Saeimas sesiju noslēdzot: preambulas izveide, «spaisa» apkarošana un ātrie kredīti

Preambula, „spaiss” un ātrie kredīti - tās ir tikai dažas no lietām, kas raksturo Saeimas darbu aizvadītajā pusgadā. Ceturtdien ir pēdējā Saeimas pavasara sesijas plenārsēde pirms vasaras pārtraukuma. Lai gan jau šobrīd ir skaidrs, ka, visticamāk, gaidāmas vairākas ārkārtas sēdes. Pirmā no tām varētu būt jau nākamnedēļ.

Preambula

Satversmes ievads jeb preambula bija viens no diskutētākajiem aizvadītā pusgada jautājumiem. Šo debašu rezultātā sarunvalodā ir iegājies pat jauns vārds „preambulēšanās”. Lai gan iecerei papildināt Satversmi ar ievadu netrūkst pretinieku, pēc garām runām deputāti ir atbalstījuši šo tekstu otrajā lasījumā, svītrojot "valstsnācijas" jēdzienu. Pret svītrīšanu iebilda Nacionālās apvienības deputāte Vineta Poriņa.

„Vai tad tas kādu apvainotu, ja tekstā būtu rakstīts, ka latvieši ir Latvijas valstsnācija? Vai varbūt kādam ir letofobija?” retoriski vaicāja Poriņa.

Satversmes preambula vēl ir jāpieņem galīgajā lasījumā. Savukārt citus Satversmes grozījumus deputāti nav varējuši atbalstīt. Runa ir par Valsts prezidenta ievēlēšanu atklātajā, nevis slēgtajā balsojumā. Pēdējā brīdī Zaļo un Zemnieku savienība tomēr nolēma neatbalstīt šo ideju un grozījumi tika izņemti no izskatīšanas darba kārtībā.

Vēl viena joma, kur deputātiem nebija vienprātības, bija ātro kredītu ierobežošana.

Ātrie kredīti

Atbildīgā Saeimas komisija noraidīja ideju vēl būtiskāk ierobežot ātro kredītu devējus. Par to, ka šie grozījumi būtu jāatliek, komisijas sēdē aģitēja „Vienotības” frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis. Bet Ivars Zariņš ("Saskaņas centrs") par koalīcijas rīcību bija pārsteigts. „Tas bija jūsu galvenais jājamzirdziņš, ar ko jūs nācāt. Un tagad jūs mēģināt to nezin kāpēc rakt nost. Tad, ja mēs jūtam, ka te kaut kas ir jāpielabo, un noteikti ir jāpielabo, jo nav šis likumprojekts ideāls, bet, es domāju, ka viņš noteikti ir jāvirza tālāk. Pretējā gadījumā tas viss sāks izskatīties smieklīgi,” sacīja Zariņš.

Saeimas plenārsēdē deputātu vairākums tomēr atbalstīja ātros kredītus ierobežojošā likuma virzīšanu turpmākajai izskatīšanai. „Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa ar to gan nebija apmierināta, televīzijas intervijā nikni sakot, ka viņas partija ir tikpat populistiska, kā visas pārējās, un likumprojekts esot brāķis.

«Spaiss»

Lielāka vienprātība ir bijusi par jauno psihoaktīvo vielu jeb tā saucamo spaisu ierobežošanu. Šo vielu tirgošana ir kļuvusi par krimināli sodāmu. Un tas, kā paredzēja Kārlis Seržants (ZZS), lika aiztaisīt daudzās bodītes, kur šīs vielas tika tirgotas. „Nākošajā brīdī pēc likuma stāšanās spēkā, es domāju, ka var dažu dienu laikā visas šīs "spaisa" bodītes Rīgā iedzīt pagrīdē. Un policijai beidzot būtu jāparāda, kurš tad galvaspilsētā ir saimnieks - viņi vai "spaisa" tirgotāji, vai vīri ar beisbola nūjām,” saka Seržants.

Elektroenerģijas tirgus liberalizācija

Ne mazums kritikas izraisījis lēmums atlikt elektroenerģijas tirgus liberalizāciju līdz nākamā gada beigām. Oficiāls pamatojums -  laicīgi nav izdevies vienoties par to, kā trūcīgajiem kompensēt elektrības cenu pieaugumu. Bet savu lomu nospēlēja arī Ukrainas notikumi un bailes no iekšējās nestabilitātes.

Tā februārī koalīcijas lēmumu pamatoja valdības vadītāja Laimdota Straujuma. „Par cik ir iespējams atlikt uz vairāk nekā pusgadu, tad šajā laikā cilvēkiem būs mazāka elektroenerģijas cena,” norāda Straujuma. Tirgus eksperti Saeimas lēmumu kritizēja, sakot, ka Latvija var apdraudēt konkurences rašanos elektrības tirgū nākotnē.

Ne mazāk kritikas tika izteikts arī par lēmumu atlikt gāzes tirgus atvēršanu, sadalot vien „Latvijas gāzes” grāmatvedību divās atsevišķās daļās.

Tāpat pēc Zolitūdes traģēdijas deputāti ir atlikuši jaunā Būvniecības likuma stāšanos spēkā. Joprojām nav līdz galam izlemts arī jautājums par valsts uzņēmumu pārvaldību. Tas var aizkavēt Latvijas iestāšanos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā. Laicīgi nav arī pieņemti grozījumi, kas skar lauksaimniecības zemes pārdošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt