Panorāma

Valsts prezidenta sirds operācija noritējusi veiksmīgi

Panorāma

Kā Latvijā un pasaulē uzzināja par barikādēm

Prezidents ir neaizstājams

Saeimas spīkers prezidenta prombūtnē nav tiesīgs atlaist Saeimu un nominēt premjeru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Situācija ar Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa veselības problēmām, kas viņam pagaidām vēl nezināmu laiku liedz pildīt pienākumus, aktualizē jautājumu - cik lielā mērā prezidentu var aizstāt pēc ranga nākamās valsts amatpersonas, kā arī to, cik ilgi valsts galva var būt tā sauktajā prombūtnē slimības dēļ. 

Atšķirībā no kaimiņiem Lietuvā un Igaunijā, Latvijā likumi neparedz īpašas procedūras, lai nodrošinātu, ka prezidenta prombūtne nerada sekas valsts pārvaldei.

Šobrīd prezidenta pilnvaras ir nodotas Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (Nacionālā apvienība). Taču runa ir tikai par tā dēvētajām obligātajām pilnvarām. Tā ir likumu izsludināšana vai arī apturēšana, ja to prasa vismaz trešdaļa deputātu. Apstākļos, kad valstī ir demisionējusi valdība un nav zināms, vai drīz tiks izveidota un apstiprināta jauna, tieši prezidenta loma ir unikāla.

"Ja mēs runājam par premjera nominēšanu vai par valdības veidošanas sarunām, vai par Saeimas atlaišanu, vai par citām šāda veida veida pilnvarām, kas ir atkarīgas no prezidenta ieskata, šādas pilnvaras uz Saeimas priekšsēdētāju nepāriet. Tās ir prezidenta tiesības, kas ir viņa rīcības brīvība un kas jebkurā gadījumā paliek pie Valsts prezidenta," stāsta Valsts prezidenta padomniece Kristīne Jaunzeme.

Lietuvā un Igaunijā ir procedūras, kā prezidenta veselības problēmu gadījumā tiek noteikts, vai viņš spēj pildīt savus pienākumus. Latvijā šādas procedūras nav. "Mūsu likumi šo jautājumu neregulē. Nav noteikts laika rāmis, cik viņš ilgi var būt prombūtnē veselības dēļ vai citu apstākļu dēļ," atklāja Jaunzeme.

Valsts galvu var atlaist pēc vismaz 50 deputātu pieprasījuma, ko pēc tam atbalsta vismaz  66 tautas kalpi. Atlaist Saeimu, kas nespēj ilgstoši izveidot valdību, var prezidents. Tiesa, tas arī jāapstiprina tautas referendumā  Vienlaikus nav termiņa, cik ilgi drīkst meklēt jaunu premjeru un ļaut strādāt demisionējušai valdībai.

"Tas nav noteikts. Demisionējušai valdībai ir visas tās pašas tiesības un pilnvaras, kas ir iepriekšējai valdībai. Ja ir problēmas ar atsevišķu ministru posteņiem, piemēram, satiksmes ministru, ko šobrīd amatu apvienošanas kārtībā pilda  Kozlovska kungs, Saeima nav aprobežota lemt par pagaidu ministra iecelšanu," atzina Jaunzeme.

Satversme paredz, ka Saeimu var atlaist arī pēc referenduma, ko ierosinājusi vismaz desmitā daļa vēlētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti