabala – 25, informē Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), kas pirmdien, 11.jūnijā, noteica 13.Saeimas vēlēšanu apgabalos ievēlamo deputātu skaitu.

Latgales un Zemgales vēlēšanu apgabalos katrā ievēlēs 14 tautas pārstāvjus, bet Kurzemes vēlēšanu apgabalā – 12.

CVK norāda, ka vēlētāju skaita izmaiņu un migrācijas ietekmē četru gadu laikā kopš iepriekšējām Saeimas vēlēšanām par trīs deputātu vietām palielinājies Rīgas vēlēšanu apgabalā ievēlamais deputātu skaits, bet par vienu vietu samazinājies ievēlamais deputātu skaits Vidzemes, Latgales un Kurzemes vēlēšanu apgabalos. Deputātu vietu skaits Zemgales vēlēšanu apgabalā nav mainījies.

Deputātu vietu skaita palielinājums Rīgas vēlēšanu apgabalā saistīts galvenokārt ar vēlētāju skaita pieaugumu ārvalstīs, jo atbilstoši Saeimas vēlēšanu likumam ārvalstīs reģistrēto vēlētāju skaits pieskaitāms Rīgas vēlēšanu apgabala vēlētāju skaitam, skaidro CVK.

Ja ārzemju latvieši vēlēšanās piedalīsies ļoti aktīvi, viņiem oktobrī ir iespēja ievēlēt astoņus deputātus.

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datiem šā gada 5.jūnijā valstī bija reģistrēti 1 548 100 balsstiesīgu pilsoņu. No tiem Rīgas vēlēšanu apgabalā reģistrēti 545 452 vēlētāji (414 750 vēlētāji Rīgas pilsētā, bet 130 702 – ārvalstīs), Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 392 374, Latgales vēlēšanu apgabalā – 209 110, Zemgales vēlēšanu apgabalā – 213 716, bet Kurzemes vēlēšanu apgabalā – 187 448 vēlētāji.

Salīdzinājumam – 12.Saeimas vēlēšanās četrus mēnešus pirms vēlēšanu dienas valstī bija reģistrēti 1 551 440 balsstiesīgu pilsoņu: Rīgas vēlēšanu apgabalā – 495 890 (413 099 – Rīgas pilsētā, 82 791 – ārvalstīs), Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 402 615, Latgales vēlēšanu apgabalā – 226 966, Zemgales vēlēšanu apgabalā – 226 430, bet Kurzemes vēlēšanu apgabalā – 199 539 pilsoņi.

12.Saeimā no Rīgas vēlēšanu apgabala ievēlēja 32 deputātus, no Vidzemes vēlēšanu apgabala - 26 deputātus, no Latgales vēlēšanu apgabala – 15 deputātus, no Zemgales vēlēšanu apgabala – 14 deputātus, bet no Kurzemes vēlēšanu apgabala – 13 deputātus.

Vēlēšanu apgabalos ievēlamo deputātu skaitu izmanto arī, lai noteiktu, cik kandidātu partijas un partiju apvienības drīkst iekļaut attiecīgā vēlēšanu apgabala kandidātu sarakstā, – Saeimas vēlēšanās šis skaits drīkst par trim kandidātiem pārsniegt apgabalā ievēlamo deputātu skaitu.

13.Saeimas vēlēšanās kandidātu sarakstos Rīgas vēlēšanu apgabalā varēs pieteikt līdz 38 kandidātiem, Vidzemes vēlēšanu apgabalā – līdz 28, Latgales un Zemgales vēlēšanu apgabalos – līdz 17, bet Kurzemes vēlēšanu apgabalā – ne vairāk kā 15.

CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars
00:00 / 00:29
Lejuplādēt

Iecirkņu skaits 13.Saeimas vēlēšanās īpaši nemainīsies, arī citu būtisku atšķirību šajās vēlēšanās nebūs, stāsta vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

"Ir viena atšķirība, kas attiecas uz kandidātu sarakstiem. Šajās vēlēšanās var pieteikt tikai tādus sarakstus, kurus veido jau gadu reģistrētas partijas un biedru skaits ir ne mazāk kā 500. (..) Vēlētājiem šobrīd būtu svarīgi paskatīties pasē, lai saprastu, vai pasei nebeidzas derīguma termiņš. Jo pase ir tas dokuments, ar ko iet uz Saeimas vēlēšanām," teica Cimdars.

Viņš norādīja, ka tiem cilvēkiem, kam nav pases, bet ir tikai ID karte, PMLP trīs nedēļas pirms vēlēšanām sagatavos vēlētāju apliecības, kuras divas nedēļas pirms vēlēšanām pārvaldes nodaļās varēs saņemt bez maksas.

Lai gan arvien vairāk cilvēku deputātus ievēlē no ārzemēm, Cimdars tomēr nesaredz iemeslu, lai izdalītu atsevišķu vēlēšanu apgabalu šiem cilvēkiem.

“Es uzskatu, ka būtu daudz saprātīgāk dot iespēju viņiem deklarēt, pie kāda vēlēšanu apgabala viņi sevi pieskaita, kur viņiem ir dzimtas mājas un kurā pusē viņi acīmredzot plāno atgriezties tuvākajā laikā,” atzina Cimdars.

Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 13.Saeimas vēlēšanām sāksies 18. jūlijā un ilgs līdz 7. augustam. 13.Saeimas vēlēšanas notiks 6.oktobrī.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti