Saeimas pagaidu komisija noraida «Saskaņas» rosinājumu atlikt mandāta apstiprināšanu Zaķim

12.Saeimas izveidotā pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija otrdien noraidīja ”Saskaņas” deputātu iesniegto priekšlikumu uz trim mēnešiem atlikt 12.Saeimas deputāta mandāta apstiprināšanu no ”Vienotības” ievēlētajam Dzintaram Zaķim.

Jaunievēlētās Saeimas deputāts Ringolds Balodis („No sirds Latvijai”) LTV "Panorāmai" sacīja, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai nav bijis pamata atņemt Zaķim mandātu. Nav arī ģenerālprokurora vai kādas tiesību sargājošas iestādes iesnieguma. „Es domāju, ka nejūtos komfortabli; nedz Zaķis, nedz „Vienotība”, nedz Saeima kopumā,” saka Balodis.

Tiesa, šāds lēmums ir pieņemts ar piebildi, ka iespējamā balsu pirkšana vēl nav Drošības policijas līdz galam izmeklēta.

Toties vēsturnieks Juris Ciganovs atzīst, ka arī pirmās Latvijas laikā bijuši iespējami balsu pirkšanas gadījumi. Arī toreiz tie galvenokārt notika Latgalē. Tāpat pirmās brīvvalsts laikā ir bijuši gadījumi, kad deputāti atteikušies no saviem mandātiem. Tas noticis veselības vai citu iemeslu dēļ.

”Par” šo priekšlikumu balsoja tikai ”Saskaņu” pārstāvošie deputāti, bet ”No sirds Latvijai” deputāti šajā balsojumā atturējās.

Iesniegumu par mandāta apstiprināšanas atlikšanu bija parakstījuši ”Saskaņas” deputāti Andrejs Elksniņš, Jānis Ādamsons, Boriss Cilēvičs, Sergejs Mirskis un Regīna Ločmele-Luņeva.

Jau vēstīts, ka no Latgales vēlēšanu apgabala ievēlētajam Zaķim tiek pārmesta balsu pirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās. Augstākā tiesa gan pagājušajā nedēļā atzina, ka trūkst pietiekamu pierādījumu, kas apliecinātu, ka tiešām notikusi balsu pirkšana.

Tomēr pagaidu komisijas sēdē par Zaķa mandāta apstiprināšanu izvērtās plaša diskusija. Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars, atbildot uz deputāta Raivja Dzintara (Nacionālā apvienība) jautājumu, vai pagaidu komisijai vispār ir tiesības lemt par mandāta neapstiprināšanu Zaķim, norādīja, ka CVK nav saņēmusi sūdzības par iespējamo balsu pirkšanu.

Savukārt Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Dina Meistare sacīja: ”Jebkurā gadījumā es aicinātu komisijas locekļus ļoti rūpīgi attiekties pret šī konstitucionālā pienākuma pildīšanu, jo, ja jūs rosināt atlikt kāda mandāta apstiprināšanu, šim ierosinājumam jābūt ļoti rūpīgi pamatotam.” Viņasprāt, ”Saskaņas” deputātu iesniegumā nav pamatota prasība atlikt mandāta apstiprināšanu.

Bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, kas 12.Saeimā ievēlēts no partijas ”No sirds Latvijai”, savukārt pauda, ka, viņaprāt, pagaidu komisija var lemt gan par mandāta apstiprināšanu, gan par tā neapstiprināšanu.

Viņš ar Juridiskā biroja vadītāju Meistari gan bija vienisprātis, ka gala lēmums par mandāta apstiprināšanu ir jāpieņem nevis pagaidu komisijai, bet gan Saeimai. 

Savukārt Kūtra partijas biedrs Ringolds Balodis komisijas sēdē pauda, ka ”Saskaņas” priekšlikums nav juridiski pamatots, tomēr mandāts Zaķim varētu tikt apstiprināts ar kādu īpašu atrunu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti