Saeimas nama remonts: Uz pagaidu telpām pārcelsies nākamās Saeimas deputāti

Turpinās gatavošanās Saeimas nama remontam. Šajā gadā plānots izstrādāt pārbūves darbu projektu pagaidu ēkā Smilšu ielā, kur parlamentārieši strādās Saeimas nama pārbūves laikā. Paredzēts, ka uz pagaidu mājvietu Saeima pārcelsies tikai nākamā sasaukuma laikā.

Saeimas nama remonts: Uz pagaidu telpām pārcelsies nākamās Saeimas deputāti
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Jau dažus gadus Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11 vairākās telpās drošības apsvērumu dēļ ir aizliegts uzturēties. Uz citām telpām pārvācies Saeimas Juridiskais birojs un Saeimas Juridiskā komisija. Tukšs ir arī Saeimas priekšsēdētāja vietnieka kabinets un no blakus telpām aiznesti plaukti ar citu valstu parlamentāriešu oficiālajām dāvanām. Par gatavošanos Saeimas nama renovācijai informēts arī Saeimas prezidijs. Uz problēmām, kāpēc tas nepieciešams, norādīja 14. Saeimas sekretārs Armands Krauze no Zaļo un zemnieku savienības.

„Lielajā ēkā ir bīstamība – dažas telpas aizslēgtas, jo var kaut kas iebrukt. Arī frakciju telpās ir problēmas ar ventilāciju, apgaismojumu. Ja skatās no darba vides viedokļa, tad arī tur ir diezgan traģiski,” sacīja Krauze.

Saeimas frakciju ēku remontu šobrīd gan neplāno, tur telpas kosmētiski atjaunotas pirms 14. Saeimas vēlēšanām. Runa ir par parlamenta centrālās ēkas būtisku atjaunošanu. Lai tas notiktu, Saeimai būs jāpārceļas uz pagaidu ēku Smilšu ielā 1. Tur kādreiz atradās Valsts ieņēmumu dienests. Šī nama atjaunošanai un plašākai pārbūvei jāsākas nākamvasar, lai 2026. gadā tur pārceltos jau nākamā, 15. Saeimas sasaukuma deputāti, stāstīja Valsts nekustamo īpašumu valdes locekle Jeļena Gavrilova.

„Ēka šobrīd nav paredzēta Saeimas vajadzībām. Tur nav tik liela sēžu zāle, lai varētu strādāt 100 deputāti. Atsevišķās vietās būs jānojauc sienas, lai paplašinātu telpu. Papildu jautājums ir par pārsegumiem, kas jāmaina, un vēl ēkai ir plaisas, kas jāsakārto. Ēka nav izmantota kopš 2019. gada, un ar kosmētiskiem darbiem tur noteikti nepietiks,” teica Gavrilova.

Savukārt Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 rekonstrukcija būs viens no vērienīgākajiem projektiem kopš valsts neatkarības atjaunošanas. Līdzīgi kā Rīgas pils kastelas atjaunošanai, arī Saeimas nama renovācijai sagatavoties palīdzēs konsultatīva padome. Tajā pieaicināti arī arhitekti, dizaineri. Projekts būs liels izaicinājums visiem iesaistītajiem un tam vajadzēs kopumā piecus gadus. Darbus plānots sākt 2026. gadā un pabeigt līdz 2028. gada beigām.

„Ēka ir kapitāli remontēta pirms 40 gadiem, bet arī tad darbi nenotika visās telpās. Pēc Būvniecības valsts kontroles biroja atzinuma vairākās telpās drošības apsvērumu dēļ aizliegts uzturēties. Tātad tur nepieciešami būtiski restaurācijas darbi. Ēkas stāvoklis tiešām ir slikts, vietām nesošajās konstrukcijās ir būtiskas plaisas. Būs jāatjauno ne tikai inženieru tīkli, bet arī atsevišķas ēkas konstrukcijas, kā arī jārestaurē tajā esošās vēsturiskās un mākslinieciskās vērtības. Divi gadi projektēšanai un trīs gadi būvniecībai,” stāstīja Gavrilova

Lēsts, ka bijušās VID ēkas pielāgošana parlamenta vajadzībām varētu izmaksāt ap 7 miljoniem eiro, bet Saeimas nama remonts – ap 34 miljoniem eiro. Tomēr šīs izmaksas, visticamāk, vēl būtiski pieaugs, jo aprēķini tapuši vēl pirms Covid-19 laika un izmaksu pieauguma pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti